Кібератака
Кібератака radiosvoboda.org

Чи можна захистити енергосистеми України від кібератак – "ЕнергоНЕзалежність"

Кібербезпека енергосистеми України звучить як щось віртуальне і незрозуміле, але якщо йдеться про раптове відключення від світла та тепла, то це стосується кожного з нас

Енергетичний сектор, як частина критичної інфраструктури, стратегічно важливий для функціонування економіки, усіх виробничих та невиробничих процесів та усієї держави в цілому, тому кіберзахист  енергосектору – це кіберзахист усієї країни.

Кібербезпека енергосистеми України звучить як щось віртуальне і незрозуміле для більшості українців, але якщо йдеться про раптове відключення від світла та тепла не лише осель, але таких  важливих закладів, як лікарні, госпіталі, школи, садочки, пологові та дитячі будинки, хоспіси, то це стає реальним поняттям – бо стосується кожного з нас.

Перший у світі факт атаки на об’єкти енергосистеми зареєстровано 23 грудня 2015 року саме в Україні, тоді 225 тисяч осіб залишилось без світла та тепла. Протягом цих двох років кібератаки на енергооб’єкти повторювались? і досі питання кіберзахисту енергосистеми країни актуальне. Саме цю тему обговорили та проаналізували у проекті "ЕнергоНЕзалежність" аналітик з питань енергетики, автор та ведучий Микола Войтів із завідувачем відділу інформаційної безпеки та розвитку інформаційного суспільства Національного інституту стратегічних досліджень, доктором політичних наук Дмитром Дубовим. 

"Враховуючи, що кібератака на енергосистему, яка має на меті вивести її з ладу повністю чи навіть частково, якщо навіть говорити про локальні електромережі, може спричинити загибель людей чи гуманітарну катастрофу різного масштабу, ми можемо стверджувати, що це злочин проти людства", – стверджує доктор політичних наук Дмитро Дубов та зазначає, що за півроку до кібернападів приватні обленерго були попереджені про можливі кібератаки та не відреагували  на це, проте наслідки стали плачевними для сотні тисяч українців.

Відомо, що Сполучені Штати нададуть Україні понад п'ять мільйонів доларів у рамках нової допомоги у сфері кібербезпеки.

"Необхідно проводити навчання персоналу енергосистеми, щоб бути готовим виконувати заплановані ефективні дії у випадку, коли кіберзлочинцям вже вдалося зламати кіберсистему ("assume breach" підхід.) Саме так готуються до кібератак у багатьох енергетичних компаніях  Сполучених Штатів", – зазначив у коментарі професор та викладач з кібербезпеки в американському Північно-Східному університеті Олег Колесніков.

Микола Войтів підсумував: "Кіберзахист української енергосистеми – не віртуальність, насправді все дуже реально, оскільки йдеться про захист українського суспільства. Якщо говорити про безпеку, як охорону енергетичної інфраструктури (об’єкти, магістральні та локальні мережі) та її кібербезпеку – яка з них є пріоритетнішою то відповідь очевидна – ці два види безпеки повинні працювати у комплексі на захист енергетичної системи України".

ДОВІДКОВО

Об’єднана енергетична система України, це:

14 теплових електростанцій  (ТЕС)

4 атомні електростанції (АЕС),

7 гідроелектростанцій (ГЕС),

3 гідроакумулювальних електростанцій (ГАЕС),

97 теплоелектроцентралей (ТЕЦ)

А також малі ГЕС, ВЕС, СЕС.

Протяжність українських електричних мереж становить приблизно понад 1 млн кілометрів повітряних та кабельних ліній електропередачі напругою 6-750 кВ.

Джерело: ДП "НЕК "Укренерго"

Попередній матеріал
Замордовані в радянських таборах: у Києві влаштували вечір пам'яті Стуса, Тихого та Литвина
Наступний матеріал
Сущенка у московському СІЗО відвідали дружина і дочка: як почувається та що загрожує бранцю Кремля
Loading...

Кіберполіція попереджає про ймовірність повторення хакерської атаки

Компанія M.E.Doc випустила оновлення: вірус Petya.A більше не є небезпечним

Порошенко підписав закон про засади кібербезпеки в Україні