Газ_газова труба 5.ua

Як вплине на ціну для споживача створення ринку газу в Україні

Експерти програми "ЕнергоНЕзалежність" з'ясували, що приблизна оцінка потенційного об’єму українського ринку газу в 2017-му році становить 230 млрд грн

Україна може стати одним з найбільших газових ринків Європи. Проте, щоб він запрацював у всіх сегментах, мають бути створені відповідні умови, стверджують експерти.

Відповідно до моніторингових звітів Енергетичного Співтовариства, Україна повільно імплементує Третій енергопакет і, відповідно, не вписується в дедлайни. Що таке ринок газу, чому він зараз працює не в усіх сегментах та що заважає йому запрацювати на повну потужність, проаналізували у проекті "ЕнергоНЕзалежність" ведучий, аналітик з питань енергетики Микола Войтів та керівник програм DiXi Group Роман Ніцович.

У Новій енергостратегії-2035 саме 2020-й рік звучить як своєрідний дедлайн для створення ринку газу в Україні. Хоча, на 2019-2020-ті роки в Уряді запланували дуже багато: має запрацювати ринок газу, ринок електроенергії, національний газовидобуток має сягати об’ємів, які дадуть можливість повністю відмовитися від імпорту. Сьогодні ринок газу в Україні працює лише в сегменті промисловості, хоча навіть зараз є можливість обирати собі постачальника.

Станом на листопад 2017-го року, в Україні працює приблизно 380 постачальників газу для промисловості, близько 40 компаній імпортують газ в Україну

Ринок газу потрібно дерегулювати, це дасть змогу бізнесу заробляти. "Активність бізнесу на ринку газу підвищуватиме його ліквідність, ринок ставатиме привабливішим для інвестора – як національного, так і іноземного, почнеться приріст грошової маси. Але створення ринку газу має бути спрямоване насамперед на українського споживача", – зазначив аналітик з питань енергетики Микола Войтів.

Громадяни України отримають значні переваги від створення ринку газу: по-перше, це цінова конкуренція навіть в умовах регульованого ринку

"У регульованій ціні є частина, яка називається "маржа" – прибуток постачальника. В межах цієї суми вже можливі торги, знижки і тощо. Друге, що отримає споживач – це інший сервіс, інше обслуговування, інший рівень, як з ним працюють. Третє – це те, що споживач матиме краще постачання. Він, наприклад, може підписувати довгосторокові контракти, короткострокові, з фіксованою ціною, з плаваючою ціною. Тобто, на ринку, крім різних видів постачальників, з’являються різні види продуктів, і поставка газу як продукту може мати різні умови. На Заході дають бонуси, наприклад, допомогу на енергозбереження. Або разом з газом вам продають електрику", – описує переваги створення ринку газу Роман Ніцович, керівник програм DiXi Group.

Проте, незважаючи на переваги, більшість споживачів хоче отримати дешевий продукт, питання якості та рівня послуг для яких не завжди на першому місці, та є й ті, для яких умови обслуговування стоять вище за ціну. Однак, однією з основних перешкод появи ринку газу, на думку експертів і, зокрема, головного вченого секретаря Української Нафтогазової академії, кандидата геологічних наук Анатолія Коваля, є "корупція, яка спричиняє порушення принципу "вільної добросовісної конкуренції". Спостерігається незахищеність підприємств від рейдерських (у відкритій чи прихованій формі) захоплень або незаконного відчуження майна".

"Для того, щоб оцінити ринок газу у грошовому еквіваленті за 2017-й, я спробував підрахувати гіпотетичну вартість газу за 2017-й рік. Відповідно, взяв до уваги очікуваний об’єм національного видобутку, згідно з Концепцією розвитку газовидобувної галузі України, затвердженою розпорядженням КМУ в грудні 2016-го року. Також припустив, що до кінця 2017-го року Україна імпортуватиме 14 млрд.куб.м. газу (станом на жовтень 2017-го р., за даними ПАТ "Укртрансгаз", Україна закачала 11, 8 млрд куб.м.газу), визначив середню ціну на хабі – $220 (для визначення було взято ціни на європейських хабах: NCG, TTF, CEGH, від $216$ до $224, станом на 5.12.2017 – ред.). І вийшла оцінка ринку газу у $8,5 млрд або 230 млрд грн", – пояснив Микола Войтів.

230 млрд грн. ($8,5 млрд) – приблизна оцінка потенційного об’єму українського ринку газу в 2017 році, – М. Войтів

Та, окрім декларацій, потрібні конкретні кроки та створення відповідних умов – клімату. В цьому експерти одностайні. Український ринок газу є перспективним, але він має підвищити рівень послуг, встановити конкуренті ціни та подбати про українського споживача, адже саме це зможе допомогти Україні стати справді енергоНЕзалежною. Тому створення ринку газу є надзвичайно важливим. Через два роки він має запрацювати повноцінно і саме від сьогоднішніх дій залежить завтрашній ринок газу. І енергонезалежність України.

Текст підготувала редактор проекту "ЕнергоНЕзалежність" Наталія Чурікова

Попередній матеріал
Гройсман розповів, за якої умови можливе підвищення "мінімалки"
Наступний матеріал
Не змінювалися 18 років: МОЗ оновив норми харчування для українців
Loading...