Вчені виявили у морі "тунель", ширина якого 10 км – цікаві деталі та фото

У водах Середземного моря, а саме на його східній території, науковці натрапили на величезний тунель, що простягається на 10 км у ширину

Дослідницька група вважає, що цей каньйон сформувався приблизно 6 млн років тому в епоху Мессінської кризи солоності (MSC), коли через зсув тектонічних плит Гібралтарська протока, яка з'єднує Атлантичний океан із Середземним морем, повністю перекрилася. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Live Science.

Цьому тунелю приблизно 6 млн років

Ця подія призвела до ізоляції Середземного моря від глобального океану, і в результаті, через 700 000 років, море перетворилося на величезний соляний басейн із соляними відкладеннями товщиною до 3 км у деяких місцях.

Зниження рівня моря спричинило посилення солоності води, яка розмивала морське дно, утворюючи глибокі борозни вздовж найбільш крутих берегів Середземного моря. Втім, останні дослідження виявили щось несподіване: у глибоких водах Левантського басейну є U-подібний каньйон, який знаходиться приблизно за 120 км на південь від Кіпру.

Вивчення каньйону показало, що його ширина досягає 10 кілометрів, а глибина – 500 метрів. Розташований він поряд із підводною горою Ератосфен, і, як припускають дослідники, сформувався трохи раніше, ніж на дно моря випала сіль. Це підтверджує відсутність стародавніх "підсольових" основ у структурі каньйону.

Нещодавно відкритий каньйон
Нещодавно відкритий каньйон
Фото: Geological Survey of Israel

Дослідники припустили, що каньйон утворився через вплив щільних гравітаційних потоків, які еродували морське дно. Вважається, що потоки, насичені сіллю та осадовими частками, рухалися значно швидше, ніж оточуюча вода, тим самим формуючи каньйон.

Точний час утворення цього гігантського каньйону досі залишається невідомим, але припущення свідчать про період між 5,6 та 6 мільйонами років тому. Процес його формування міг тривати від декількох десятків до півмільйона років.

Знахідка допомагає розкрити таємницю походження Мессінських ярів і каньйонів, над розв'язанням якої вчені ламали голову протягом десятиліть, сперечаючись про їхнє формування під водою чи на суші. Нові дані вказують, що принаймні деякі з них сформувалися під водою.

Окрім цього, виявлений каньйон є частиною ширшої системи каньйонів і річищ, що розташовані в Левантському басейні, з глибшим і старішим басейном Геродота, розташованим на північний захід від нього.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що археологи зробили значуще відкриття у Мукачівському замку.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше