У стародавніх людей з епохи неоліту був смертельний невидимий ворог – нове відкриття

У давнину, з початком осілого життя людина зіткнулася з прихованою загрозою, що поступово наближалася до неї

У холодних пейзажах древньої Скандинавії, з переходом громад від кочівництва до фермерства, з'явився неочікуваний ворог. Це не були ворожі племена або суворі погодні умови, а крихітні організми, здатні спричинити смертоносні недуги. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Yahoo!.

Відкриття стало можливим завдяки стародавнім зубам

Нове наукове дослідження пролило світло на цю таємну боротьбу між життям і смертю. Вивчивши зуби 38 давніх людей з кам'яного віку, вчені дістали їхню ДНК, аби відкрити історію бактеріальних інфекцій, що колись тероризували ці спільноти.

Ці зуби, збережені на диво добре протягом тисячоліть, служать як часові капсули, дозволяючи дослідникам заглянути в життя давніх народів. Дослідження охоплює великий проміжок часу та культур, аналізуючи зразки зубів як мисливців-збирачів, так і ранніх фермерів з Норвегії та Швеції, датовані між 9500 та 4500 роками тому.

Детальний аналіз виявив наявність кількох патогенних бактерій, включаючи найдавніший відомий зразок Y. pestis, збудника чуми, знайдений у жінки з південної Швеції. Разом з цим древнім організмом були знайдені й інші небезпечні бактерії, такі як Y. enterocolitica, що викликає тяжкі кишкові інфекції, а також збудники, відомі сьогодні як причини харчових отруєнь та ботулізму.

Це дослідження відкрило, яким загрозам для здоров'я та життя були піддані ранні аграрні громади, показуючи зміни в патологіях, що супроводжували перехід до осілого способу життя. Знахідка бактерій, як от N. meningitidis і N. gonorrhoeae, що поширюються через тісний людський контакт, вказує на важливі культурні та соціальні зміни цього періоду.

Недуги, з якими сьогодні легко впоратися, були б смертельними в ті часи до розвитку сучасної медицини, підкреслюючи суворі умови життя в неоліті. Науковці детально розповіли про давні джерела хвороб, які продовжують турбувати людство, і як зміни у суспільстві сприяли адаптації цих бактерій до нових умов існування.

З переходом давніх скандинавів до аграрного способу життя та життя у щільних поселеннях, вони ненавмисно створили умови для розповсюдження інфекційних захворювань та їх спалахів. Аналізуючи ДНК, збережену у їхніх зубах, вчені складають картину давнього життя, яка може надати ключі до подолання майбутніх медичних криз.

Яким було життя в епоху неоліту на території Скандинавії?

В епоху неоліту, яка ознаменувалася для території Скандинавії переходом від кочового способу життя до землеробства та тваринництва, життя людей зазнало кардинальних змін. Цей час був пов'язаний із заснуванням перших поселень і виникненням сталого господарювання, що забезпечувало більшу передбачуваність їжі.

З появою сільськогосподарських технік люди почали активно обробляти землю, вирощувати культури та доместикувати тварин, що згодом призвело до зростання населення і зміцнення соціальних зв'язків у спільнотах. Попри численні вигоди, такий спосіб життя також сприяв поширенню інфекційних захворювань через більш тісний контакт між людьми та тваринами.

Культурне та технологічне зростання неоліту в Скандинавії відкривало нові можливості для розвитку людства, одночасно кидаючи виклики у вигляді нових загроз здоров'ю.

Раніше "Дивогляд" розповідав, як археологи виявили 1,5 тисячі людських тіл в могилі.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше