Магазин
Магазин Shutterstock

Маховик інфляції: чому в Україні злітають ціни та коли вони зупиняться

  Читайте по-русски
  Українцям варто очікувати і подальшого зростання цифр на цінниках – навіть якщо влада знову запроваджуватиме обмеження

  Від початку 2021 року ціни на полицях магазинів, у платіжках, на заправках в Україні зростають. Офіційна статистика вже в лютому підтвердила – інфляція виходить за межі, встановлені урядом та НБУ. А у березні вони визнали, що проблема є серйозною, передає "ВВС News Україна" у матеріалі "Інфляція повертається: чому ціни зростають швидше і що буде далі".

  Ситуація

  При обговоренні інфляції чи зростання цін найчастіше оперують Індексом споживчих цін. Його розраховує Державна служба статистики на основі "кошика" споживчих товарів та послуг – від харчів і напоїв до одягу і транспорту.

  У 2018-му інфляція майже сягнула 10%, але вже у 2019-му лише трохи перевищила 4%. І навіть у коронавірусному 2020-му була цілком у межах планового орієнтиру НБУ у 5%. Проте вже в січні цього року річна інфляція становила 6,1%, а в лютому – 7,5%. У березні індекс споживчих цін порівняно з березнем минулого року сягнув 8,5%. Лише за три місяці цього року інфляція подолала показник 2019-го за весь рік.

  Свідченням того, що проблема не є "сезонною", стало рішення Нацбанку підняти облікову ставку, за якою гроші отримують комерційні банки. На початку березня вона зросла до 6,5%, а 15 квітня – її підняли одразу до 7,5%. До цього ставку не змінювали від червня 2020, коли НБУ зменшив її одразу на два відсоткових пункти.

  Причини

  І НБУ, і оглядачі називають кілька основних причин пришвидшення інфляції. Одна з них – винятково внутрішня. Це підвищення мінімальної зарплати з 1 січня 2021 року – із 5 тис. грн до 6 тис. грн.

  Економісти кажуть, що будь-яке підвищення заробітних плат має відбуватися, коли зростає економіка. В іншому разі – а українська економіка минулого року скорочувалася – таке підвищення лише розкручує інфляцію, яка і "з'їдає" всі підвищення зарплат.

  Далі, цей опалювальний сезон став першим, коли ціни на газ для населення стали повністю ринковими. А на світовому ринку – ціни на енергоресурси зростають ще від літа 2020-го.

  В Україні, якщо порівнювати березень 2020-го із березнем нинішнього року, загалом вартість житла і комунальних послуг зросла на понад 22%. Але газ, за даними Держстату, подорожчав на 63,6%, електрика на 36,6%, каналізація – на 19,2%, водопостачання – на 11,7%, гаряча вода і опалення (для них ціна газу залишається регульованою) – на 10,4%.

  Подорожчання енергоносіїв на світових ринках позначилося на вартості пального на АЗС. Від серпня 2020 року світові ціни на нафту зросли більш ніж на 50%. Дорожча нафта – це дорожче пальне. Тож із серпня середні роздрібні ціни на дизпаливо зросли на понад 20%, середня ціна бензину А-95 – на понад чверть, поки не підійшла до 30 грн за літр.

  Разом з енергоносіями та металом на світових ринках дорожчають і харчі. За даними Продовольчої сільськогосподарської організації ООН (FAO), у лютому індекс цін на харчі зріс на 17%. Це найвищі темпи росту з 2012 року.

  Це означає, що вирощувати зерно чи олію для внутрішнього українського ринку сільгоспвиробникам не так цікаво, як для зовнішнього. Звідси – і зростання цін в магазинах.

  Прогноз

  Зазначається, що в НБУ прогнозують зростання цін до середини цього року, після чого вони почнуть знижуватися в серпні-вересні, коли на ринок надійде новий врожай. Доти, кажуть в НБУ, вони готові підвищувати облікову ставку, аби приборкати інфляцію.

  Пересічним українцям, насамперед, варто очікувати подальшого зростання цифр на цінниках. Навіть якщо влада знову заходиться обмежувати ціни, як це було взимку із газом.

  "Запровадження цінових обмежень завжди завершується лише одним. Ті продукти, ціни на які починає регулювати держава, обмежуючи їх, просто зникають, – нагадує економічний оглядач Сергій Фурса. – Краще від цього нікому не стає".

  Попередній матеріал
  Російські кораблі влаштували провокації в Азовському морі
  Наступний матеріал
  Росія стягує війська до українського кордону: до переговорів Зеленського з Макроном долучиться Меркель – ЗМІ
  Loading...