"Замість салюту – артилерія, замість подарунків – постріли в спину": про новорічне перемир’я на Донбасі Читайте по-русски

новорічне перемир'я 5 канал
Напередодні свят у Мінському форматі окупанти не погодили нового режиму тиші

Україна готується до чергового перемир’я на сході. З 1 січня. Принаймні про це заявив міністр оборони. Наступні райони, де розводитимуть сили, каже, вже відомі. Але їх поки не називають.

Тим часом обстріли продовжуються. Крім того, цього тижня Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ заявила про чергові факти обмеження мандата на окупованій території. Зокрема, спостерігачів бойовики не пустили щонайменше у 8 населених пунктів Донецької області.

Ворог працював і працює по стандартній схемі: стріляє першим, викликає вогонь у відповідь і потім гучно кричить, що саме українське військо не дотримується режиму тиші. Під прицілом і ті ділянки, де раніше сили розвели. Наприклад, Золоте. Подробиці дізнавалася журналіст "5 каналу" Вікторія Ковальова. 

Напередодні новорічних свят у Мінському форматі окупанти не погодили нового режиму тиші. За версією терористів, те, що відбувається нині на сході, і є перемир'ям, яке діє ще з липня. Українські військові кажуть, на фронті несподівано стало тихіше. Проте повного припинення вогню з боку окупантів немає. 

"У вересні нас "кошмарив" снайпер і досить активно. То там про шкільне перемир'я взагалі мови не було. Потім стріляниною нас намагалися "кошмарити". На днях пару ВОГів кинули", – розповідає військовослужбовець Іван. 

Те, що довіряти обіцянкам окупантів не можна, Максим відчув на собі. Торік на другий день після оголошення режиму припинення вогню отримав поранення.

"Першого вересня діти пішли до школи, друге вересня, як правило – перемир'я. Звичайна справа, мають дотримуватися всі. А вийшло що, потрапили під АГС, половили трохи. Довелося трохи повалятися в госпіталі", – згадує, як потрапив під обстріл, військовий Максим. 

Після повернення з госпіталю Максим разом з побратимами почав аналізувати поведінку ворога. Дійшли висновку – на меті окупантів викликати вогонь у відповідь і зафіксувати це як порушення перемир'я з української сторони. 

новорічне перемир'я
новорічне перемир'я5 канал

"До них приїжджають журналісти і починають знімати, як ми даємо у відповідь. Але ми дотримуємося Мінських домовленостей і відповідь не даємо", – каже боєць Владислав. 

Унаслідок ворожих обстрілів від початку грудня загинуло дев'ятеро українських військових. Майже всі – внаслідок вдалої роботи снайперів. 

"У цій зоні постійно то поранені, то вбиті військові. Тобто кожного дня, впродовж місяця – це взводи. Це люди постійно йдуть, а це якісні люди. Тобто замінити їх дуже важно тут", – розповідає про життя на передовій військовий Максим. 

Такий вигляд має перемир'я в Золотому-4. У ніч проти неділі ворожий снаряд поцілив у дах будинку місцевої мешканки Євдокії. Пенсіонерка вижила дивом. 

"Хотілося б Новий рік зустріти, щоб був дах над головою, щоб тепло було, щоб ніхто більше нікуди не стріляв, не був поранений і вбитий", – каже пані Євдокія.

новорічне перемир'я
новорічне перемир'я5 канал

За словами бійця Максима: "На жаль, ніхто не може бути спокійним. Навіть місцеві мешканці, які перебувають недалеко. В будь-який момент сюди може помилково чи спеціально прилетіти все. Тут дозволяє можливість. Тут, на жаль, люди постійно живуть у стресі, мабуть, уже звикли".

В самому Золотому серед мешканців розбрат. Одні звинувачують українське військо, мовляв, якби пішли, зовсім обстріли припинилися б. Місцева мешканка Тетяна ж вдячна армійцям не лише за захист. У свої 50 залишилася без рідні й роботи. Армійці допомагають водою та їжею.

"Чоловік покинув, і вже два роки я сама. На російську сторону пішов. Тож російська сторона, а бажано на Україні жити", – про свою долю на окупованій території розповідає Тетяна.

Потрощені шибки, розбиті дахи, безліч вщент зруйнованих будинків – такий вигляд нині має село Шуми на Донеччині. Тут тихо і моторошно. Попри те, що цивільна майже від початку війни з села виїхали, окупанти продовжують нищити залишки їхніх осель.

"Тут жили люди. Були в них якісь плани на майбутнє. В якийсь прекрасний момент цього не стало", – розповідає військовослужбовець Олена.

новорічне перемир'я
новорічне перемир'я5 канал

Армійці кажуть, дисципліни у лавах окупантів немає. За розвідданими знають, ворожа сторона отримала наказ не стріляти. Проте його не дотримуються.

"Там воюють засуджені. Звичайно, що більша половина обрала, що краще ми підемо проти "укропів" повоюємо, ніж будемо сидіти", – переконаний армієць Олексій.

Як підтвердження, на сусідніх позиціях починається обстріл.

"Це було РПГ. Якось так. Самі розумієте", – з посмішкою каже боєць.

Військовослужбовець переконаний: "У нас же перемир'я. Головне – припинити стріляти. Ми припинили, а там у них інше керівництво, тому в них інша політика. Можна там і Крим віджати і на Донбас влізти, і постріляти, коли хочеш".

Загострення ситуації армійці чекають на Новорічні свята. Тоді на порушення Мінських угод впливає ще оковита, бо окупанти святкують. Армійці в разі загрози життю чи втрати позицій свою зброю не стримуватимуть. 

"Хай стоять рівніше, так легше цілитись", – сміється військовослужбовець Іван. 

Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, "Час. Підсумки тижня", "5 канал"

Дивіться фотогалерею за темою:

Спопеляючий "Джміль": як на Донбасі гартуються вогнеметники ЗСУ – ФОТО

Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/
Навчання вогнеметників в ООС
/

Попередній матеріал
"Качай або плати": деталі контракту на транзит газу між Україною та РФ та реакція Зеленського
Наступний матеріал
"Читав вірша про злодія у присутності члена Компартії": яким Україні запам'ятався Василь Симоненко
Loading...