Українська енергетична система – одна із найбільших у Європі – потребує ґрунтовної модернізації. Наскільки впевнено вона функціонує зараз, і чи існує небезпека поступового її виходу з ладу – обговорили у проекті "ЕнергоНЕзалежність" автор і ведучий, аналітик з питань енергетики Микола Войтів і президент Всеукраїнської ГО "Енергетична Асоціація України" Василь Котко.
"Енергосистема України – в робочому стані, проте вона є застарілою та досить зношеною, бо створена, в основному, ще за радянських часів. У найгіршому стані – розподільчі мережі, зношеність у них не набагато більша, ніж у високовольтних, але дуже змінилася структура розміщення споживачів. І в особливо важкому стані перебувають сільські мережі, а надто – довкола великих міст", – розповідає Василь Котко.
"Загальний показник зносу інфраструктури – від 60%, 51% розподільчих електромереж потребують капітального ремонту, 17% трансформаторів необхідно терміново замінити". Джерело: Асоціація операторів розподільчих електричних мереж
Аналітик з питань енергетики і ведучий проекту "ЕнергоНЕзалежність" Микола Войтів зауважив: "Щорічні втрати внаслідок зносу інфраструктури – до 15 млрд. кВт⋅год електроенергії. Якщо продати її на національному ринку (по 0,9 грн./кВт-год.) – це буде приблизно 13,5 млрд грн".
13,5 млрд грн становлять щорічні втрати внаслідок зносу енергосистеми
За словами Василя Котка, "немає жодної енергосистеми світу, яка б не мала втрат, але у передових країнах вона становить 4-5%, у нас – 12 % тримається декілька років".
Для оновлення енергосистеми України потрібно приблизно 40 млрд доларів інвестицій – це 43% ВВП України за 2016 рік.
"У нове будівництво, у модернізацію та підвищення ефективності роботи електромереж інвестується майже п'ять млрд грн на рік". Джерело: ДП "НЕК "Укренерго"
Відомо, що з усіх видів генерацій, атомна – в найкращому стані. У тепловій генерації – лише 25% блоків пройшли модернізацію. Ще понад двадцять блоків теплової генерації не відповідають європейським нормам. Говорити про те, що стан енергосистеми України в занедбаному стані – не варто, бо кожен вид генерації зношений на певний відсоток, тому, аналізуючи стан сегментарно та в цілому, можна побачити, що енергетична система балансує на своєму потенціалі. Та все-таки енергосистему потрібно модернізувати, і модернізують її на сьогодні платники податків. Проте, чи вкладають в українську енергосистему ті, що отримують від неї величезні прибутки – питання відкрите.
Текст підготувала редактор проекту Наталія Чурікова