монети

Заокруглення суми: Нацбанк розповів, як це працюватиме

  Заокруглення буде застосовуватися лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою

  З 1 липня 2018 року підприємства торгівлі та сфери послуг у випадку відсутності монет дрібних номіналів будуть проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги). Про це під час прес-брифінгу повідомив директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко, йдеться у прес-релізі на сайті НБУ.

  "Національний банк України упевнений, що правила заокруглення застосовуватимуться справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків, – наголосив він. – Застосування правил заокруглення загальних сум розрахунків готівкою спростить щоденні розрахунки громадян та дасть можливість скоротити витрати держави на карбування і забезпечення грошового обігу на понад 90 млн гривень на рік".

  Такий ефект вдасться досягти завдяки припиненню з 1 липня 2018 року карбування та випуску у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок і продовження карбування та випуску лише монет номіналами 10 і 50 копійок.

  Заокруглення буде застосовуватися лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів, він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами. Лише у разі відсутності монет зазначених номіналів і у покупця, і у продавця застосовуватиметься правило заокруглення загальної суми покупки в чеку.

  "Банки повинні приймати у громадян монети дрібних номіналів без будь-яких обмежень, обмінювати на монети та банкноти інших номіналів, а також видавати клієнтам монети дрібних номіналів за наявності їх у залишку операційної каси", – додав Віктор Зайвенко.

  При цьому, заокруглення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків. Заокруглення стосуватиметься тільки загальних сум розрахунків готівкою у чеку та розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару.

  Заокруглення відбуватиметься за такими математичними правилами:

  1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

  2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

  У свою чергу підприємства торгівлі та сфери послуг, що застосовують реєстратори розрахункових операцій, під час проведення готівкових розрахунків мають зазначати в чеках загальні суми до заокруглення та після заокруглення. Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.

  Віктор Зайвенко зауважив, що Національний банк зацікавлений, щоб застосування правил заокруглення під час готівкових розрахунків відбувалося комфортно як для споживачів, так і для суб’єктів господарювання.

  Як повідомляв 5.UA, нові обігові монети вартістю в одну, дві, п'ять та десять гривень презентували у Києві 14 березня.

  Попередній матеріал
  У Польщі загинув будівельник з України
  Наступний матеріал
  Прямо з зали суду: на Полтавщині втік небезпечний злочинець – ФОТО

  Нацбанк вирішив посилити контроль над платіжними системами

  НБУ відучуватиме українців від банківських карток

  У НБУ назвали номінали купюр, які найбільше підробляють

  Виділять мільярд: Рада ЄС затвердила четверту програму макрофінансової допомоги Україні

  Нацбанк повідомив про майбутнє пластикових грошей

  Данія вирішила фінансово допомогти Україні