Чи буде він безпечним? Чи варто довіряти лікарям? І може, краще народжувати вдома, щоб усе було "природно, як у наших бабусь"?
Нещодавній випадок зі смертю породіллі після пологів вдома з "духовною акушеркою" підняв важливі питання, на які спробувала дати відповідь дитяча лікарка Лідія Бабич, яка 10 років працювала неонатологом у кількох пологових будинках.
Чому жінки прагнуть народжувати вдома? Є кілька важливих причин:
- комфортні домашні умови;
- не треба спілкуватись з незнайомими людьми;
- безперервний зв'язок з родиною, не треба залишати старшу дитину;
- страх зайвих медичних маніпуляцій, надмірних втручань;
- релігійні, духовні переконання;
- негативний досвід попередніх пологів в пологовому будинку;
- страшні історії з соцмереж, про те, як комусь було погано в пологовому будинку;
- позитивний досвід пологів вдома від знайомих (родичів, близьких).
Але часом рішення приймається під впливом блогерів з Instagram.
Читайте також: Хлопчик чи дівчинка: 5 міфів про визначення статі дитини, один із яких виявився правдою
Перед тим, як зважитися на домашні пологи, потрібно врахувати всі ризики. А пологи – це завжди процес великого ризику.
Бабич ставить майже риторичні запитання "домашнім акушерам":
- Якщо виникне потреба надавати невідкладну допомогу одночасно матері і новонародженій дитині - як це може зробити одна акушерка?
Відповідь: ніяк. Зупиняти кровотечу і реанімувати новонародженого не під силу одній людині.
Для реанімації 1 новонародженої дитини в ідеалі потрібен неонатолог+асистент.
Для боротьби з матковою кровотечею потрібно 2-3 лікарі акушер-гінекологи + анестезіолог-реаніматолог + 1-2 асистенти (месестри, акушерки). Причому ці всі люди потрібні одночасно.
- Як проходять навчання "домашні акушерки", які беруться приймати пологи?
Відповідь: як бог дасть. Хто на курсах, хто в інтернеті, хто одна у одної.
- Майстерність залежить від практики. Якщо лікар-реаніматолог працює з кровотечами і пацієнтами в важкому стані щодня - лікар постійно вчиться і вдосконалюється. Переосмислює свій досвід і покращує якість роботи.
Якщо "духовна акушерка" приймає наприклад 10 пологів на місяць. Кровотечу в пологах бачить - скільки разів? Чисто за статистикою - дуже мало. Чи можна навчитись правильно допомагати, не маючи практичного досвіду?
Відповідь: ні, не можна.
- Обладнання "домашні акушерки" мають мінімум. Чи є у них монітор ЕКГ, пульсоксиметр з тонометром для новонародженого, ларингоскоп, набір для інтубації, вакуумний аспіратор для дихальних шляхів при інтубації і ще багато чого - всього, що допомагає рятувати життя за необхідності. Це далеко неповний перелік обладнання пологових будинків.
- Юридичної відповідальності за свої дії "домашні акушерки" несуть обмаль. Способів притягти до відповідальності дуже мало.
- Статистика пологів вдома неповна. Реальну кількість ускладнень, які відбувались, але не призвели до трагічних наслідків - ми не знаємо.
- Навіть якщо швидко зателефонували до 103 і приїхала "швидка". Жінку з дитиною можуть просто не довезти. Рятувати життя "на колесах", в дорозі - надзвичайно важко.
Відлік часу іде на хвилини!
Коли дитина народилась і не дихає - є 5 хвилин для того щоб відновити дихання та серцебиття. Якщо цього не вдалось зробити через 10 хвилин - настають необоротні зміни в головному мозку і внутрішніх органах.
Реанімувати дитину не подаючи додатковий кисень - злочин. Просто вентилювати масочкою і мішком Амбу (якщо взагалі він є) може бути малоефективно.
Дитина має набагато менші запаси кисню в тканинах. І народження в асфіксії означає, що вже відбувалось кисневе голодування ще до народження.
- Чи є у "домашньої акушерки" балон з киснем для реанімації новонародженого?
Не думайте, що якщо буде щось не так, ви просто викличете "швидку". Це може не врятувати життя. Поки швидка приїде і поки довезе до пологового будинку, поки жінка з матковою кровотечею опиниться на операційному столі - пройде точно більше 10-20хв.
У жінки з матковою кровотечею чи дитини, що не дихає - немає цих 10 хвилин.
Ніколи не можна дати 100% гарантію, що кровотеча не розвинеться. По жінці може не бути видно заздалегідь, що у дитини в пологах може виникнути гіпоксія і наскільки швидко буде прогресувати.
Що ж робити, якщо все ж не хочеться народжувати з лікарями, але бути впевненим, що у надзвичайному випадку допомога прийде вчасно? Зараз є можливості народжувати в пологовому будинку в форматі "домашніх пологів". За бажання можлива рання виписка додому навіть не чекаючи 3 доби.
"Затишок, партнер в пологах, доула, музика - що душа забажає. Хоч шаман з бубном. Але за стіною - є операційна, реанімація, неонатологи та реаніматологи, все обладнання, досвід і майстерність", - підкреслює Бабич.
Завжди є співвідношення ризику і користі. В пологах вдома ризик набагато вищий, ніж при народженні дитини в пологовому будинку.
Бережіть своє життя і будьте свідомими.
Лікар педіатр, неонатолог, консультант з ГВ Лідія Бабич