Опалення
Опалення dt.ua

Гроші на субсидії закінчуються: чи чекати українцям допомоги від держави

Читайте по-русски
За останні пів року, за даними Держстату, тарифи зросли на 35%

Міністр фінансів Сергій Марченко натякнув, що гроші на субсидії закінчуються. Не вистачає на жовтень і листопад. Тож хочуть підкоригувати цьогорічний державний бюджет. Та ексміністр соціальної політики переконаний в іншому. Каже: мільйон домогосподарств залишиться без допомоги, бо ліквідували спеціальну комісію, яка вирішувала, чи давати субсидії у спірних випадках. Натомість в управліннях соцзахисту переконують: жити субсидіантам навпаки стало краще. Подробиці у матеріалі кореспондентки "5 каналу" Ірини Саєвич.

"Дуже важко. Дуже", – розповіла киянка Марина.

І без того чималі суми у платіжках із початком опалювального сезону зростуть до небес – побоюється Марина, тож прийшла просити допомоги від держави.

"Я обходилася тим, що було раніше, тим, що діти допомагали. А зараз взагалі нереально", – поділилась враженнями киянка Марина.

Оформлює субсидію і Юрій. Вже втретє. Нарікає: з його пенсією у менш ніж 2 тисячі комірне непід'ємне.

"Субсидія – це така маленька частина, яку може дати держава. Чому? Бо енергоносії і комуналка загалом затягнуть настільки, щоб ви голодували", – сказав субсидіант Юрій.

Та чи всім вистачить допомоги від держави? У Мінфіні заявили – грошей обмаль.

Із закладених на рік 35,2 млрд грн станом на 4 серпня витратили 31,4 млрд. Тож щоби профінансувати субсидії в жовтні та листопаді, треба підкорегувати цьогорічний держбюджет. 

"Він сказав дуже цікаву фразу: що хай всі не хвилюються, грошей вистачить, увага, не для тих хто її потребує, а тих, хто на неї має право. А от чи маєте ви право у зв'язку з новими змінами до системи субсидій, це ще велике питання. Тобто людей штучно відсічуть від цієї програми", – розповів міністр соціальної політики (2016-2019) Андрій Рева.

Від травня в країні діють нововведення.

Субсидії вам не бачити, якщо, наприклад, загальна площа квартири більш як 130 кв. метрів, або якщо приватний будинок понад 230 квадратів. Якщо за рік до оформлення допомоги щось купили чи одноразово оплатили якусь послугу на понад 50 тисяч гривень. Придбали автомобіль, який випустили в останні п'ять років. Чи якщо маєте депозит у банку в 100 тис. грн. Або ж якщо були на заробітках тривалий час.

У разі суперечностей рішення ухвалювали спеціальні комісії. У травні їх ліквідували. Ексміністр соцполітики каже: для економії. Грошей на субсидії заклали вкрай мало, тож довелося урізати виплати.

"От уявіть собі, людина продала трикімнатну квартиру і купила двокімнатну, щоб різницю витратити там чи на ліки, чи на навчання дітей, чи на погашення своїх боргів. Але ж якщо ви здійснили купівлю на 50 тисяч гривень, вам субсидія не надається. Можна було перевірити, сходити до цієї людини, подивитися, що там і як. Написати акт. Комісія на це мала право", – зазначив міністр соціальної політики (2016-2019) Андрій Рева.

Та в Мінсоцполітики не на камеру кажуть: через цю комісію було багато зловживань. Її створили для окремих випадків, а ухвалювали рішення щодо в середньому 40% усіх субсидіантів. Бувало, що чверть мешканців елітних столичних новобудов отримувала допомогу, бо комісія визнавала – матері живуть самі з дітьми. У цей час чоловіки були просто формально прописані в інших місцях. Яка ж тепер доля тих, хто має суперечливі шанси на субсидію?

"Дані рішення приймає безпосередньо орган соціального захисту, який призначає. Що змінилося для людей? Майже нічого, крім того, що субсидія тепер призначається швидше", – наголосила заступниця начальника Управління соцзахисту Запорізької міської ради по Олександрівському району Лілія Примушко.

Бо, на відміну від комісії, ухвалюють рішення не двічі на місяць, а постійно. Та є і мінуси. Якщо у випадках, коли людина купила щось більш як на 50 тисяч гривень, колегія проводила перевірку, то зараз відповідь однозначна.

"Тепер це буде відмова, але ми завжди йдемо людині на зустріч. Наприклад, ми очікуємо, коли ці 12 місяців пройдуть, і ми підказуємо, який термін для звернення за цією допомогою. Тобто людина, особливо в літній період, майже нічого не втрачає", – сказала заступниця начальника Управління соцзахисту Запорізької міської ради по Олександрівському району Лілія Примушко.

Поки батареї холодні, то і платіжки не такі страшні. Та цифри говорять про інше. За останні пів року, за даними Держстату, тарифи зросли на 35%. І невдовзі, за прогнозами експертів, тепло і гаряча вода подорожчають. Тож для декого субсидії в розпал опалювального сезону стануть рятівним колом.

Читайте також: у "Нафтогазі" заявили, що старт опалювального сезону в Україні – під загрозою зриву.

Ірина Саєвич, Денис Розенков, Дмитро Дубіна, Євген Школьнік, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Замість води – зелена каша: Дніпро біля Черкас вкрилося шаром водоростей
Наступний матеріал
Ґрасський жасмин для Сhanel "№5": компанія викупила додаткові поля для створення відомого аромату
Loading...

В Україні змінили правила видачі субсидій: кого позбавлять державної допомоги

"Це абсолютно брехлива поведінка по відношенню до найменш захищених верств населення": Порошенко про "зниження" тарифів

"4 млн українців залишилися сам на сам з проблемою": Порошенко про субсидії, які урізала влада

Стало відомо, як виплачуватимуть субсидії після початку опалювального сезону

Субсидії в Україні можуть втратити майже мільйон сімей – Рева

"Кінець епохи бідності настане, але не за ваших часів": Порошенко вимагає від влади збільшення субсидій та підвищення зарплат