Що робити, якщо у дитини не дихає ніс: поради лікаря

Якщо у маленької дитини закладений ніс, страждати від цього може вся родина.

Дитина нервує, погано спить та їсть. Закладений ніс дуже впливає на якість життя. І часом це може тривати доволі довго. Особливо батьків може лякати, якщо малюк хропить і уві сні зупиняється дихання. Педіатр і дитяча інфекціоністка Олена Луцька спробувала пояснити, що викликає закладення носа і як з цим боротися.

Гострий риніт

Гостра ситуація. Малюк був здоровий, потім різко захворів, а нежить викликав запальний процес. Слизова набрякла і не дає дихати.

У цьому випадку можуть допомогти вологе прохолодне повітря, рясне пиття і зволоження слизової оболонки носа ізотонічним сольовим розчином.

Застосовувати деконгестанти (судинозвужуючі засоби, що використовують для зменшення закладеності носа) у дітей молодшого віку на сьогодні не рекомендується – існує ризик передозування. Також до таких засобів можна звикнути. І тоді набряк буде вже через медикаментозний риніт.

Триває риніт зазвичай 7–10 днів і поступово проходить.

Застуда
Застуда
Фото: Shutterstock

Риносинусит

Може бути вірусним і бактеріальним. Через риносинусит може виникати хропіння, ситуація затягується. У такій ситуації лікар може призначити топічний стероїд. Якщо є ознаки бактеріального процесу – антибіотик. Але у більшості випадків риносинусит таки має вірусне походження, і антибіотик не знадобиться.

Так, зелені соплі не говорять про те, що потрібен антибіотик. Зелені соплі – природний процес.

Риносинусит може викликати бактеріальні ускладнення. Для зниження ризику варто заздалегідь подбати про вакцинацію від пневмококової інфекції.

Читайте також: Домашні пологи VS пологи у лікарні: погляд експерта

Збільшення аденоїдів

Вже всі хвороби минули, а малюк хропе. Причиною може бути гіпертрофія носового мигдалика. Фізіологічно у віці 2–3 роки і аж до 7–12 років він може бути збільшеним у нормі. Але на процес здатні впливати також віруси та бактерії. У такому випадку лікар може призначити топічні стероїди тривалим курсом.

Показання для видалення аденоїдів:

- порушення слуху,
- зупинки дихання уві сні,
- рецидивуючі отити,
- зміна форми обличчя ("аденоїдне обличчя").

В інших випадках можна почекати. Коли настане час, аденоїди зменшаться.

Застуда
Застуда
Фото: Shutterstock

Алергічний риніт

Його часто не діагностують. Але хропіння, закладений ніс можуть бути наслідками саме алергічного риніту. Сімейний анамнез, наявність атопічного дерматиту підвищують імовірність цього. Тому буває, що варто відвідати алерголога і зробити тести.

Лікують алергічний риніт топічні стероїди, часом у поєднанні з антигістамінними препаратами. Але тільки виявлення алергену та АСІТ-терапія можуть допомогти повністю позбутися цих симптомів.

У будь-якому випадку, варто відвідати лікаря і без його призначення не приймати жодних ліків.

Педіатр, дитяча інфекціоністка Олена Луцька

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше