Пісня "Червона рута" святкує свій 50-річний ювілей. 13 вересня 1970-го її вперше виконали у Чернівцях перед публікою. За цей час вона полюбилася мільйонам українців. Кореспонденти "5 каналу" розшукали учасників того пам'ятного виступу і спробували розібратися, в чому ж феномен пісні.
Вона звучала на обох Майданах, її залюбки виконують на своїх концертах українські й не тільки музиканти, а також співають футбольні фанати. Навряд чи Володимир Івасюк, пишучи пісню "Червона рута", пророкував таку широку популярність своєму дітищу.
Олена Кузнєцова першою, разом із Володимиром Івасюком, виконала цю пісню перед публікою. Це сталося 13 вересня 1970-го, на Театральній площі в Чернівцях. Її ж голос звучить і на першому аудіозаписі пісні.
"Записували ми її, плюсовку, на чернівецькій телестудії. По ночах. Коли вона була вільна", – каже Кузнецова.
А далі була участь у "Пісні року-71", де твір виконали Назарій Яремчук, Василь Зінкевич і сам автор – Володимир Івасюк. І всесоюзна слава для її виконавців та автора.
"Тоді диригент Силантьєв попросив підспівувати, чи підтримати юних, талановитих виконавців, і це вийшло так, як композитор співає і два виконавці", – каже сестра Володимира Івасюка Оксана.
На той момент їй було лише 7 років, але жінка добре пам'ятає, що її брат часто шукав натхнення в так званих місцях сили – на Володимирській гірці в Києві або Чернечій горі в Каневі. Можливо, у схожому місці й народилася "Червона рута".
"Він писав декілька варіантів тексту, він шліфував, він дуже прискіпливий був до кожного слова", – каже Оксана Івасюк.
А от Олена Кузнецова каже, що тоді це був прорив у естрадній культурі.
"Червона рута" стала не лише феноменом української музики. Пісню виконували відомі співаки, як-от Тото Кутуньо. Її перекладають різними мовами та запально виконують українською гурти з усього світу.
Кущ калини, вишиванка, тисячолітній Дніпро. Які б символи України не називати, поряд із ними завжди знайдеться місце для пісні "Червона рута". Яка вже ось 50 років тішить мільйони українців. І яку ще співатимуть багато майбутніх поколінь.
Петро Троць, Анатолій Никифоряк, Микола Довгий, "5 канал"