У деяких випадках вона справді має під собою підґрунтя – турбує майбутнє, війна, фінансова ситуація чи здоров’я. Та все ж важливо навчитися зменшувати рівень занепокоєння, аби не дати йому зруйнувати внутрішній спокій. І, як стверджують фахівці, зробити це допоможе одна проста, але дієва техніка. Про неї пише "Дивогляд" із посиланням на Inc.com, посилаючись на думки психологів, представників стоїчної філософії та відомого підприємця Тімоті Феррісса.
У центрі підходу – заміна деструктивного мислення, заснованого на запитаннях у стилі "А що, як...", на конструктивний спосіб розгляду ситуації через питання: "Що найгірше може статися?".
Слова, які повертають ясність?
Американський психолог Джеффрі Бернштейн зазначає, що фраза "а що, як…" – це справжнє паливо для тривоги. Вона провокує уяву малювати найжахливіші сценарії, які рідко мають зв’язок з реальністю. Такі думки спотворюють сприйняття, породжуючи страхи, що виснажують нервову систему.
Бернштейн пропонує свідомо змінювати напрям мислення, фокусуючись на конкретному питанні:
"Що буде, якщо відбудеться найгірше?"
Такий прийом – частина когнітивно-поведінкової терапії, яка допомагає людині заспокоїтися, подивитися на проблему під новим кутом і навіть відчути контроль над ситуацією.
За словами психолога, ця техніка працює так само, як перегляд фільму жахів: спочатку страх охоплює повністю, але щойно ми звикаємо до образів монстрів і розуміємо їхню природу, паніка минає. Аналогічно і з тривожними думками – коли ми чітко уявляємо, що ж насправді може статися, страхи втрачають свою силу.
Бернштейн стверджує, що більшість наших побоювань – це не реальні загрози, а гіпотетичні сценарії, збудовані уявою. І в більшості випадків, навіть якщо відбувається найгірше, це зовсім не катастрофа, а ситуація, яку можна подолати.
На підтвердження ефективності методу психолог наводить приклад Тімоті Феррісса, підприємця, який завдяки цьому підходу кардинально змінив своє життя. Його бізнес потребував неймовірних зусиль – по 14 годин на добу, лише щоб втриматися на плаву. Але всі рішення блокувалися внутрішніми "а що, як…": "А що, як я втрачу клієнтів?", "А що, як мене перевірить податкова?" тощо.
Поштовхом до змін стали твори стоїка Сенеки, де автор радив формалізувати страхи. Феррісс узяв аркуш і записав у ньому найгірші сценарії, які могли статися; далі – шляхи, як зменшити ймовірність їх реалізації; і зрештою – дії, які допоможуть відновити ситуацію, якщо ці сценарії втіляться.
Він зрозумів, що навіть у найгіршому варіанті наслідки не такі вже й жахливі. Тоді Феррісс прийняв сміливе рішення: покинув виснажливий бізнес, поїхав у подорож і написав книгу, що згодом стала бестселером.
Хоча ніхто не гарантує, що й у вас усе складеться саме так, як у Феррісса, все ж експерти переконані: питання "Що найгірше може статися?" може стати точкою відліку для повернення до здорового глузду. Воно відкриває шлях до дій, заспокоює розум і допомагає розв’язувати проблеми, замість безкінечного обертання в колі тривожних думок.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що психолог назвав 4 запитання, які вирішують долю ваших стосунків.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.