Справа "рук" гігантів: валуни для Стоунхенджа перенесли не люди – подробиці нового відкриття

Дослідники запропонували нову гіпотезу щодо того, як величезні камені потрапили на рівнину Солсбері

До сьогодні залишалося таємницею, як люди епохи неоліту могли транспортувати такі великі валуни з Уельсу для будівництва Стоунхенджа. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Daily Mail.

Якщо не люди, то хто?

Нове дослідження так званого "загубленого валуна", який взяли зі Стоунхенджа понад 90 років тому, свідчить, що, можливо, ці величезні камені переміщали не люди. Доктор Брайан Джон, колишній викладач геології з Даремського університету, стверджує, що на валуні є характерні сліди, які зазвичай залишають льодовики.

Це припущення ставить під сумнів широко популярну теорію про те, що камені для Стоунхенджа були видобуті на південному заході Уельсу і вручну переміщені на рівнину Солсбері. Доктор Джон заявив, що його відкриття підтверджує ідею про те, що каміння для Стоунхенджа було перенесене не людьми.

Крім сарсенових каменів, які створюють характерний силует Стоунхенджа, там також знаходяться близько 80 менших блакитних каменів. На думку істориків, камені у стародавні часи взяли з пагорбів Уельсу, але питання про те, хто і як їх переміщував, викликає багато дискусій.

Доктор Джон засновує свої аргументи на аналізі блакитного валуна розміром з людський череп, відомого як валун Ньюелла. Цей камінь виявили у 1924 році геолог Роберт Ньюелл і полковник Вільям Гоулі.

Спочатку Гоулі вважав, що знайдений камінь – це просто сміття, і планував його позбутися. Проте Ньюелл зберіг камінь, поклавши його в картонну коробку на своєму горищі разом з іншими знахідками.

У 1976 році Ньюелл передав камінь музею Солсбері незадовго до своєї смерті. У 1977 році вчені знову звернули увагу на камінь, але швидко втратили інтерес. Лише у 2022 році доктор Джон знайшов згадки про валун і перевірив, чи він все ще зберігається.

Йому дозволили роздивитися об'єкт і провести детальний аналіз його поверхні. Завдяки цьому він помітив на камені сліди, які свідчать про те, що камінь переніс льодовик, а не люди. Він пояснив, що льодовикові валуни мають характерні грані на поверхні, які утворюються, коли камені перевертаються під час руху льодовика. Ці грані, а також подряпини і тріщини на валуні Ньюелла, підтверджують льодовикове перенесення.

Доктор Джон вважає, що його відкриття є вагомим доказом того, що валун Ньюелл та інші блакитні камені в Стоунхенджі були принесені туди льодовиками.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що науковці розкрили ще одну таємницю Стоунхенджа.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше