Кадр з фільму 'Заборонений'
Кадр з фільму 'Заборонений' 5 канал

"До якої грані може дійти людина": фільм про боротьбу Стуса "Заборонений" виходить у прокат

Читайте по-русски
Про те, як велике майбутнє молодого поета перекреслила репресивна радянська система – уперше показали на великому екрані

Біографічний фільм про життя українського поета-дисидента Василя Стуса "Заборонений" виходить на широкі екрани. Уже сьогодні його зможуть побачити всі охочі. Напередодні ж відбувся преспоказ картини. Дату обрали не випадково. Саме у ніч проти 4-го вересня 1985-го року Василь Стус помер у радянському карцері. Насправді фільм мав вийти в прокат ще на початку 2019-го. Але вихід стрічки відклали через скандал із вирізаною сценою суду, де присутній адвокат Стуса – Віктор Медведчук. Більше про стрічку і довкола неї розповість Леся Головата.

Про те, як велике майбутнє молодого поета перекреслила репресивна радянська система – уперше показали на великому екрані. Двадцять років життя Василя Стуса – у фільмі "Заборонений" виходить у прокат.

Середина 60-х років минулого століття. Масові арешти дисидентів – тих, хто не кориться тоталітарній владі. У Києві на прем'єрі "Тіней забутих предків" – Василь Стус разом із Іваном Дзюбою та В'ячеславом Чорноволом – публічно протестують.

Перші переслідування збігаються з початком історії кохання – Василя Стуса та Валентини Попелюх, яка згодом стане його дружиною.

А тоталітарна влада такого не пробачає нікому. Тож першою особистою трагедією для Стуса стало вбивство – за досі не з'ясованих обставин – близької подруги – художниці Алли Горської.

"Уявляєте, якою треба було бути рішучою, щоби в ті часи тоталітарного режиму написати лист протесту в урядові органи проти діяльності КДБ? Алла Горська це робила", – розповіла виконавиця ролі Алли Горської Карина Шереверова.

Зі сорока семи років свого життя – 13 Стус провів у СІЗО, в'язницях та таборах. Помер у ніч проти 4 вересня 1985-го року в карцері колонії в Пермській області.

Щоби зрозуміти та відтворити в кадрі емоції, які поет при цьому відчував, актор Дмитро Ярошенко перечитав його поезію, листи та спогади.

"До якої грані може дійти людина, коли починаються на нього напади, коли заганяють, як звіра, а вона все ж таки людина. Тому це досить важкі технічно речі, в які треба заглиблюватися. і потім із них винирювати", – пояснює Дмитро Ярошенко, виконавець ролі Стуса.

Ще під час зйомок "Забороненого" колишній державний захисник Василя Стуса Віктор Медведчук пригрозив позовами, якщо покажуть його прототипа. Тож одна відзнята сцена – спілкування Стуса та Медведчука в СІЗО – до фільму не увійшла.

"Свідків розмови немає. Це була художня сцена. Переповідали друзі, знайомі, дисиденти про що там ішлося, але достовірно було важко відтворити. Тому ми розуміли, що не можемо впустити таку сцену на екрані, бо буде потім певна претензія, що це не було сказано, що це не зовсім відповідає дійсності", – зазначив режисер фільму Роман Бровко.

А от як на суді адвокат Віктор Медведчук погодився із кваліфікацією злочину, інкримінованому Стусові – антирадянська агітація та пропаганда – показали достеменно – усі діалоги насправді пролунали в залі суду.

"Єдине, що нам закон хоч якось давав право – взяти матеріали суду, що там було сказано, і це відтворити", – зауважив режисер Роман Бровко.

Одними з перших прем'єру побачили найавторитетніші критики – друзі Василя Стуса. Співкамерникові поета – Василеві Овсієнку – забракло достовірних нюансів.

"У мене це вже було третє ув'язнення, я дістав почесний титул – особливо небезпечний рецидивіст. Таким же "рецидивістом" був Василь Стус. І я сподівався, що тут його покажуть саме в смугастому одязі, але показують у чорному", – висловив свої сподівання співкамерник Стуса Василь Овсієнко.

А журналістка Маргарита Довгань після сеансу виходить зі сльозами на очах.

"Вони принишкли в час, вони відчули образ Василя серцем і душею", – наголосила дисидентка Маргарита Довгань, подруга Василя Стуса.

Уже з 5 вересня "Забороненого" можна побачити на широких екранах, а школярам демонструватимуть на уроках української літератури.

Леся Головата, Олександр Горнейчук, "5 канал".

Попередній матеріал
Нове керівництво України не повинно відступати від курсу ЄС-НАТО і вірити обіцянкам Москви – Порошенко
Наступний матеріал
Посеред столиці спалили авто невістки Гонтаревої – відео
Loading...

Нині йому б виповнився 81 рік: цього дня народився борець за незалежність України Василь Стус

Образився на "виродка": суд розпочав розгляд позову Медведчука до Гопко

Роль Медведчука у справі Стуса: адвокат чи другий прокурор