Дефіцит бюджету в 300 млрд грн: де Україна візьме гроші?

Зеленський і Коломойський 5 канал / Час. Підсумки тижня
Гроші на медицину Україна братиме, урізаючи інші сфери, але доходи бюджету настільки малі, що фінансування фонду збільшує дірку в Державному бюджеті

На день медикам потрібно в середньому 50 захисних костюмів. Вартість одного – до 1 тис. грн. Це для розуміння того, якими сумами має бути забезпечена медицина.

Що робить уряд? Він створює фонд допомоги у боротьбі з коронавірусом. Спершу в нього вписали 113 млрд грн, але остаточна версія майже удвічі менша – 66 млрд. Гроші на медицину країна братиме, урізаючи інші сфери. Але доходи нашого бюджету настільки малі, що фінансування фонду збільшує й без того величезну дірку в бюджеті, причому збільшує втричі.

Тож де брати гроші? – Друкувати чи позичати в Міжнародного валютного фонду. Іншого шляху немає. Але МФВ чекає від України чіткого кроку – ухвалення закону про банки. А це питання не на користь президентському соратнику – бізнесмену Ігорю Коломойському. І він вмикає політичний шантаж. До законопроєкту депутати, наближені до олігарха, вносять аж 16 тис. правок. І все – ухвалення закону заблоковано.

Банкова нині в пастці: країна рухається в бік дефолту. Так, від нього виграють олігархи, але втратять українці. ДумайТЕ, як казав колись президент Зеленський. Тепер навпаки: українці його просять думати, чиї інтереси захищати – всієї країни чи однієї людини?

Пацієнтів багато, грошей – мало. Українські лікарі боротися з коронавірусом готові, та подекуди нічим! Уряд у поміч. Але, щоб збільшити фінансування медиків і не тільки, бюджет переписують.

Перший варіант нового кошторису Рада з тріском провалила наприкінці березня. Його не підтримала ані опозиція, ані навіть частина монобільшості. Урядовці два тижні переписували. Нарешті депутати, деякі неохоче, але запропоновані зміни погодили. Тягнути вже було нікуди.

"Карантин кілька тижнів, треба якось вже на це реагувати бюджетними механізмами, щоб не вийшло так, що в нас уже все скасують, карантин скасують, а довкола бюджету продовжиться возня. Це була б така українська історія, по-українськи абсурдна", – зазначив журналіст видання "РБК-Україна" Мілан Лєліч.

У бюджеті новий фонд – боротьби з коронавірусом. Його наповнять 65 млрд грн. Гроші найперше підуть на виплати медикам, закупівлю медобладнання та препаратів. Також обіцяють підтримати тих, хто через карантин втратив роботу. 

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

"Майже 30 мільярдів гривень направляється нашим пенсіонерам, зокрема на індексацію пенсій та допомогу в розмірі однієї тисячі гривень", – заявив президент України Володимир Зеленський.

Видатки держави зросли. Доходи у скарбницю, навпаки, критично скоротили. Тепер у "бюджеті надзвичайної ситуації" величезна дірка – майже 300 мільярдів дефіциту, що втричі більше запланованого.

Аби покрити нестачу, гроші треба позичити. Майже 10 млрд доларів Україні готовий дати в кредит Міжнародний валютний фонд. Але у кредиторів до влади свої умови. Першу – ринок землі – парламент уже виконав. Є ще дві – ухвалити новий бюджет і проголосувати в другому читанні закон про банки.

Чого хоче Ігор Коломойський? Спочатку думав повернути собі "ПриватБанк". Потім заявив, що йому достатньо буде й компенсації від держави в сумі 2 млрд доларів. Але якщо закон про банки ухвалять, про свої плани олігарх може забути.

Міжнародний валютний фонд
Міжнародний валютний фонд5 канал / Час. Підсумки тижня

І можливий дефолт України, який їй пророкують без грошей МВФ, олігарху не завада. Домагається свого старими методами. Лояльні до Коломойського депутати подали 16 тис. правок до закону. Стільки в історії українського парламенту ще не було.

"Ніхто не буде цим займатися. Мабуть, автори поправок або та людина, яка стоїть за цим, трохи передали куті меду в намаганнях затягнути цей законопроєкт", – наголосив Лєліч.

Рекордсменом із правок став вигнанець "Слуги народу", а нині позафракційний депутат Антон Поляков. Він подав 6 тис., каже, написав би більше, та не встиг. Встигли його колеги з так званої групи Коломойського. В результаті всі 16 тис. правок, як з-під одного станка.

Олігарх Коломойський причетність до блокади банківського законопроекту відкидає.

"Я нікого ні про що не просив. Я б назвав цей закон не "антиколомойським", а антиукраїнським", – уточнив він.

Національний банк України
Національний банк України5 канал / Час. Підсумки тижня

І хоч як відхрещувався б Коломойський, парламенту таки доведеться працювати з правками. Якщо розглядати кожну окремо, то робота затягнеться щонайменше на пів року.

Виклики розуміють не лише у Президії парламенту, а й в опозиції. Проголосувати законопроєкт про банки вимагають "Європейська солідарність" і "Голос".

Але вочевидь рішення нагорі ще не ухвалили, адже в порядку денному позачергового засідання законопроєкту про банки немає. Офіційно – на заваді стали правки. Але, скоріш за все, Офіс президента просто ще думає: як і Міжнародному валютному Фонду догодити, і з олігархом не розсваритися.

"Поки що влада не може знайти в собі політичної волі, аби піти на конфлікт із Коломойським. Ми можемо собі тільки уявити, які фактори впливу можуть бути в Коломойського на Зеленського, але це його проблеми, а не проблеми 40 мільйонів населення", – зазначив інвестиційний банкір Сергій Фурса.

А щоб "Приват" знову не став проблемою для мільйонів українців, МВФ вимагає ухвалити закон про банки. Там нагадують: 2016 року банк ледь не став банкрутом, після того, як колишні власники вивели 5,5 млрд доларів. Держава фінустанову націоналізувала й залатала грошову дірку. І тоді не минулося без валютної підтримки МВФ. Нині ж Ігор Коломойський запевняє, що з президентом Зеленським законопроєкт не обговорював. Сам глава держави у щоденних відеозверненнях про ситуацію не каже ані слова.

Володимир Зеленський у Давосі
Володимир Зеленський у Давосі5 канал / Час. Підсумки тижня

"Співпраця пов’язує, пов’язує допомога, котру Ігор Валерійович і його ресурси надавали Зеленському під час кампанії. Співрозмовники в керівництві "Слуги народу" запевняли, що йти на відкрите протистояння Коломойський іще не готовий", – додав Лєліч.

Розгляд закону про банки таки відклали. Чи то комітет не встигає, чи політичної волі немає. Зрештою, Володимир Зеленський опинився перед складним вибором. Або допомога від МВФ і Україна врятована від дефолту, або відносини з олігархом Ігорем Коломойським. То в чий бік хитнуться шальки терезів?

Ірина Сисак, Ігор Селянінов, Сергій Новіков, "Час. Підсумки тижня".

Попередній матеріал
"Люди співали, а БТРи сунули чотири в ряд": як мирна акція за незалежність Грузії перетворилася на "криваву неділю"
Наступний матеріал
Блокпости та вимірювання температури: як працює автомобільний карантин в Україні
Loading...