Вчені відкрили найглибшу діру в океані – що у ній виявили та чому не вдалося знайти її дно (фото)

Науковці встановили глибину підводної вертикальної печери поблизу Мексики, хоча припущення, що ця структура може бути ще глибшою, також залишається

Згідно з результатами проведеного дослідження, науковці віднайшли нового рекордсмена серед блакитних дір на Землі. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Live Science.

Цим рекордсменом виявилася блакитна діра Таам Джа, що знаходиться в затоці Четумаль поблизу Мексики. На cьогодні вона є найглибшою серед аналогічних структур, але дослідники вважають, що її глибина може бути ще більшою. Вони припускають, що всередині підводної структури можуть бути розташовані підводні печери та тунелі.

Блакитні діри?

Блакитні діри є глибокими підводними вертикальними печерами, які представляють собою карстові порожнини, заповнені водою. Вони знаходяться в прибережних районах і складаються з розчинних порід, таких як вапняк, мармур або гіпс.

Утворюються вони тоді, коли вода з поверхні океану проникає крізь породу, розчиняє її та розширює розлом, внаслідок чого порода опускається вглиб. Їх назвали блакитними дірами через різницю між світлою водою на поверхні океану і темно-блакитною водою всередині дір.

Початково блакитну діру Таам Джа відкрили у 2021 році та виміряли її глибину за допомогою ехолота, який відправляє звукові хвилі та вимірює швидкість їх повернення, відбиті від дна. Але такі вимірювання в блакитних дірах часто дають неточні результати через коливання щільності води та непередбачувану форму кожної блакитної діри, яка може не бути абсолютно вертикальною.

Блакитна діра Таам Джа
Блакитна діра Таам Джа
Фото: Live Science

Попередні вимірювання продемонстрували, що глибина цієї блакитної діри становить 274 метри. Але нові вимірювання показали, що вона має глибину в 420 метрів, тому блакитна діра Таам Джа – це тепер найглибша подібна підводна структура на Землі. Але дослідники зазначають, що їм не вдалося досягти дна цієї діри, тому вона може бути ще глибшою.

Вчені провели вимірювання, використовуючи спеціальний зонд, з'єднаний з вимірювальним приладом на борту дослідницького судна за допомогою кабелів для передачі інформації. Але вони не досягли дна через ризик зонда бути пересунутим підводними течіями, а також внаслідок обмеження за глибиною занурення.

Блакитна діра Таам Джа
Блакитна діра Таам Джа
Фото: Live Science

Наразі блакитна діра Таам Джа є найглибшою у світі. Попередній рекорд належав блакитній дірі Санша Юнле, яка мала глибину 301 метр у Південно-Китайському морі.

Вчені розповіли, що під час досліджень блакитної діри поблизу Мексики зонду вдалося зафіксувати різні шари води всередині вирви, зокрема на глибині нижче 400 метрів, де температура і солоність води були схожі на умови в Карибському морі та прилеглих прибережних районах. Тому вчені припускають, що всередині блакитної діри можуть бути мережа тунелів і печер, що з'єднують її з Атлантичним океаном.

Наразі у планах вчених є нова експедиція з метою визначення справжньої глибини блакитної діри та виявлення можливих тунелів. Дослідники вважають, що на дні цієї діри можуть жити невідомі морські істоти, яких можна вивчити і відкрити нові дані про них.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що вчені виявили у морі "тунель", ширина якого 10 км.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше