ЕнергоНЕзалежність
ЕнергоНЕзалежність 5.ua

Чого очікувати від нового закону про ринок електроенергії та хто виграє більше: бізнес чи споживачі

Новий ринок електричної енергії не забезпечить громадян дешевою електроенергією, але зможе реформувати галузь

Українська енергетика перебуває на базовій фазі реформування. Відповідно, у секторі електричної енергії почалася реформа з метою створення нового ринку, який, за оптимістичними підрахунками експертного середовища та представників законодавчої влади, почне діяти з липня 2019 року.

Саме тему Закону України "Про ринок електричної енергії" та яку нову модель ринку він пропонує" обговорили в аналітичному проекті з аналітиком з питань енергетики та ведучим Миколою Войтівим та головним експертом групи реформування енергетичного сектору Реанімаційного пакету реформ, Всеукраїнської агенції інвестиції та сталого розвитку Юлією Усенко.

Імплементація закону України "Про ринок електричної енергії" передбачає розробку та затвердження більше 100 нормативно-правових актів, 86 з яких – до червня 2018 року.  Основні документи НКРЕКП має затвердити протягом 9 місяців з дня набрання чинності Законом – до лютого 2018 року. ( Джерело: НКРЕКП)

Головний експерт групи реформування енергетичного сектору Реанімаційного пакету реформ, голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку Юлія Усенко розповідає: "Це не перша спроба запровадити нову модель енергоринку України, проте колишній закон №663 не відповідав вимогам навіть Другого енергопакету. Почалася робота над новим ЗУ "Про ринок електричної енергії". Проте цей закон очікувався бути прийнятим ще восени 2016 року". Аналізуючи нову модель ринку електричної енергії та діючу головний експерт додає: "Потрібно відчувати різницю поточної моделі та тої, яка пропонується. Сьогодні діє модель єдиного покупця, тобто пулу. Вона в ручному управлінні. Новий Закон пропонує різним сегментам ринку".

Аналітик з питань енергетики  та ведучий проекту Микола Войтів зазначає: "Метою появи нового, цивілізованого ринку електричної енергії все-таки повинен бути не оптимістичний план, навіть, якщо він зафіксований одним Законом, а націленість на інтерес найбільш впливового суб’єкта цього ринку – на громадянина".

Українська електрогенерація у 2016 році виробила приблизно 157-158 млрд кВт-годин електроенергії. Громадяни заборгували понад $1 млрд (29,8 млрд грн)

"Захищаючи малозабезпечені сім’ї та громадян, Україна повинна дерегулювати роздрібну ціну для домогосподарств та дрібних споживачів з метою гарантії відображення реальної ціни та вилучення існуючого перехресного субсидування між різними категоріями споживачів. Нова модель ринку дасть споживачам "права", включаючи можливість вибирати постачальника електроенергії, з найнижчими цінами та найвищою якістю послуг", – зазначив у своєму коментарі для проекту "ЕнергоНЕзалежність" директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янез Копач, та наголосив: "На жаль, надто часто НКРЕКП стає предметом політичного втручання, який унеможливлює регулятору бути правдивим двигуном лібералізації ринку, який працює в інтересах українського споживача".

Підсумовуючи, експерти одностайні в тому, що новий ринок електричної енергії не забезпечить громадян дешевою електроенергією, але зможе реформувати галузь, що дозволить кожному споживачеві обирати постачальника електроенергії. Водночас, це стимулюватиме громадян навчитися енергетичної грамотності, а конкурентне середовище постачальників підвищить рівень обслуговування.

Попередній матеріал
Тимчук прокоментував, чи можливе об'єднання "ЛНР" з "ДНР"
Наступний матеріал
У МВС назвали причину облави у Пущі-Водиці
Loading...

Чого очікувати від нового закону про ринок електричної енергії – "ЕнергоНЕзалежність"

Чи можна захистити енергосистеми України від кібератак – "ЕнергоНЕзалежність"

Чи можна вберегти енергосистему від кіберзлочинців – "ЕнергоНЕзалежність"