Гренландія

У Гренландії на місці розталих льодовиків з'являються болота – дослідження

Shutterstock

Такі "реакції призведуть до подальшого танення криги й "озеленення" Гренландії"

У Гренландії на місці розталих льодовиків утворюються болота і з'являється рослинність, передає "Дивогляд" із посиланням на The Guardian.

Науковці проаналізували зміни, які відбувалися з 1980-х років, а також звернули увагу на аналіз супутникових знімків. Останній показав, що за останні 30 років розтануло близько 28,5 тис кв км льодовикового щита і льодовиків Гренландії. Експерти заявили, що цей показник становить 1,6% загального крижаного покриву острова, що дорівнює площі Албанії. 

За словами знавців, за 40 років спостережень великі площі льоду замінили мертві скелі. В результаті цього відбулися зміни у навколишньому середовищі Гренландії. Так, у регіоні у чотири рази збільшилася кількість водно-болотних угідь, які виробляють метан. У свою чергу це може призвести до збільшенням викидів парникових газів, підвищення рівня моря і нестабільності ландшафту.

Разом із цим, дослідники заявили, що з 1980-х років у міру того, як тане крига у Гренландії, площа землі з рослинністю збільшилася на 87 474 кв км. Такий показник удвічі перевищує той, що спостерігався на початок дослідження.

Найбільше болотної рослинності спостерігається на околицях поселення Кангерлуссуак, що на південному заході Гренландії.

"Ми бачили ознаки того, що втрата льоду викликає реакції, які призведуть до подальшого танення криги й "озеленення" Гренландії. Коли крижаний покрив зменшується, оголюючи скелі, на яких з'являються чагарники. Водночас вода від розталого льоду переміщує осад і мул, що врешті-решт утворює болота", – сказав Джонатан Керрівік, науковець з Університету Лідса і співавтор дослідження.

Провідний автор дослідження – доктор Майкла Граймс розповів, що збільшення болотної рослинності, яке виникає в результаті танення крижаного покриву й льодовиків, впливає на перебіг осаду й поживних речовин у прибережних водах.

"Ці зміни мають вирішальне значення, особливо для корінного населення, чия традиційна практика полювання залежить від стабільності цих делікатних екосистем. Крім того, втрата маси льоду в Гренландії є суттєвим фактором глобального підвищення рівня моря, яка створює значні проблеми як зараз, так і в майбутньому", – додав Граймс.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що найпівнічніші льодовики Гренландії тануть з неймовірною швидкістю.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ