'Роттердам+' формула
"Роттердам+" формула
112.ua

Що дала Україні формула "Роттердам+" і чи справді збирається її скасувати НКРЕКП

Нині вартість вугілля для вироблення електроенергії рахують за формулою: вартість вугілля у порту міста Роттердам плюс вартість його доставки в Україну

НКРЕКП заявила про можливість скасування формули формування ціни на вугілля "Роттердам+". Про таке оголосила голова Нацкомісії Оксана Кривенко17 серпня, передає "Укрінформ".

Засідання, на якому обговорюватимуть це питання, проведуть уже 23 серпня.

Як зазначили в Нацкомісії, планується ухвалення низки нових документів у рамках нового ринку електричної енергії. Йдеться про правила формування тарифів на роздрібному та оптовому ринках, порядок формування оптової ціни електричної енергії та інше.

У НКРЕКП зазначили, що нині ціна на нафту, газ, уранове паливо, електроенергію формуються відповідно до світових котирувань, тобто в усіх випадках діє принцип імпортного паритету.

В ефірі "Інформаційного дня" на "5 каналі" політичний оглядач Кирило Сазонов прокоментував наміри НКРЕКП скасувати формулу "Роттердам+".

"Я не думаю, що її скасують, адже формула справді логічна – це ринкове ціноутворення на вугілля. Що вона нам дала? Коли раніше ціни встановлювали в ручному режимі, це був осередок корупції довкола. Чиновник, від якого залежить ціна, звісно, піде тобі на зустріч за певну суму. Якщо ціну встановлюють за формулою – чиновник у цьому участі вже не бере. Це стало набагато простіше та ефективніше. По-друге, це також дало стимул приватним шахтам для розвитку", – наголошує Сазонов.

Він також пояснює, чому у ЗМІ так багато галасу довкола формули "Роттердам+".

"Політики люблять розмірковувати. Вони роздмухали цей "Роттердам+" до неймовірних обсягів. Зараз ця формула дає ціну імпортного вугілля близько 102$ за тонну. На державних шахтах ми закуповуємо вугілля за ціною 140-150$. При цьому, приватні шахти розвиваються, відкривають нову лаву, збільшують видобуток, а державні наприкінці заявлятимуть про збитки і про те, що їм немає чим платити зарплату".

Сазонов також перелічує аргументи, чому формулу скасовувати не треба:

  1. приватні шахти за нею працюють нормально;
  2. це не дуже велика частка в енергетиці (менш як 30%), бо це лише маневрені потужності теплоелектростанцій. Здебільшого ми сидимо за рахунок дешевої атомної енергетики і маємо найнижчі тарифи в Європі;
  3. під гарантії, під цю формулу ми можемо вільно приватизувати Центренерго, інші обленерго та шукати їм інвесторів. У разі, якщо вони отримають гарантію, що їм буде вигідно працювати за такою формулою.

"Якщо ми зараз почнемо лякати, що ми в будь-яку мить змінюємо правила гри – втратимо інвесторів", – каже експерт. 

Докладніше дивіться у відео: 

Довідка: у березні торік НКРЕКП затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію – формула "Роттердам+"). Відповідно до неї, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою: вартість вугілля у порту міста Роттердам плюс вартість його доставки в Україну. Це і вплинуло на підвищення ціни на електроенергію. 

Дивіться також фотогалерею: 

/
/
/
Порт у Балтиморі, мапа
/
Порт у Балтиморі, мапа
/

Попередній матеріал
"Ми звикли, що прокурори – сволота": Теличенко назвала ще одну болячку українських судів
Наступний матеріал
"Інформаційний вечір" в ефірі "5 каналу" – завершено