Вражаюче швидко і тепер надто дорого! Ціна соняшникової олії підскочила до рекордних 60 гривень за пляшку. Все через не надто добрий врожай торік та ситуацію на світовому ринку. Щоби стримати вартість, Міністерство економіки уклало меморандум з українськими експортерами та виробниками олії. Домовилися трохи обмежити експорт продукту. Тож якою буде ціна на олію в наступні місяці та чи вистачить її всім українцям – дізнавалася журналістка "5 каналу" Ірина Сисак.
Буквально майже золота! Соняшникова олія знову стрімко подорожчала. Її ціна поповзла вгору наприкінці зими, а нині досягла раніше небаченого максимуму – понад пів сотні гривень за пляшку.
Від 50 до 60 гривень і більше за пляшку. Така ціна соняшникової олії на полицях столичних супермаркетів. А це майже вдвічі дорожче, аніж вартість золотистої минулого року.
Ще донедавна за пляшку, у якій не літр, а лише 800 мілілітрів, в магазинах правили в середньому 35 гривень. Чому ж нині подорожчала майже наполовину? У Міністерстві економіки пояснюють, врожай соняшнику торік частково зменшився. Відтак, вартість насіння підскочила, за нею – і самі ціни на олію.
"Вартість насіння соняшника виросла вдвічі, на 120%. Звісно, це спричинило зростання цін на олію", – розповів заступник міністра економіки Тарас Висоцький.
Цінову політику диктує і світовий ринок. Там вартість соняшникової олії теж зросла на понад 40%.
"Виходячи з того, що ми є найбільшим виробником соняшникової олії у світі, від того, як формується там ціна, залежить і внутрішній ринок. Чому? Ну не буде продавати експортер дешевше на внутрішній ринок, аніж на зовнішній", – каже економіст Олег Пендзин.
Аби стабілізували ситуацію, Міністерство економіки підписало меморандум. Із асоціацією "Укроліяпром" домовилися, що обсяг експорту соняшникової олії цьогоріч не перевищить 5 мільйонів 380 тисяч тон. Хоча планувалося на понад 100 тисяч більше.
"Аби не було дефіциту, щоб не вийшло, що все експортували, щоб справді збільшити пропозицію, зменшити конкуренцію і зростання цін, ми домовилися, що експорт буде на 120 тисяч тон меншим. 120 тисяч тон – це 4 місяці споживання", – зазначив заступник міністра економіки Тарас Висоцький.
Обмеження діятиме до кінця літа. Експортери та виробники олії такі правила гри приймають, хоч і не без дискусій. Але ситуацією занепокоїлися в Європейській бізнес асоціації. Напередодні заявили – обмеженням стурбовані, мовляв, квоти на експорт негативно вплинуть на олійну галузь України.
Українці ж не приховують обурення таким стрімким здорожчанням продукту. Висока ціна на олію вкрай засмутила пенсіонерів. Нарікають, доведеться ще більше економити. Попри незадоволення, у соцмережах жартують над підвищенням вартості олії, всіляко іронізуючи над її нинішньою цінністю.
Олія такою дорогою точно буде принаймні до літа.
"Протягом наступного місяця в нас буде стабільність і не буде рухатися в жодну сторону, далі залежатиме від, зокрема, світової цінової кон'юнктури. Поки що форвардні контракти показують зменшення, мінімум буде в вересні", – зазначив заступник чільника Мінекономіки Тарас Висоцький.
Впродовж літа ціна потроху має зменшуватися. Наскільки – залежатиме, зокрема, й від того, чи хороший врожай соняшнику зберуть аграрії.
Ірина Сисак, Євген Сакун, "5 канал"