"Качай або плати": деталі контракту на транзит газу між Україною та РФ та реакція Зеленського Читайте по-русски

Газова труба 5.ua
Однією з умов України під час переговорів було сплата 2,9 млрд доларів від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. І Україна вже отримала ці гроші

Новий контракт щодо транзиту газу до Європи на п'ять років з можливістю пролонгації іще на 10 років. Такий результат тристоронніх переговорів Україна-Росія-Європейський Союз. Про це йдеться на сайті уряду.

Мінімальні гарантовані обсяги прокачки газу – 65 млрд кубометрів газу на перший рік та по 40 мільярдів на наступні 4 роки. Фактичні обсяги можуть бути вищими.

За словами Міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Оржеля, Україна отримуватиме за транзит протягом наступних п'яти років орієнтовно 2-3 млрд доларів щорічно.

Водночас глава уряду Олексій Гончарук наголошує: при підписанні контракту вітчизняна делегація керувалися пріоритетами енергетичної безпеки України та добробуту громадян.

Гончарук сказав: "Наша команда захистила національні інтереси України, ми отримали прийнятні умови по газовому контракту. При підписанні цього документа ми керувалися пріоритетами енергетичної безпеки України та добробуту наших людей. Завдяки підписанню контракту Україна збереже стабільність на вітчизняному та європейському ринку газу. Це позитивно вплине на енергетичні ринки та стане значним фактором зниження ціни газу на ринку".

А Оржель повідомив: "Однією з умов України під час переговорів було сплата 2,9 млрд доларів від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Ці гроші ми вже отримали. Плюс, з урахуванням того, що українська газотранспортна інфраструктура залишається повністю задіяною, а нові маршрути доставки газу в Європу ще тривалий час можуть бути не реалізовані, ми будемо отримувати за транзит протягом наступних п'яти років орієнтовно 2-3 млрд доларів щорічно".

"Нафтогаз" і "Газпром" підписали договір про транзит газу за принципом "качай або плати". Про це у Facebook написав виконавчий директор НАК "Нафтогаз Україна" Юрій Вітренко.

Він наголосив, це перший випадок в історії України, коли Газпром уклав контракт на транзит за таким європейським принципом. Раніше ж тільки закупівлі блакитного палива в "Газпромі" покривалися схожим, але невигідним для України і вигідним для Росії, принципом "бери або плати".

За словами Вітренка, переговори тривали до пізньої ночі. Контракт підписували дистанційно. Переговори про підписання текстів контрактів проводили близько 4 діб поспіль. Українська сторона підписала угоду вдень 30 грудня у Відні, а російська вже ввечері, у Санкт-Петербурзі.

Новий контракт щодо транзиту газу до Європи прокоментував Володимир Зеленський. Відповідну інформацію глава держави оприлюднив на своїй сторінці у Facebook.

Президент наголосив, що протягом дії п'ятирічного контракту щодо транзиту російського газу через українську газотранспортну систему Україна отримає понад 7 мільярдів доларів.

"Кінець року, але не досягнень. Українська ГТС буде завантажена, а це – енергетична безпека та добробут українців! Мінімально гарантована прокачка – 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік і по 40 мільярдів у наступні чотири. Європа знає, що ми не підведемо в енергетичній безпеці", – написав Зеленський.

Як повідомляв 5.UA, вчора, 30 грудня 2019 року, стало відомо про підписання мирової угоди

Напередодні Мирову угоду схвалив Кабінет Міністрів. Вона врегульовує взаємні претензії між "Нафтогазом" і "Газпромом" за контрактами 2009 року. За нею, Україна відмовляється від штрафів, накладених на "Газпром" Антимонопольним комітетом. Ідеться про 7,4 мільярди доларів. Таке припущення у коментарі "5 каналу" висловив експерт "Українського інституту майбутнього" Андріан Прокіп.

Натомість "Газпром" виплатив Україні майже три мільярди доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу. За словами експерта, договір також може передбачати відмову від усіх майбутніх позовів проти "Газпрому" на суму понад 12 мільярдів доларів, як це сторони погодили у Мінську.

Водночас Україна не відмовляється від майбутніх судів щодо незаконно втрачених активів "Нафтогазу" в анексованому Криму.

Попередній матеріал
Зіркове музичне шоу "Новорічна територія" – 31 грудня на "5 каналі"
Наступний матеріал
"Замість салюту – артилерія, замість подарунків – постріли в спину": про новорічне перемир’я на Донбасі
Loading...