"Попасна прекрасно співає українські пісні": Оксана Муха про те, як музика і рідне слово на сході допомагають у боротьбі з агресією РФ

Оксана Муха mukha.com.ua
"Чому завжди чуже здається геніальнішим, крутішим, моднішим, аніж наше? У силу скількох років нав'язування нам чужого і переконування нас, що це наше, що це красиво і ми так повинні робити – і силою, і розстрілами, і вивезенням людей і заселенням іноземців... Тому зараз хочеться теплими кроками відновлювати своє..." (с)

У жовтні 2021 року Оксана Муха вперше завітає із сольними концертами з програмою "Найгарніші пісні України" у три міста на сході України: 14 жовтня – у Маріуполь, 15 жовтня – у Краматорськ, 16 жовтня – у Сєвєродонецьк.

Цей невеликий тур відома українська співачка, заслужена артистка України, переможниця телепроєкту "Голос країни" символічно присвячує Дню захисників і захисниць України. Про свою майбутню поїздку і про те, як важливо людям на сході чути рідне слово і вбирати в себе національну культуру, Оксана Муха розповіла в ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі".

Вона переконана, що поширення українства на територіях, які протягом століть були примусово зросійщені агресивним сусідом, допоможе перемогти у нав'язаній Кремлем війні.

"Здійснюється нарешті моя мрія – потрапити на схід, до тих українців, які там, у зросійщеному середовищі, тримають свою лінію, є патріотами, які не сходять із позицій. Я їду до них, щоб їм подякувати, щоб їх підтримати. Везу чудову українську пісню, яка роками підтримувала нас, українців", – наголосила вона.

"Подякуймо воїнам. Подякуймо за їхнє відважне серце, за те найдорожче, що вони готові віддати. За наше мирне життя, за те, щоб ми могли розвиватися, щоб ми могли втілювати свої мрії. Хочу вклонитися нашим чудовим воїнам і жінкам-воїнам за те, що вони стоять на передовій і боронять мій спокійний сон, можливість моїй дитині гарно вчитися і можливість мені працювати, робити те, що я дуже люблю – співати. Співати власне українську пісню", – додала пані Оксана.

Сказати українцям сходу, що вони не самі, ми – разом

"Я мрію проте, що приїхавши з гарною українською піснею, можна навіть недруга привернути до себе. Тому що ця пісня закохує в українське, відкриває дуже глибокий світ українців. Мова, яка звучить у цих піснях, українська солов'їна, – нею захоплюєшся", – каже співачка.

"Можливо, це стане для когось поштовхом, щоб почати спілкуватися українською мовою, зробити складний, я розумію, для багатьох людей крок, – але такий важливий на сьогоднішній день для нашої держави, для цієї боротьби, яка вже забрала дуже багато життів, дуже багато нездійснений мрій, дуже багато ненароджених дітей. Просто почати об'єднуватися в правильних точках – любов, повага один до одного. В єдиній державі – єдина мова", – наголосила Оксана Муха.

Вона зазначила, що на тимчасово окупованому сході набагато складніше бути патріотом України, ніж на мирній території. Тому люди, які стали жертвами окупації, мають відчувати, що їх підтримують, що вони не самотні й не кинуті напризволяще:

"Я їду до людей підтримати і вірю, що ті, хто на сході виборюють українство, їм там дуже складно. Нам на Західній Україні, звичайно, серед своїх набагато простіше бути патріотом, українцем, ніж на сході. Тому ми їдемо сказати: "Ви не одні. Ми завжди вас підтримаємо, ми завжди пам'ятаємо".

Оксана Муха
Оксана Муха5 канал

"Пісні, які я везу, – це те, що точно відгукнеться в українських серцях: "Черемшина", "Я піду в далекі гори", "Два кольори", "Гуцулка Ксеня", "Коханий" Білозіра й багато інших пісень народних і авторських. Зі мною їдуть мої чудові музиканти. У нас пісня народжується з того моменту, коли ми з'являємося на сцену. Кожна нота музикантів і мій звук, і моє сприйняття – сьогодні одне, а завтра інакше. Це живе виконання, жива енергетика і суцільна любов. Це й обмін енергією. Дуже часто буває, коли починається концерт, я споглядаю на людей".

Оксана Муха каже, що для неї, як для виконавиці українських пісень, важливий відгук глядачів. Важливо, щоб люди пройнялися українською піснею. І важливо, коли це стається, коли люди не просто слухають, а навіть підспівують шедеврам української класики.

"Я завжди кажу, що я винна, якщо щось не так. Не винен глядач ніколи, тому що він до мене прийшов, і я мушу так зробити, щоб йому було добре, знайти контакт словом чи піснею. На моїх концертах, на наших зустрічах із людьми десь через 15-20 хвилин концерту я бачу, як люди починають бути умиротвореними, в них починають світитися очі, вони починають підспівувати. У Дніпрі в нас недавно був чудовий концерт, навіть танцювали (глядачі – ред.). Була "Гуцулка Ксеня" – то вони не втрималися і пішли до танцю", – згадує пані Оксана свої попередні виступи.

"Я за те, щоб люди згадали: як це класно – співати. Як це класно для душі, для тіла. Чудовий час – три хвилини пісні – який забирає тебе в чудове місце, де немає вчорашніх переживань, завтрашніх. А є три хвилини тихого катарсису, якщо навіть піде сльоза", – додає вона.

"Прошу українців не зрадити жертви, віддані заради свободи"

Оксана Муха згадує, що це вже не перший її концерт на сході України, зокрема на прифронтовій території:

"4-5 років тому ми були з назвою "Наші кордони вкаже пісня". Були, зокрема, в Запоріжжі. А десь три роки тому в Попасній і Сєвєродонецьку зустрічалися з воїнами – це була тепла зустріч, ми для них співали. А в Попасній ми мали концерт, воїни допомагали – вони нас по периметру охороняли, військову частину (тому що сепаратистів дуже багато тоді було, щоб зіпсувати День Незалежності). І все нам гарно вдалося, Попасна прекрасно співала українські пісні. Це було надзвичайно зворушливо. І ми розуміємо, що там страшно, а тут – тепло", – згадує артистка.

"Гинуть діти, батьки яких переживають. Це найстрашніша втрата, яка може бути в житті, – пережити свою дитину. Я прошу українців не зрадити ці жертви, які віддані заради нашої свободи. Ми маємо кожен зробити якийсь крок", – закликала Оксана Муха.

Крім виступів у згаданих містах, співачка розповіла, що до Дня захисників і захисниць готує подарунок для легендарної 24-ї бригади, яка розташована у Сєвєродонецьку.

Бере участь співачка і в благодійних концертах за кордоном, наприклад у США. Так, вона розповіла про співпрацю з фондом підтримки поранених воїнів Revived Soldiers Ukraine, у рамках якої дала у Сполучених Штатах кількадесят концертів.

"З Revived Soldiers Ukraine ми працюємо близько 5 років – понад 30 концертів: Чикаго, Нью-Йорк, Пессейк, Випані, Йонкерс, Сан-Франциско, Сан-Дієго, Лос-Анджелес, Вашингтон. Багато... Діаспора, яка приходить, яка через обставини опинилася за океаном, дуже потребує повертатися додому принаймні в такий спосіб – з піснею, з тим "українським запахом", як вони кажуть. Про пісню кажуть: "Нам запахло домом". Вони підтримують. З'являється дуже багато волонтерів, дуже хороші донори. Ми почали робити аукціони в останні роки. і на аукціонах люди розуміють, чому вони взагалі прийшли: це не просто концерт – це концерт із високою метою", – розповідає Оксана Муха.

.
.5 канал

"Ми мали чудове намисто Роксоляни Шемчук (етнографиня і дослідниця українського національного строю – ред.), яке ми продали з молотка за 4,5 тисячі – це фактично пів протеза. Картину Ніко Струса (львівський художник і дизайнер – ред.) ми продали за шість – це вже майже протез. І так потрохи ми маємо можливість хворих воїнів оздоровити", – перераховує співачка приклади того, куди йдуть отримані кошти.

"Фонд починав з того, що привозили хворих воїнів в Америку, там їх лікували й реабілітували – там на це йшли дуже великі кошти на кожного (поселення, харчування, приставлення того, хто допомагає, бо ж людина сама не ходить). Тепер Ірина Ващук, фонд Revived Soldiers Ukraine відкрили власний Next Step Ukraine – реабілітаційний центр, де військові можуть безкоштовно реабілітуватися. Це в Ірпіні. Окрім того, фонд викупив дві квартири й Ірина віддала свій приватний будинок в Ірпені, щоб воїни могли проживати безкоштовно. І є господиня, яка приходить їм готувати їжу, і прибиральниця, яка їх допомагає обслуговувати", – додає пані Оксана.

Також вона зазначила: до Ірини також їздили такі українські виконавці як Олександр Божик, Аничка, яка проживає в Америці, Павло Табаков, "Шпилясті кобзарі".

Оксана Муха "оживила" голос легендарної Квітки Цісик

Ще задовго до перемоги у "Голосі країни" Оксана Муха стала володаркою Гран-прі І міжнародного конкурсу ім. Квітки Цісик (2011 р.), де її назвали "другою Квіткою Цісик".

"Квітка Цісик повернулась до нас голосом Оксани Мухи", – так влучно висловилася народна артистка, Герой України Ніна Матвієнко. До речі, співачка Оксана Муха виростала на музиці Квітки та має її пісні у своєму репертуарі. А на згаданому шоу вона відкрила Цісик для мільйонів нових слухачів легендарну американську виконавицю українського походження.

Репертуар Оксани Мухи – від стародавніх українських народних пісень до сучасної авторської та експериментальної музики. Вона прагне, щоб українська пісня звучала і співалась у кожному українському домі. А ще, щоб через українську пісню світ відкривав собі Україну та українську націю.

"Цілий світ пишається нами як співочою нацією, що ми перші за кількістю народних пісень. А ми захоплюємося чимось іншим, не своїм, і втрачаємо оцю позицію. Зараз стало модним співати на мелодію Happy birthday to you – і "Многая літа" зникає. А "Многая літа" – це такий посил колосальний, коли тобі бажають многих і благих літ бажають", – зауважує виконавиця.

Не можна здавати позиції навіть тут, у такому простому, переконана вона:

"Чому завжди чуже здається геніальнішим, крутішим, моднішим, аніж наше? Через обставини, у силу скількох років нав'язування нам чужого і переконування нас, що це наше, що це красиво і ми так повинні робити – це і силою, і розстрілами, і вивезенням людей, і заселенням іноземців... Тому зараз хочеться теплими кроками це відновлювати. Є люди, які повинні зробити це більш гостро – але це не я. Я хочу любляче запросити в прекрасну країну, яка багата духовно".

Раніше 5.ua писав про те, що СБУ дозволила російським музикантам приїхати в Україну, незважаючи на незаконне відвідування окупованого Криму.

Попередній матеріал
Улюбленець Сталіна став прибічником Гітлера: правда про генерала Власова, яку невигідно згадувати в РФ
Наступний матеріал
Гігазавод Tesla в Німеччині: що приваблює інвесторів та чи добереться Маск до України
Loading...