Що робити, якщо вас вкусив кліщ: поради лікарів

Для багатьох людей кожен вихід на природу стає справжнім випробуванням, адже скрізь, де є трава і кущі, існує ризик підхопити кліща (або, швидше, кліщ підхопить людину).

Але що робити, якщо ненависне членистоноге таки вкусить вас? Чи варто панікувати? Чи бігти до лікаря? Нести кліща на аналіз?

"Дивогляд" вирішив розібратися у цьому питанні, надавши поради доказових терапевтів, педіатрів і інфекціоністів.

Укус кліща
Укус кліща
Фото: Shutterstock

Як дістати кліща?

Пам’ятайте, що чим менше часу кліщ пробув у тілі людини, тим менша ймовірність, що він передасть збудник інфекції, який може міститися у його слині.

 • Щоб витягнути кліща, скористайтеся пінцетом, ниткою, або спеціальним інструментом, який можна придбати в аптеці чи ветеринарному магазині.
 • Захопивши кліща якнайближче до шкіри, обережно потягніть, без ривків.
 • Вважається, що кліщ "вкручується" у шкіру за годинниковою стрілкою, тому витягати його можна, викручуючи проти годинникової стрілки.
 • Після видалення кліща обробіть рану водою з милом або безспиртовим антисептиком для ран.

Що не можна робити, якщо вас вкусив кліщ?

 • Смикати, виколупувати кліща гострим предметом
 • Проколювати, стискати кліща – це збільшує ймовірність, що членистоноге випустить свою слину в рану
 • Покривати кліща і місце укусу олією, вазеліном, лаком, тощо – це також підвищує ризик випорскування інфікованої слини у рану
 • Припалювати кліща цигаркою
 • Тягнути голими руками або зубами (так, і таке трапляється)
 • Тягнути за черевце

Якщо вам вдалося дістати живого неушкодженого кліща, ви можете відвезти його у спеціальну лабораторію, щоб зробити аналіз на бореліоз. Однак лікарі стверджують, що результати аналізу не завжди будуть показовими. Кліщ може виявитися хворим, але він ще не встиг передати інфекцію людині. Або ж, навпаки, у кліщі збудника хвороби Лайма не виявлять, але він міг вже віддати його людині зі своєю слиною.

Що робити після укусу кліща?

У наших широтах найбільша небезпека від укусу кліща – це хвороба Лайма (бореліоз), яка може мати цілу купу неприємних і небезпечних наслідків для людини.

Головна небезпека від пізніх проявів і хронічної хвороби:

 • розвиток артриту - хронічного запалення суглобів
 • розвиток кардиту - ураження серця
 • розвиток енцефаліту - ураження оболонок мозку

Варто уважно стежити за реакцією організму і появою характерних симптомів.

До ранніх симптомів хвороби Лайма відносять:

 • Грипоподібні симптоми – підвищена температура, озноб, головний біль, біль в суглобах, ломота в м'язах
 • Місцеве запалення лімфовузлів
 • Висипання у вигляді мігруючої еритеми. Мігруюча – означає, що вона може виникати не лише у місці укусу, а й на інших ділянках тіла.
Укус кліща
Укус кліща
Фото: Shutterstock

Якщо ви помітили якісь із цих симптомів, негайно зверніться до лікаря, щоб якнайшвидше почати лікування. Терапія хвороби Лайма полягає у прийомі певних груп антибіотиків. Однак це можна робити лише за призначенням лікаря.

Якщо жодних проявів немає, через 2 тижні (але не пізніше, ніж через 30 днів) після укусу можна зробити аналіз крові на титри IgG та IgM методом ІФА.

Через 30 днів після укусу роблять аналіз методом вестерн-блот. Зверніть увагу, що у цьому випадку у лабораторії вам можуть запропонувати (чи зробити це без попередження) спочатку зробити аналіз методом ІФА, а вже потім, якщо результат буде позитивним, доробити вестерн-блот. Однак такий аналіз може бути непоказовим, тож наполягайте, щоб блот робили одразу.

Деякі лікарі рекомендують приймати антибіотики превентивно, не чекаючи прояву симптомів чи результатів аналізу. Однак цю позицію розділяють не всі медики. Знову ж таки, рішення про прийом ліків ви можете прийняти лише разом із лікарем, якому довіряєте. Не вживайте антибіотики самостійно.

Варто зауважити, що прояви хвороби Лайма можуть з’явитися через рік і навіть через кілька років. Це доволі підступна хвороба, але при правильній діагностиці та лікуванні ризик небезпечних ускладнень можна звести до мінімуму.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що можна зробити, щоб вас не вкусив кліщ.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше