Домашні пологи VS пологи у лікарні: погляд експерта

Народження дитини – це не лише радісна, а й дуже хвилююча подія. Звичайно ж, майбутніх батьків лякають думки про те, яким буде процес пологів.

Чи буде він безпечним? Чи варто довіряти лікарям? І може, краще народжувати вдома, щоб усе було "природно, як у наших бабусь"?

Нещодавній випадок зі смертю породіллі після пологів вдома з "духовною акушеркою" підняв важливі питання, на які спробувала дати відповідь дитяча лікарка Лідія Бабич, яка 10 років працювала неонатологом у кількох пологових будинках.

Чому жінки прагнуть народжувати вдома? Є кілька важливих причин:

- комфортні домашні умови;

- не треба спілкуватись з незнайомими людьми;

- безперервний зв'язок з родиною, не треба залишати старшу дитину;

- страх зайвих медичних маніпуляцій, надмірних втручань;

- релігійні, духовні переконання;

- негативний досвід попередніх пологів в пологовому будинку;

- страшні історії з соцмереж, про те, як комусь було погано в пологовому будинку;

- позитивний досвід пологів вдома від знайомих (родичів, близьких).

Але часом рішення приймається під впливом блогерів з Instagram.

Читайте також: Хлопчик чи дівчинка: 5 міфів про визначення статі дитини, один із яких виявився правдою

Перед тим, як зважитися на домашні пологи, потрібно врахувати всі ризики. А пологи – це завжди процес великого ризику.

Бабич ставить майже риторичні запитання "домашнім акушерам":

  • Якщо виникне потреба надавати невідкладну допомогу одночасно матері і новонародженій дитині - як це може зробити одна акушерка?

Відповідь: ніяк. Зупиняти кровотечу і реанімувати новонародженого не під силу одній людині.

Для реанімації 1 новонародженої дитини в ідеалі потрібен неонатолог+асистент.

Для боротьби з матковою кровотечею потрібно 2-3 лікарі акушер-гінекологи + анестезіолог-реаніматолог + 1-2 асистенти (месестри, акушерки). Причому ці всі люди потрібні одночасно.

  • Як проходять навчання "домашні акушерки", які беруться приймати пологи?

Відповідь: як бог дасть. Хто на курсах, хто в інтернеті, хто одна у одної.

  • Майстерність залежить від практики. Якщо лікар-реаніматолог працює з кровотечами і пацієнтами в важкому стані щодня - лікар постійно вчиться і вдосконалюється. Переосмислює свій досвід і покращує якість роботи.

Якщо "духовна акушерка" приймає наприклад 10 пологів на місяць. Кровотечу в пологах бачить - скільки разів? Чисто за статистикою - дуже мало. Чи можна навчитись правильно допомагати, не маючи практичного досвіду?

Відповідь: ні, не можна.

  • Обладнання "домашні акушерки" мають мінімум. Чи є у них монітор ЕКГ, пульсоксиметр з тонометром для новонародженого, ларингоскоп, набір для інтубації, вакуумний аспіратор для дихальних шляхів при інтубації і ще багато чого - всього, що допомагає рятувати життя за необхідності. Це далеко неповний перелік обладнання пологових будинків.
  • Юридичної відповідальності за свої дії "домашні акушерки" несуть обмаль. Способів притягти до відповідальності дуже мало.
  • Статистика пологів вдома неповна. Реальну кількість ускладнень, які відбувались, але не призвели до трагічних наслідків - ми не знаємо.
  • Навіть якщо швидко зателефонували до 103 і приїхала "швидка". Жінку з дитиною можуть просто не довезти. Рятувати життя "на колесах", в дорозі - надзвичайно важко.

Відлік часу іде на хвилини!

Коли дитина народилась і не дихає - є 5 хвилин для того щоб відновити дихання та серцебиття. Якщо цього не вдалось зробити через 10 хвилин - настають необоротні зміни в головному мозку і внутрішніх органах.

Реанімувати дитину не подаючи додатковий кисень - злочин. Просто вентилювати масочкою і мішком Амбу (якщо взагалі він є) може бути малоефективно.

Дитина має набагато менші запаси кисню в тканинах. І народження в асфіксії означає, що вже відбувалось кисневе голодування ще до народження.

  • Чи є у "домашньої акушерки" балон з киснем для реанімації новонародженого?

Не думайте, що якщо буде щось не так, ви просто викличете "швидку". Це може не врятувати життя. Поки швидка приїде і поки довезе до пологового будинку, поки жінка з матковою кровотечею опиниться на операційному столі - пройде точно більше 10-20хв.

У жінки з матковою кровотечею чи дитини, що не дихає - немає цих 10 хвилин.

Ніколи не можна дати 100% гарантію, що кровотеча не розвинеться. По жінці може не бути видно заздалегідь, що у дитини в пологах може виникнути гіпоксія і наскільки швидко буде прогресувати.

Що ж робити, якщо все ж не хочеться народжувати з лікарями, але бути впевненим, що у надзвичайному випадку допомога прийде вчасно? Зараз є можливості народжувати в пологовому будинку в форматі "домашніх пологів". За бажання можлива рання виписка додому навіть не чекаючи 3 доби.

"Затишок, партнер в пологах, доула, музика - що душа забажає. Хоч шаман з бубном. Але за стіною - є операційна, реанімація, неонатологи та реаніматологи, все обладнання, досвід і майстерність", - підкреслює Бабич.

Завжди є співвідношення ризику і користі. В пологах вдома ризик набагато вищий, ніж при народженні дитини в пологовому будинку.

Бережіть своє життя і будьте свідомими.

Лікар педіатр, неонатолог, консультант з ГВ Лідія Бабич

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше