Чому ви постійно втомлені та як це виправити

Робочий день лише розпочався, а вам уже бракує сил?

Можливо, у вас просто забагато роботи і ви не встигаєте відпочити. А можливо, за цим стоїть щось більше. І вам варто зробити обстеження.

Лікарка Уляна Супрун розповідає, які можуть бути причини постійної втоми, і як це можна виправити.

Втома буває різною. Якщо вона емоційна, то людина може відчувати порожнечу. В разі когнітивної втоми — важко зібратися думками. Фізична втома теж також буває різна. Це може бути слабкість м’язів і відчуття важкості під час руху, брак енергії чи постійне бажання спати. За цими станами стоять різні причини.

Що може стояти за відчуттям втоми, яке не минає ніколи, чи надто швидко настає? Низка фізіологічних та психічних станів, які слід лікувати.

Втома
Втома
Фото: Shutterstock

Анемія

Може бути низький рівень гемоглобіну, тобто кров має надто малу місткість для перенесення кисню. Може бути низький рівень феритину, тобто запаси заліза на нулі. В усіх випадках людина відчуває слабкість, втому, може бути блідою.

Якщо ви відчуваєте втому, заплануйте якнайшвидше візит до лікаря, і за його призначенням здайте розгорнутий аналіз крові і тест на феритин, і не поспішайте пити залізо. В анемії можуть бути різні причини, і не всі вони зводяться до заліза в раціоні. 

Втома
Втома
Фото: Shutterstock

Депресивний розлад

Написати листа чи купити квитки не складно, якщо ви в порядку. Людині в депресії важко встати з ліжка, зробити найпростіші речі, вийти з дому чи поговорити з кимось. Тому якщо принаймні два тижні поспіль ви відчуваєте не лише втому, а й дуже сумний, пригнічений настрій, хочете плакати, у вас порушений сон та апетит (в той чи інший бік), зверніться до фахівця чи принаймні сімейного лікаря, здатного оцінити ваш стан за шкалою депресії Бека. 

Поганий сон

Різні стани підпадають під це поняття: зупинка дихання уві сні (апное), надто коротка фаза глибокого сну, поверхневий сон, безсоння, синдром неспокійних ніг (коли варто не рухатися, як в глибині гомілок починає боліти, свербіти чи колоти). За цими явищами можуть стояти різні причини: від зайвої ваги до психічного розладу, тому порадити щось одне, окрім “зверніться до лікаря, ви маєте добре спати” ми не можемо. 

Брак гормонів щитоподібної залози (гіпотиреоз)

Гормони щитоподібної залози (три- і трийодтиронін) діють практично на всі клітини тіла та регулюють метаболізм. Гормонів щитоподібної залози може бракувати внаслідок аутоімунного захворювання, або (що наразі рідше) в разі ендемічної нестачі йоду в раціоні. Одним з проявів гіпотиреозу є сильна втома. Інші прояви: безпричинний набір ваги, постійне відчуття холоду, суха шкіра та жорстке волосся, порушення сну. Ви можете проконсультуватися з лікарем щодо здоров’я щитоподібної залози (почати з анамнезу та пальпації залози лікарем), здати аналізи та зробити за потреби УЗД.

Жінка
Жінка
Фото: Shutterstock

Так звані функціональні соматичні симптоми

Здавалося б: все має бути гаразд, а в пацієнта скарги на болі, втому, дискомфорт в животі. Таке явище історично мало низку некоректних назв (істерія, іпохондрія, психосоматика), але назва “функціональні соматичні симптоми” прижилася як така, що не ображає пацієнта.

Формально ж говорять про розлад соматичних симптомів, розлад тривоги за здоров’я та конверсійний розлад. Якщо ви відчуваєте біль, дискомфорт, втому, а всі кажуть, що ви “вигадуєте, і то все в голові”, зверніться до лікаря, а не шукайте порад в інтернеті. Зважайте, що часто такі симптоми є проявами депресивного чи тривожного розладів. Також цей стан можна полегшити за допомогою ліків та змін способу життя. З цим також допоможе лікар. 

Хронічні хвороби

В разі хронічного обструктивного захворювання легень, целіакії, діабету, хвороб печінки чи раку втома є і наслідком захворювання і можливим наслідком прийому ліків, адже низка медикаментів викликає кволість, сонливість, запаморочення.

Хороші новини — ці хвороби можна, зрештою, або подолати, або тримати під контролем та покращити якість життя. Головне — не вважати, що хвороби — це назавжди і медицина безсила.

Вірусні захворювання

Зокрема COVID-19. Під час та після перенесення вірусного захворювання люди можуть відчувати слабкість і втомлюваність. Це наслідок активної боротьби імунної системи з вірусом та пошкодження власних клітин у цій боротьбі. 

Втома
Втома
Фото: Shutterstock

Синдром хронічної втоми

Як свідчить назва, людина почувається настільки втомленою, що не може робити поточні справи, і відпочинок не допомагає. При цьому фізичні або ментальні навантаження можуть втомити настільки, що людина почувається геть хворою кілька днів. Синдром хронічної втоми пов’язують з кількома можливими причинами. Специфічного лікування немає, проте можливе симптоматичне лікування і покращення стану пацієнта, як-от покращення сну чи лікування супутніх психічних розладів.

"Чогось бракує"

"Найулюбленіша" причина любителів біологічно-активних добавок. Дійсно, незбалансований раціон, в якому забагато солодкого чи алкоголю, а також/або бракує вітаміну D, В12, В1, заліза, харчових волокон, відчуватиметься як туман в голові, слабкість, апатія і втомлюваність.

Якщо у вас є доведена аналізами нестача "чогось" — вітаміну D, наприклад, чи через брак В12 розвинулася анемія, то потрібно справді приймати вітаміни чи інші препарати в дозі, якій призначив лікар. А запобігти цьому стану можна завдяки збалансованому раціону та регулярним профілактичним оглядам в сімейного лікаря.

Пігулки
Пігулки
Фото: Shutterstock

До речі, нещодавно американські вчені визначили, що люди, у яких є брак вітаміну D, складніше переносять COVID-19 і мають більший ризик померти.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше