Ілюстративне фото
Ілюстративне фото ZN.ua

Ажіотаж та економічна криза: чи витримає удар коронавірусом українська гривня

Читайте по-русски
Ажіотаж і паніка через запровадження карантину – одна з причин послаблення гривні

Лихоманити гривню почало в середині березня. Курс різко почав іти вгору, коли ВООЗ оголосила пандемію коронавірусу. Так дорого, як на кінець місяця, долар давно вже не коштував. Нацбанк правив понад 28 гривень. А в обмінниках зеленим торгували ще дорожче.

Ажіотаж і паніка через запровадження карантину – одна з причин послаблення гривні, – пояснюють у Нацбанку. Люди масово кинулися скуповувати валюту.

"Був значний психологічний чинник, не тільки люди, а й компанії почали масово скуповувати валюту. Ми бачили що попит зріс більш ніж в 2 рази. Нацбанк кожен день виходив з інтервенціями", – каже заступник голови Нацбанку Олег Чурій.

Інша причина – початок економічної кризи, яка почала ширитися світом. Фінансові ринки затрусило – нафта стрімко впала в ціні.

"Почалися падіння на фондових ринках Європи, світу, фондових ринках США, Азії. Все це наклалося на відсутність згоди між виробниками нафти що призвело до падіння цін на нафту, і це знову ж таки дало таку другу хвилю", – розповідає виконавчий директор центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Трохи заспокоїти гривню допомогла Верховна Рада. Депутати підтримали закон про ринок землі та антиколомойський закон про банки. А це означає що Україна отримає гроші від МВФ.

На позачерговому засіданні 30 березня парламент попрацював плідно. Ринок землі відкрили. А за "антиколомойський закон", який не дозволить колишнім власникам повертати собі вже націоналізовані банки, голосуватимуть ще у другому читанні. Відтак український бюджет чекатиме першого траншу від МВФ. Президент говорив про два мільярди доларів.

Обмін валют
Обмін валют5 канал

Проголосовані законопроєкти дали шанс національній валюті зміцнитися – долар подешевшав у межах гривні. Економісти пояснюють, потенційні гроші від МВФ заспокоїли ринок. Кошти ж допоможуть Україні.

"Профінансувати дефіцит бюджету, який очевидно сильно зросте вже починаючи з квітня, через те, що витрати зростають, а доходи скорчуються через карантин, тому треба, щоб закрити цю дірку в найближчі місяці. Відповідно це означає, що поганого сценарію у нас не буде", – каже Гліб Вишлінський.

Однак, чи буде стабільною гривня – прогнозувати поки що не беруться. Основний фактор - карантин і наскільки він затягнеться. Прем'єр уже заявив – тривалого простою українська економіка не витримає.

"Якщо карантин продовжать на довше до пів року – то наслідки можуть бути серйозніші. Поки що це в межах терпимого і в межах норми. Якщо курс залишиться на рівні 27-28, це не буде якоюсь трагедією, для певних виробників експортерів це буде певним стимулом", – переконаний виконавний директор центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Дмитро Боярчук.

Обмін валют
Обмін валют5 канал

Економісти прогнозують – світ вийде з кризи лише 2021. По фінансову допомогу до МВФ уже звернулися понад 80 країн. Україні пощастило більше – про доларові транші домовляються вже давно.

Загалом, від Міжнародного валютного фонду Україна має отримати до 10 мільярдів доларів. Суми ще уточнюються. Перший транш становитиме близько 2 мільярдів. Ці гроші одразу ж зайдуть у бюджет - зокрема будуть спрямовані на боротьбу з коронавірусом.

Ірина Сисак, Ігор Костюк, "5 канал"

Попередній матеріал
У Києві почали розгортати намети для тестування на коронавірус – відео
Наступний матеріал
COVID-19: п'ятеро українців померли від коронавірусу за кордоном – спецвипуск
Loading...

"ПриватБанк" буде міняти валюту тільки онлайн – подробиці

В українських банках виник дефіцит доларів через високий попит та припинення авіасполучення

Важливе нововведення для обміну валют – Нацбанк розкрив деталі

Зміцнення гривні й можливі спекуляції: в чому секрет успіху нацвалюти – сюжет

Минулого року українці продали більше валюти, ніж купили

Державний бюджет недоотримав 56 млрд грн з початку року – Казначейська служба