Від отруєнь, опіків і укусів комах: що покласти в аптечку, якщо плануєте відпустку

Травми і хвороби ніколи не бувають запланованими і можуть зіпсувати будь-яку, навіть найказковішу відпустку.

Звичайно, усього передбачити неможливо. Але, якщо правильно зібрати свою "похідну" аптечку, можна уникнути значної частини неприємностей. Особливо це актуально для людей, які планують відпочинок із маленькими дітьми.

"Дивогляд" зібрав поради доказових лікарів, педіатрів і інфекціоністів щодо того, які ліки і препарати варто покласти у свою аптечку.

Засіб для захисту від сонця

Він потрібен не лише тоді, коли ви збираєтеся у відпустку в південні країни. Захист від сонця необхідний цілий рік і особливо для дітей та людей зі світлою шкірою. Про те, як правильно обрати санскрін і на що потрібно звернути увагу, ми писали раніше.

Якщо сонячного опіку уникнути не вийшло, можна використовувати охолоджуючі спреї або протиопікові серветки, які зможуть швидко остудити вражені шари шкіри.

Запам’ятайте, що будь-які жировмісні засоби – сметана, кефір, масло, тощо, а також засоби із вмістом пантенолу можна використовувати не раніше, ніж із 5 дня після опіку.

Від укусів комах та алергії

Обов’язково використовуйте репеленти. Якщо ж комаха таки вкусить і виникне сильний зуд чи болісні відчуття, можна прийняти знеболююче та антигістамінні засоби 2 покоління (такі ліки погано проникають у ЦНС, тому не мають седативної дії). На саму рану можна нанести мазі із вмістом цинку або 1% гідрокортизонову мазь.

Якщо у вас є схильність до сильних алергічних реакцій - анафілаксії чи набряку Квінке, обов’язково візьміть із собою Епіпен – укол-ручка, який можна вколоти навіть через одяг, якщо потрібно швидко надати допомогу людині.

Жарознижувальні та знеболювальні засоби

Це універсальний засіб, який допоможе зняти біль будь-якого походження: чи то травма, опік, сильна реакція на укуси комах, біль у горлі тощо.

Для дітей дозволені лише препарати на основі ібупрофену та парацетамолу. Вони можуть бути у вигляді суспензії, свічок або таблеток. Обирайте форму залежно від віку дитини чи дорослого.

Препарати на основі ібупрофену дозволено приймати через кожні 6-8 годин, але не частіше 3 разів на добу.

Препарати на основі парацетамолу можна приймати кожні 4-6 годин, не частіше 4 разів на добу.

При лікуванні дітей заборонено використовувати аспірин, но-шпа і метамізол натрію!

При діареї та отруєнні

У випадку діареї потрібно використовувати гіпоосмолярні електролітні розчини (ви знайдете порошки для розчину у кожній аптеці). Найважливіше не допустити зневоднення організму і поповнювати вміст електролітів.

При отруєнні також радять використовувати сорбенти.

Доказові лікарі не радять приймати  шлункові антибіотики при діареї з кількох причин:

По-перше, переважна більшість усіх шлункових захворювань викликані вірусами, а не бактеріями, тому антибіотик не матиме жодного позитивного впливу.

По-друге, якщо захворювання все ж викликане бактеріями (приблизно 5% від загальної кількості випадків шлунково-кишкових хвороб), вам знадобиться прийом комплексного антибіотика, який може призначити лише лікар.

При ацетонемічному синдромі

Такі стани особливо характерні і небезпечні для дітей. Вони можуть виникати, якщо у людини підвищена температура, якщо організм зневоднений, або якщо навіть ви забули поїсти.

Щоб покращити стан варто якнайшвидше випити солодкий розчин. Це може бути 40% розчин глюкози, просто вода із великою кількістю цукру, або навіть кока-кола. Це єдиний випадок, коли лікарі рекомендують вживання такого напою. Але потрібно попередньо "випустити" газ.

Під час нежитю

У випадку, якщо у вас чи у вашої дитини з’явився нежить, лікарі радять промивати ніс ізотонічним сольовим розчином (це може бути навіть звичайний фізрозчин з аптеки).

Судинозвужуючі препарати рекомендують застосовувати лише дорослим і дітям старшим 6 років, не перевищуючи добову дозволену дозу і не довше кількох днів.

У випадку, якщо це алергічний риніт, лікар може призначити вам топічний стероїд. Якщо ви знаєте, зо маєте схильність до такого виду нежиті, покладіть цей препарат у свою аптечку.

Аптечка
Аптечка
Фото: Shutterstock

У випадку подряпин

Найкраще рани і подряпини промити чистою водою і милом.

Можна обробити рану антисептиком без спирту (мірамістин, бетадин, октенісепт, тощо).

Також не зайвим у аптечці буде пластир або спрей-пластир.

Індивідуально

Якщо у вас чи вашої дитини є схильність до якихось хвороб, які можуть раптово розвиватися і потребуть швидкої допомоги (наприклад, стенуючі ларингіти, атопічні дерматити, сильні алергічні реакції, бронхіальна астма, тощо), порадьтеся із вашим лікарем щодо того, які препарати потрібно обов’язково тримати під рукою.

Отож, що покласти в аптечку на відпочинок:

 • Сонцезахисний крем
 • Репелент
 • Жарознижувальний знеболюючий засіб (ібупрофен або парацетамол)
 • Спреї або льодяники для горла - для дорослих
 • Антигістамінний засіб
 • Гіпоосмолярні розчини для дегідратації при отруєнні чи діареї
 • Сорбенти
 • Сольовий розчин для промивання носа
 • Безспиртовий антисептик для ран і подряпин
 • Пластир/ спрей-пластир і бинт
 • Протиопікові серветки або охолоджуючий спрей
 • Індивідуально: засоби проти раптових алергічних реакцій, бронхіальної астми, ларингоспазму, АД, тощо.

Якщо ви плануєте відпустку за кордоном, переконайтеся, що ваша страховка покриє всі необхідні витрати на ліки чи огляд лікаря.

Гарного відпочинку!

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше