Банківські картки
Банківські картки twitter.com

Ідентифікація клієнтів: що змінить новий закон про фінансовий моніторинг та що непокоїть українців

Читайте по-русски
Власники карток, які зареєстровані як клієнти банків, робитимуть транзакції без перешкод

Спрямований проти обігу незаконних коштів, але може негативно вплинути на ведення бізнесу. Новий закон про фінансовий моніторинг спричинив чимало обговорень. І не лише серед тих, хто працює з чималими сумами грошей.

Нові правила фінансового моніторингу можуть завдати чимало незручностей і простим громадянам. Скажімо, якщо знайомий переслав вам суму більшу, ніж дозволені тепер 5 тисяч гривень, то банк цілком може заблокувати вашу картку. До моменту, аж поки не отримає пояснень – що це за гроші.

У Нацбанку кажуть – такі проблеми можуть виникнути лише тоді, коли гроші перераховуватиме анонімна особа. Власники карток, які зареєстровані як клієнти банків, робитимуть транзакції без перешкод.

"Якщо це не комуналка, не погашення кредиту, не сплата товарів і послуг, то при внесенні готівки треба ідентифікувати себе. Шляхом використання банківської картки чи шляхом використання паспорта чи ID-документа", – пояснює заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. 

Підприємці по-різному оцінюють нові кроки Нацбанку. Ідею навести лад у грошовому обігу підтримують, але мають сумніви у тому, чи вдало реалізують задум.

"Тут я більше вбачаю певну загрозу не в самому моніторингу, а в потенційно криворукій організації, як часто це буває. Хотіли як краще – а вийшло як завжди. Воно однозначно потрібно, але треба, щоб цим моніторингом не зловживали посадові особи, і щоб він не став жезлом у руках ДАЇшника, який стоїть на кільці і думає, як когось зупинити і на пару гривень розвести", – каже приватний підприємець Олександр Потеряйло.

Водночас новий закон збільшив поріг для фінансових операцій – до 400 тисяч гривень, про які гарантовано інформуватимуть Держфінмоніторинг. Раніше це було 150 тисяч. Багато хто нарікає: це полегшить роботу для великого бізнесу і ускладнить життя малим підприємцям.

НБУ
НБУ5 канал

"Люди не зможуть вести бізнес там, де вони могли би, бо їх прижимають. Тенденція буде така: люди перекидатимуть з різних карток, якщо не виходить – буде простіше, готівка", – вважає приватний підприємець Ігор Сусяк.

Очікують ускладнень у своїй роботі й волонтерські організації, які отримують гроші на свою діяльність саме через рахунки в банках.

"Я дзвонила, звичайно, в колл-службу, питала, як буде це відбуватися. Мені кажуть – тобі ж різні люди перераховують, просто тепер, так розумію, люди перераховуватимуть від різних людей. Але як це буде відбуватися, і чи не буде, якщо за якийсь період надійде на картку більше 5 тисяч, чи не буде питань, чи не буде заблокована картка – ніхто не знає", – каже голова волонтерської сотні "Доброволя" Наталія Воронкова.

В НБУ заспокоюють – майже 95 відсотків усіх клієнтів банків мають потрапити у групу з низьким рівнем ризику. Дії решти – ретельно вивчатимуть, причому список суб'єктів, які зможуть проводити моніторинг, розширили.

"Насамперед це поштові оператори мають розробити процедури ідентифікації клієнтів, яких обслуговують. Це емітенти електронних грошей, представники грального бізнесу, лотереї, казино, букмекерські контори, які також повинні ідентифікувати клієнтів, яких вони обслуговують", – пояснює Катерина Рожкова.

Для того, щоб остаточно налагодити ідентифікацію клієнтів, ці установи матимуть більш як півроку, і обов'язково мають запровадити її з 1 січня. Тоді ж на всіх терміналах працюватимуть пристрої, через які банки ідентифікуватимуть, хто саме здійснює платіж.

Петро Троць, Ігор Селянінов, "5 канал"

Попередній матеріал
Скандал навколо ресторану "Велюр": що відомо про можливе порушення карантинного режиму
Наступний матеріал
Нелогічно і антиконституційно – Княжицький про заборону виїжджати на заробітки (оновлено)
Loading...

Ціни на харчі в Україні стабілізувалися, а на деякі позиції навіть знизилися – НБУ

У Нацбанку достатньо коштів, щоб пройти карантин – Рожкова

Нацбанк попередив про великодні вихідні в банківської системи

"Політ нормальний": у Нацбанку розповіли, як українська економіка пережила перший місяць карантину

Чи зросли ціни на продукти та що з гривнею: Нацбанк проаналізував ситуацію в Україні під час карантину

Міжнародні резерви України минулого місяця скоротилися на $2 млрд