Незалежна гривня: як зміцнювалася і коли просідала національна валюта за останні 30 років

Гривні 5 канал / Час. Підсумки тижня
За 30 років незалежності гривня пережила три шокові девальвації

У 90-х українці сповна відчули інфляцію. Мільйони лежали чи не в кожній кишені, але купити на них можна було хіба що кілька пляшок олії чи мішок цукру. А от як народжувалася гривня, як видатний художник Лопата працював над її дизайном і які скандали супроводжували цю історичну подію – у сюжеті Ганни Рибалки у "Підсумках тижня".

На Старокиївській горі ввечері багато люду. Це місце історики називають Київський Дитинець. У X столітті тут було місто князя Володимира. А в XI столітті – Київська Русь вводить в обіг срібні шестикутні зливки. Гроші називають гривнями.

Юлія Бевзенко, авторка туристичного проєкту "Шукай", розповідає: "Це був так званий безмонетний період. І люди зберігали гроші в цих злитках. Ромбоподібний шестикутник вагою 160 грамів. Наприклад, за два таких злитки можна було придбати коня. Гривні рубили і так виник рубль, тому що була рублена гривня".

Гривня часів Київської Русі
Гривня часів Київської Русі5 канал / Час. Підсумки тижня

Мине ще цілих 5 років після проголошення Акта незалежності, доки українці зможуть потримати в руках нинішню гривню. Тоді ж деякий час в обігу залишаються радянські карбованці.

Аж до грудня 1991 року українці носять у магазини саме відрізні купони. Їх запроваджують через тотальний дефіцит продуктів.

"Ми заходили в магазин і нам ножичками одрізали оці купони", – розповідає одна з продавчинь.

Далі – шалена інфляція.

Продавчиня Надія Кравчук згадує: "В кожній кишені був мільйон".

Купони
Купони5 канал / Час. Підсумки тижня

Порожні полиці. Харчі за талонами. Боротьба за виживання і страх. Багато грошей пропало у людей на книжках.

"Насправді був колапс. Економічний колапс", – згадує міністр економіки України (1992-1993), заслужений економіст України Віктор Пинзеник.

І попри все, народження національної валюти таки розпочалося. 10 січня 1992 року Нацбанк вводить в обіг купони. А в Канаді таємно друкують перші зразки гривні. Про це згодом. Натомість наприкінці 1992 року з'являється карбованець. Людям кажуть – це тимчасово. Та саме карбованець упродовж наступних трьох років візьме на себе удар нечуваної інфляції.

Карбованці
Карбованці5 канал / Час. Підсумки тижня

Продавчиня Ірина Щербина згадує: "Мільйонів 5-6 був у мене заробіток. Ну мені на пів місяця вистачало".

Віктор Пинзеник, Заслужений економіст України: "Це явище називається "прихована інфляція". Бо коли ви йдете в магазин, і замість м'яса ви бачите бірку, а м'яса нема, м'ясо продається з-під прилавка, на базарі, або за значно вищими цінами, це вже явище біди, це вже явище інфляції".

Надія Кравчук торгує персиками та яблуками на ринку "Озерка" у Дніпрі. У 90-ті він став тут головним торговельним майданчиком. На "Озерці" почали торгувати всі, хто втратив роботу на підприємствах і дослідних інститутах.

Продавчиня Надія Кравчук каже: "Я якраз в 1992 році народжувала свого сина. Рублі ж залишилися в кишені, а купонів не було. Не було за що навіть купить пляшку води у пологовий передати".

Бюджет молодої країни має критичний дефіцит. Дірку вирішують латати емісією: гроші масово друкують. Їхня цінність нічим не підкріплена. 1993 року індекс інфляції сягає свого історичного піка – понад 10 тисяч відсотків. На початок року десяток яєць коштує 344 карбованці. На кінець грудня – вже 33 тисячі.

Економіст Андрій Новак каже: "Все це супроводжувалось фактично бартерною економікою. Навіть по зарплаті з людьми розраховувались підприємства своїми товарами".

Через гіперінфляцію українці стають володарями купюр із багатьма нулями. Так, з'являються 2, 5, 10, 20 та 500 тисяч карбованців. А потім – і мільйон. Лише у вересні 1996 року інфляцію вдається приборкати.

Віктор Пинзеник розповідає: "Гривню треба було народити і дати стабільний інструмент довіри. Ви бачите зразок цієї валюти з підписами державних керівників, які приймали рішення про введення грошової реформи".

Українцям кажуть про нову, вже постійну національну валюту – гривню. У лічені дні всі купонокарбованці треба обміняти на нові гроші. За 100 тисяч карбованців – дають одну гривню.

Перші гривні
Перші гривні5 канал / Час. Підсумки тижня

Налякані лихоманкою початку 90-х і втратою заощаджень на книжці люди до нової валюти спочатку ставляться з пересторогою.

Перші гривні надрукували за кордоном. Свій Монетний двір в Україні з'явиться лише 1998 року.

Денис Толочко, начальник відділу Музею грошей Національного банку України, розповідає: "В Канаді були надруковані банкноти номіналом 1, 2, 5, 10 гривень... а в Англії – 50, 100 та 200 гривень".

focus.ua

Гривневі ескізи створили художники-дизайнери Борис Максимов та Василь Лопата. Останнього називають творцем української гривні. На перших гривнях художник Лопата зображає князів Володимира Великого, Ярослава Мудрого та гетьмана Богдана Хмельницького. Дискусії на початку 1990-х викликає постать Мазепи. Кравчук просить художників "не дражнити гусей", ймовірно, маючи на увазі Москву. Легендарний творець гривні вже багато років із родиною мешкає в США. Він хворіє і, як розповіла "Підсумкам" його дочка, через хворобу навіть не говорить.

Художник Василь Лопата
Художник Василь Лопата5 канал / Час. Підсумки тижня

Новостворена валюта 1996 року – надзвичайно міцна. Один долар коштує 1 гривню 80 копійок.

Та за 30 років незалежності гривня пережила три шокові девальвації. Першу – в 1998-1999 роках. Курс з 1,8 підскочив до понад 5 гривень. Другий валютний стрес під час світової кризи 2008 року – долар уже по вісім. Після Революції Гідності національну валюту струснуло втретє – спочатку до 15, а ще за рік курс обвалився до 30 гривень за долар. Це наслідки штучного стримування курсу гривні, підсумовують економісти. А ще любов політиків до популізму та відсутність чіткої економічної стратегії.

Девальвація гривні у 2015 році
Девальвація гривні у 2015 році5 канал / Час. Підсумки тижня

Віктор Пинзеник каже: "Поясню на простому прикладі. Людина втрачає роботу… Він рік живе без роботи. Але живе як і жив. Питання – а з чого він живе? Він продав телевізор, він продав холодильник. Продав меблі, автомобіль. І він три роки так живе, і на поверхні все нормально. І через три роки його вигнали на вулицю, йому нема де жити вже. У боргах і нема чим розраховуватись. Просте питання – коли проблема виникла: на момент коли він опинився на вулиці чи на момент коли він втратив роботу. Те саме у нас відбулось з так званим фіксованим курсом".

Економіст Андрій Новак констатує: "Немає розуміння, куди рухається країна в економіці. Ми будуємо аграрну економіку, чи індустріальну, чи постіндустріальну, чи транзитну в центрі Європи, чи ресурсну для всіх? Відповіді на це питання немає досі на 30-му році незалежності. і від цього "танцюють" всі інші наші економічні проблеми".

І хоч своєю стабільністю гривня похизуватися не може, все ж світ її визнав. За красою. 2008 року нашу національну валюту Міжнародний фінансовий банк відніс до п'яти найгарніших банкнот світу – поруч з австралійським та американським доларом, євро та болгарським левом. А для мільйонів українців – навіть на 30 рік незалежності – народження власної валюти залишиться в пам'яті як період виживання. Реальністю, яку вони пережили.

Ганна Рибалка, Наталя Світлова, Сергій Новіков, Михайло Третяк та Іван Довганик, "Підсумки нашої Незалежності"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Важкий шлях до перемоги: як українці відзначали перший День Незалежності – фотогалерея

Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Декларація
/
Декларація
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності
Перший День Незалежності
/
Перший День Незалежності

Попередній матеріал
Від Кравчука до Зеленського: хто і як керував Україною 30 років
Наступний матеріал
Український "Дракула": як Москва перетворила союзника Мазепи на вампіра
Loading...