Новий "антикризовий" бюджет: кому затягнули паски та як виживатиме країна

Державний бюджет України 5 канал / Час. Підсумки тижня
Державний бюджет України перерозподіляють задля боротьби з епідемією коронавірусу

Коронавірус вніс корективи в головний кошторис країни. Щоб вижити, ми позичатимемо 10 млрд доларів. Щоб вижити, влада порізала бюджет вздовж і впоперек. Щоб вижити, уряд скорочує видатки за дивним принципом. І не визнає, що економічна криза почалася в Україні задовго до епідемії.

Дуже хотілося спитати саме зараз у експрем’єра Гончарука про його амбітні плани зі зростання економіки. Так, на боротьбу з епідемією кидають додаткові витрати. І це добре, але ж забирають там, де не мали б. І зараз у матеріалі ми покажемо, кому затягнули паски та як виживатимуть регіони. Президент каже, що "вирулимо", але чи вірять цим його словам українці?

Аби працювало, підставляють дерев'яні колоди. Так лікарі лагодять свої авто. Нині багато пацієнтів цієї машини інфіковані коронавірусом. На нові автівки та обладнання у Львові мали великі надії. Чекали грошей із держбюджету. Та не цьогоріч! В оновленому кошторисі видатків на розвиток екстреної швидкої в регіонах немає. Заплановані на це 900 млн місцевим бюджетам викреслили.

"Непрості часи вимагають від нас відповідальних дій", – заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Переписали бюджет через коронавірус. Бо правила нині диктують пандемія та криза. Грошима накрутили в уряді так, що тепер дефіцит зріс утричі – рекордні для України майже 300 млрд. Із них близько 65 – на фонд боротьби з китайською недугою. Звідти пенсіонерам по обіцяній тисячі та...

"Додаткові виплати медичним працівникам, які рятують країну, закупівля медичного обладнання, виплати українцям, які втратили роботу через коронавірус," – зазначив Шмигаль.

Швидка допомога
Швидка допомога5 канал / Час. Підсумки тижня

Фінансовий план парламент затвердив, та не без скандалів. Жодного голосу "за" не дали в опозиції. Там упевнені: економіку довели до колапсу ще задовго до карантину. Постарався ще перший уряд Зеленського з прем'єром Гончаруком.

"Економіку з майже 5% зростанням за лічені місяці спустили, як спадщину за вітром. Робіть щось, аби 21 травня ваша річниця не скидалася роковини," – закликав лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко.

"Країну кидають в боргову яму. Такого в житті країни не було ніколи. Що ви думаєте?", – наголосила лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль5 канал / Час. Підсумки тижня

Урядові розрахунки – математика дивна. Доходи зменшили, а от видатки зросли. Депутати меншості кажуть, що виконати такий бюджет нереально, тим паче без грошей від МВФ.

"Це бюджет омани, омани самих себе, тому що бюджет нереалістичний, доходи завищені, видатки не по кишені, а запозичення не можуть бути виконані без ухвалення закону про банки. Ми кажемо, що зменшили видатки, але ми зменшили не для всіх", – зазначив народний депутат від фракції "Голос" Володимир Цабаль. 

У так званому "бюджеті виживання" мільйони додали хіба що судам та Міністерству внутрішніх справ. А от найменш захищеним доведеться думати, як вижити. Мільярди забрали з пільг та субсидій. Скоротили виплати багатодітним та малозабезпеченим сім'ям.

За антикризовий бюджет дорого заплатить місцеве самоврядування. Частину державних програм, які вливали кошти в регіональні бюджети, поскорочували, а деякі взагалі скасували.

Сподівалися, та поки що марно. Ремонт опорної школи Баришівської ОТГ відкладається. Як і реконструкція місцевого дитсадка. Стара облуплена будівля для навчання дітей вже давно не годиться. У місцевій громаді кажуть, що своїми силами ремонти не подужають.

Загалом, місцеві бюджети уряд обділив на 5 млрд.

Поправки до Державного бюджету
Поправки до Державного бюджету 5 канал / Час. Підсумки тижня

"А це сотні невеличких будівництв, які йшли на рівні ОТГ, і це були б замовлення, і були б робочі місця, і оце все зрізали, причому ці 5 млрд були фактично некритичними", – нагадав керівник експертної групи ГО "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко.

На додачу до скорочень ще й "податкові канікули" для бізнесу. Через них місцевий бюджет недоотримує мільйони доходу.

Не без труднощів і в культурі – її зрізали на 7 млрд, ще майже 5 забрали в освіти. Обіцяну 21 тис. грн не отримають молоді педагоги. Одноразову виплату обіцяли вчителям, які працюють менше ніж 10 років. Немає грошей і на ремонти шкіл.

"Громадам треба оновлювати свої школи, хтось чекав на цю реконструкцію, й люди робили проекти щодо цих оновлень, і ремонти шкіл, отже, це не відбудеться", – наголосила колишня міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Що точно відбудеться, то це велике будівництво доріг! Бюджет масштабного проєкту президента залишився непорушним – копійки не забрали! Автошляхи будуватимуться за планом. І карантин цьому не завада.

Їздити будемо. Літати? Для двох регіонів питання. Аеропорт Ізмаїл в Одесі без фінансування. Ще майже 900 мільйонів відібрали в летовища у Дніпрі. Його реконструкцію обіцяють уже п'ятий рік. За будівництво злітної смуги таки візьмуться.

Аеропорт у м. Дніпро
Аеропорт у м. Дніпро5 канал / Час. Підсумки тижня

"Залишилося в нас 250 на будівництво смуги, ще 50 є на проектування. Цього абсолютно достатньо на перші 2-3-4 місяці будівельних робіт, а там уже буде й планування бюджету 2021 року", – заявив голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко.

Про 2021 рік думати рано, розібратися треба ще з теперішнім. У провладній фракції вже заявили, що нинішній бюджет знову перепишуть після епідемії.

Змінювати доведеться, якщо траншу від МВФ на 10 рятувальних млрд доларів не буде. Там досі чекають ухвалення закону про банки. А парламент поки що зволікає. Водночас економісти вже прогнозують – дірка в бюджеті до кінця року лише збільшиться. Тоді вирізати доведеться ще більше.

"Доходи бюджету завищені. Як результат, реальний бюджетний дефіцит буде не 300 мільярдів, а 400-450. Деякі видатки треба буде різати. Якщо вони доб'ють культуру, освіту, ті, які найменш захищені, то це буде найгірший варіант", – зазначив директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. 

А президент впевнений в іншому.

"Наша задача не комфорт зараз, скажу відверто, – вижити. Пройдемо коронавірус, місяць, півтора пройде – вирулимо. Я в цьому впевнений", – заявив він.

"Немає стратегії, немає плану. Паруси в нас зірвало, в нас багато пробоїн, і Зеленський з командою кидаються, затикають пробоїни й не знають навіть курсу, куди йти нашому кораблю", – наголосив Бобиренко.

Бюджетний корабель латають на ходу. І влада вже розділила гроші, які ще навіть не отримала від Міжнародного валютного фонду. Дуже схоже на львівську "швидку", яку лікарі підлатали колодою. Бо і в державній, і в місцевій скарбниці немає грошей.

Ірина Сисак, Юрій Усік, "Час. Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
Муза Ів Сен Лорана та гуру американської реклами: 15 українців, які ніколи не забували про своє коріння
Наступний матеріал
Великодній обмін: кого саме та якою ціною Україна повернула з полону
Loading...