Якщо закінчився термін дії закордонного паспорта: чи можна перебувати за кордоном із протермінованим документом

tsn.ua

З 23 квітня 2024 року консульства України у різних країнах світу припиняють обслуговування українських чоловіків без надання ними військового квитка

У зв'язку з цим "Дивогляд" розповідає, чи можуть громадяни України перебувати в ЄС та інших країнах, якщо термін дії їхнього закордонного паспорта вже завершився.

  • З яким паспортом громадяни України можуть виїхати за кордон?

З 4 березня 2024 для виїзду за кордон українці повинні мати при собі біометричний закордонний паспорт. У лютому 2022 року на україно-польському кордоні зробили певні винятки для окремих категорій українців і дозволили перетинати кордон лише за внутрішнім паспортом. Так, тимчасовою заміною закордонного паспорта вважалася ID-картка громадянина України (посвідчення особи зразка 2015 року).

Читайте також: В Україні змінилася вартість оформлення закордонного паспорта – міграційна служба.

Щоправда, у такий спосіб можна було перетнути кордон з ЄС лише до 23 лютого 2024 року. Наразі відповідні винятки не діють і з внутрішніми паспортами, на прикордонному контролі можуть відмовити у в'їзді. У цьому випадку, вагомою підставою вважатиметься лише, якщо українець перебував у прифронтовій зоні та рятується від бойових дій.

Що стосується закордонних паспортів старого зразка, у постанові Кабінету міністрів України №152 від 07.05.2014 чітко зазначено, що "паспорт громадянина України для виїзду за кордон на підставі документів, поданих до 01.01.2015, є чинним протягом строку, на який його було видано".

Читайте також: У Німеччині спростили процедуру отримання громадянства – українські біженці можуть отримати паспорт вже за рік.

  • Чи можна залишатися у ЄС на підставі закордонного паспорта, термін дії якого завершився?

Основним документом, що посвідчує особу українців за межами України, є закордонний паспорт. Важливо, щоб він був дійсний, а якщо термін дії вже доходить до завершення – покваптеся подовжити його.

У разі, якщо ви перебуваєте за кордоном і бачите, що ваш закордонний паспорт утратив силу – ви можете оформити його в офіційних центрах державного підприємства "Документ", у дипломатичних установах України, а також у Центрах обслуговування громадян "Паспортний сервіс" у Варшаві, Вроцлаві, Кракові, Гданську, Празі та Братиславі.

Читайте також: Обмеження для українських чоловіків за кордоном – які зміни передбачає новий закон про посилення мобілізації.

Варто відмітити, що Міністерство закордонних справ наказало усім дипломатичним установам України тимчасово призупинити усі консульські дії для громадян України призовного віку. 

"З урахуванням п. 6 та 16 ч. 1 статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією РФ проти України, з метою недопущення уникнення громадянами України обов’язку з врегулювання питання військового обліку територіальними центрами комплектування й соціальної підтримки та наявності військово-облікових документів доручаю з 23.04.2024 тимчасово призупинити вчинення консульських дій за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років", – йдеться у листі за підписом першого заступника міністра закордонних справ Андрія Сибіги.

При цьому можливими залишаються лише консульські дії, пов’язані з оформленням посвідчень особи на повернення в Україну.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, які категорії громадян почнуть мобілізувати в Україні.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ