Дали "правильний" піджак і темник: "батько" мікромініатюр Микола Сядристий – про зустріч із Хрущовим

Караван microart.kiev.ua
Саме завдяки Сядристому з'явилося у світі нове слово – "мікромініатюра", якого ще якихось 50 років тому не було ні в побуті, ні в енциклопедіях, ні в словниках. 1 вересня 2021 р. художникові, незалежному історику, філософу, поетові, журналісту-публіцисту виповнюється 84 роки. Із них понад 50 років він присвятив... ні, не мікромініатюрам. А розслідуванню! Якому? Читайте в матеріалі

Музей мікромініатюр Миколи Сядристого уже понад 40 років діє в Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. Творчість українця відома і за кордоном – завдяки музеям його робіт у Князівстві Андорра та в угорському місті Сентендре.

1 вересня 2021 р. народному художникові України, незалежному історику, філософу, поетові, журналісту-публіцисту Миколі Сядристому виповнюється 84. У молодому віці він чотири рази був абсолютним чемпіоном України з підводного виду спорту і, як майстер спорту, навіть входив до збірної колишнього СРСР.

Микола Сядристий
Микола Сядристийmicroart.kiev.ua

Свого часу він, після школи і художнього училища, вступив на агрофакультет Харківського сільськогосподарського інституту імені В. Докучаєва. Це не вписувалося у парадигму мікромистецтва, але саме тут Сядристий відкрив у собі дар мікромініатюриста, дивуючи ним студентів та професорів. Закінчивши інститут, навіть встиг попрацювати за фахом і отримати підвищення по службі, але... потяг до ювелірного мистецтва мікромініатюр узяв гору.

Микола Сядристий
Микола СядристийУрядовий Кур\'єр

"Вперше, ще 1967 р., виставлявся в Канаді на найбільшій повоєнній міжнародній виставці "ЕКСПО-67". Відтоді побував у щонайменше 50 країнах: США, Мексиці, Чилі, Аргентині, Індії, Японії, Ізраїлі, ОАЕ, Австралії та ін. Відвідав майже всі європейські країни. Мої роботи бачили мільйони глядачів, до них завжди влаштовувались довжелезні черги. Буду відвертим: мені імпонують люди прості. Від них черпаєш надзвичайно багато цікавої інформації про світ і його проблеми, спілкування з ними живить душу. А щодо "великих", то на моїх виставках побували Хрущов, Шелест, Горбачов, Лех Валенса, Ярузельський, Джимі Картер, Ердоган, Демірель, Абдул Калам, Йоганес Рау, Мохамед Хатамі, генсеки ООН Перес де Куельяр, Пан Гі Мун та багато інших особистостей. До речі, мою київську експозицію ніхто з президентів незалежної України не відвідав", – розповідав М. Сядристий.

Його "невидимки" можна розгледіти тільки під мікроскопом. Гілка троянди, вміщена у відполіровану до прозорості волосину; ноти "Полонезу" Огінського на листочку хризантеми 2 х 3 мм; портрет-барельєф Т. Шевченка (3 х 3 мм) із тернової кісточки; "Кобзар" з обкладинкою із безсмертника, портретом поета, передмовою І. Франка й кількома поезіями – найменша в світі книга; шахова дошка з розставленими на ній фігурками, на голівці голки; акварелі на зрізах зерен...

Із плином часу з'явилися надскладні роботи. Спробуйте уявити золотий фрегат, довжиною лише 3,5 мм. Із 337 деталей! Ще й з об'ємним монтажем, рівень якого недосяжний для сучасних технологій. А золотий комар у натуральну величину? На носі комарика – дівчинка під парасолькою, а з однієї з ніжок звисає туфелька...

Автограф

Автор зробив свій автограф на торці волосини.

Найменший напис у світі, виконаний рукою людини. Літери вирізано із платини.

Автограф
АвтографМузейний портал

В гостях у вічності

Композиція виконана із золота і розміщена у виноградному зерні.

Цар і богиня є копією барельєфа, вирізаного на стіні храму в Долині царів у Єгипті.

В гостях у вічності
В гостях у вічностіМузейний портал

Вітряк

Золотий макет одного із чинних вітряків, який знаходиться в Інтернаціональному музеї вітряків в м. Гіфгорні (Німеччина). Складається з 203 деталей. Висота – 1,8 мм. Розміщений на половині макової зернини.

Вітряк
ВітрякМузейний портал

Життя

По анкерному волоску, взятому із мініатюрного наручного годинника, минаючи важливі і переломні моменти свого життя, іде людина.

Товщина фігурки, виконаної із золота, – 5 мікронів.

Життя
ЖиттяМузейний портал

Зустріч

Композиція виготовлена із золота і розміщена на крупинці цукру.

Зустріч
ЗустрічМузейний портал

Інструменти

Композиція виготовлена із платини і розміщена на торці волосини.

У роботі показано можливість виготовлення деталей конкретних форм пропорцій тільки вручну.

Інструменти
ІнструментиМузейний портал

Квітка

Акварель у половині зерна яблука. Збільшено.

Квітка
КвіткаМузейний портал

Кобзар

Найменша у світі книга. Розмір – 0,6 мм. На 12 сторінках написані вірші Т. Г. Шевченка, передмова авторства І. Франка, а також зображені малюнками.

Зшита павутинкою, обкладинку виготовлено з пелюстки безсмертника.

Кобзар
КобзарМузейний портал

"Лебідь Фінляндії"

Довжина фрегата – 3,96 мм, товщина опорядження – 0,003 мм, (в поперечному зрізі в 400 разів тонший за людську волосину). Модель складається з 280 деталей.

Матеріал: золото, платина, скло.

Лебідь Фінляндії
Лебідь ФінляндіїМузейний портал

Мапа Австралії

Мапа вигравіювана на склі, яке вставлене в половинку макової зернини. Кенгуру виготовлено із золота.

Мініатюра демонструвалась разом з іншими виробами автора на Всесвітній виставці ЕКСПО-88 в Австралії.

Мапа Австралії
Мапа АвстраліїМузейний портал

Метафізика

Макет пивного заводу виготовлений із золота і платини.

Складається із 137 частин і розміщена на половинці зернини ячменю.

Метафізика
МетафізикаМузейний портал

Найменший у світі чинний електромотор

Розмір електромотора – 1/20 мм, майже у 20 разів менший за макову зернину.

1967 р. серед технічних досягнень 64 країн, на Всесвітній виставці ЕКСПО-67 в Монреалі, був найменшим чинним агрегатом. Для порівняння мотор показано поряд з мурашкою.

Найменший у світі діючий електромотор
Найменший у світі діючий електромоторМузейний портал

Паралельний світ

Комар у натуральну величину (довжина 6,5 мм), виконаний із золота.

Маленька дівчинка сидить під парасолькою на носі комахи.

Паралельний світ
Паралельний світМузейний портал

Підкована блоха

Блоха в натуральну величину виконана із золота і підкована золотими підківками.

Мікрознімок: ніжки натуральної блохи, яка теж підкована (одна з перших робіт майстра).

Підкована блоха
Підкована блохаМузейний портал

Поезія

Композиція виконана із золота і розміщена у вушці швейної голки.

Тятива і стріла в 400 разів тонші, ніж людська волосина.

Поезія
ПоезіяМузейний портал

"Полонез" Огінського

Фрагмент роботи виконаний на листочку хризантеми. Виконано зі скла, на якому вигравіювано ноти "Полонезу" Огінського. Розмір листочка – 2 х 5 мм.

Полонез Огінського
Полонез ОгінськогоМузейний портал

Скрипка

Найменша у світі скрипка. Її довжина – усього лише 3,45 мм.

Скрипка
СкрипкаМузейний портал

Троянда у волосині

Волосина просвердлена по довжині і відполірована зверху і всередині до прозорості. Всередину вставлено виготовлену гілочку троянди, товщина якої – 0,05 мм.

Троянда у волосині
Троянда у волосиніМузейний портал

Час

Чинний годинник, розміщений у голові комахи, складається зі 130 частин.

Він поєднує механіку, електричну інженерію та ювелірну роботу.

Час
ЧасМузейний портал

Шахи

Найменші у світі шахи. Шахівниця з фігурками розміщена на голівці шпильки.

Показана позиція гри однієї з партій Альохіна і Капабланки (12-й чемпіонат світу з шахів тривав у Буенос-Айресі з 16 вересня по 29 листопада 1927 р. Претендент О. Альохін переміг чинного чемпіона Х. Р. Капабланку з рахунком 18,5 – 15,5 і став четвертим чемпіоном світу, – ред.).

Шахи
ШахиМузейний портал

Утім до сфери життєвих інтересів М. Сядристого належить не лише мистецтво. Завдяки розповідям матері про колгоспне життя в тоталітарному СРСР, багато років життя він присвятив розвінчанню злочинів комунізму. Хоча сам він, завдяки творчості, мав змову і виїздити за кордон, і навіть зустрічатися з вождями "совітів". Але все це було якось...

Цікаво він описував свою зустріч із Микитою Хрущовим:

"Зустріч відбувалась у Харківському обкомі партії. Ішов на неї в позиченому піджачку, оскільки власний не мав "представницького" вигляду – жилося бідно. Мене готували до цієї зустрічі довго й ретельно, наставляли нічого "від себе" не говорити, а тільки зачитати заготовлений "угорі" текст. Замість передбачуваних 15 хвилин Хрущов проговорив зі мною понад годину ... Більше я його не бачив. Через багато літ зустрівся з його дочкою Радою. Поцікавився, чи не знає вона про долю портрета, який я подарував Микиті Сергійовичу. Рада Микитівна сказала, що він, вочевидь, згорів разом з архівом під час пожежі на дачі Хрущова".

Сядристий малював Хрущова шрифтографією, з допомогою літер різної товщини. На портрет лягло понад 120 тисяч букв. А через лупу можна було прочитати всі тексти його промов під час візиту до Америки ...

"Прощаючись зі мною, він сказав: "Великі зміни в сучасному суспільстві можуть зробити лише генії або ідіоти". Я хотів у його запитати, ким він вважає себе. Але його охоронець наступив мені на ногу. І я промовчав", – згадує Сядристий.

"Виготовлення мікромініатюр у моєму житті займало небагато часу. Свої зусилля переважно спрямовував і спрямовую на вивчення нашої драматичної історії – історії тоталітарних режимів. Займаюся цим уже понад 50 років. І хочу зробити підсумок цій роботі. Ще в дитинстві чув від односельців, а особливо від своєї матері, яка була колгоспницею, про ленінсько-сталінський терор в окремо взятому селі (йдеться про рідну Колісниківку на Харківщині – ред.). А ще розпалили в мені вогонь зустрічі з представниками зарубіжної культури, вченими, з нашою еміграцією. Були серед цих людей доньки І. Франка, гетьмана Скоропадського, діти російських дворян... Атмосфера сприяла поглибленому вивченню джерел більшовицького терору", – пригадував Сядристий.

Микола Сядристий (праворуч) із матір'ю і братом
Микола Сядристий (праворуч) із матір'ю і братомmicroart.kiev.ua

Микола Сядристий розповідав в інтерв'ю про величезний власний архів матеріалів з історії каральних спецслужб СРСР, концтаборів, їхнього походження, кадрового складу і т. п., а також документи про депортації різних народів у радянський час, матеріали з винищення провідної української та російської інтелігенції.

"У 2005 р. мені вдалось підготувати велику виставку про Голодомор, яка була розгорнута в "Українському домі" в Києві. Відкривав її тодішній президент України Віктор Ющенко. Згодом вона обійшла всі обласні центри України, побувала в Угорщині та Греції. Мені разом з іншими митцями випало взяти участь і в створенні Меморіалу пам'яті жертв Голодоморів в Україні".

На світлині: відкриття виставки М. Сядристого "Історико-політичні витоки комуно-фашистського терору" в Києві 2013 р.

Відкриття виставки М. Сядристого "Історико-політичні витоки комуно-фашистського терору", Київ, 2013
Відкриття виставки М. Сядристого "Історико-політичні витоки комуно-фашистського терору", Київ, 2013Вікіпедія

2017 р. зусиллями незалежного історика вийшла друком третя книга "Близнецы-братья" з підзаголовком "Ленин и Гитлер, Муссолини..." – результат його досліджень трагічних подій в історії людства ХХ ст., коли, за названими даними, комуністичні режими знищили 100 млн людей, а фашистські – 50 млн. При цьому слід зазначити: фашистські вожді відкрито заявляли, що захопленню й утриманню влади вони вчилися у Леніна, аналізуючи його методику терору. А Муссоліні носив на шиї медальйон із зображенням Маркса.

У своїх книгах автор нічого не вигадує. Він масштабно й системно цитує вождів – комуністичної, нацистської, фашистської тиранії, доводячи, що вони за злочинною суттю нічим не відрізняються між собою. Щоб такі книги підготувати й видати, Сядристому треба було ретельно вивчити й запам'ятати майже 100 тис. сторінок творів комуно-фашистських диктаторів.

Читайте також: "Грати "хороших радянських людей" мені не довіряли": чому Богдан Ступка міг ніколи не потрапити в кіно

Попередній матеріал
Умисна брехня чи просто брак освіти: розвіюємо міф путінської пропаганди про "Новоросію"
Наступний матеріал
Російські міфи про республіки: як РФ намагалася знайти обґрунтування фейковій "ДНР" у подіях 1918 року
Loading...