Українці в Польщі: все, що необхідно знати про оформлення та перебування в країні

З 24 лютого найбільше українців знайшли порятунок від війни у Польщі, де і перебувають досі. Ще раніше Польща цікавила громадян України, як туристична країна, так і з боку трудової міграції

Через загострення подій в Україні кордон з Польщею перетнула ще більша кількість наших громадян, у яких виникає чимало запитань щодо правил перебування у сусідній країні, оформлення документів PESEL, мовні курси та багато іншого.

Саме тому "Дивогляд" вирішив поділитися з вами порадами, які обов'язково стануть вам у нагоді, якщо ви перебуваєте у Польщі або тільки збираєтеся туди.

Закордонний паспорт

Найважливіше – наявність закордонного паспорту. З початком війни українцям дозволили перетинати кордон по внутрішньому паспорту українця, але можуть виникнути труднощі з оформленням документів у самій Польщі.

Річ у тому, що без закордонного паспорта можна буде отримати лише статус біженця, який передбачає, що навіть по завершенні війни повернутися додому буде не так просто.

Читайте також: Тимчасовий захист або статус біженця: як українці можуть перебувати на території європейських країн.

"В Польщі цей внутрішній документ український не є документом, а лише підтвердженням особи. З українським паспортом тут ти не можеш відкрити рахунок в банку, тоді як з закордонним можеш," – відмітив депутат міської ради Кракова Єнджи Ходзінський.

Читайте також: Повертаємося додому: як і де українці повинні попередити Польщу про свій від'їзд.

Що таке PESEL і навіщо його оформлювати?

Песель – це польський аналог українського ідентифікаційного коду. Кожен українець, який приїхав до Польщі на тривалий термін після 24 лютого, може оформити одноразову допомогу в розмірі 300 злотих. На дітей нараховують 500 злотих щомісяця.

Річ у тому, що отримати ці кошти можна лише після реєстрації та оформлення песеля у найближчій до вас районній адміністрації.

Якщо в перспективі ви маєте бажання працевлаштовуватися, то наявність PESEL є обов'язковою. Те саме стосується й безкоштовної медичної допомоги.

Читайте також: Сплачувати 50% за житло: українським біженцям у Польщі скорочують допомогу.

Дитячі садочки і школи

Якщо ви прибули до Польщі з дитиною, то вам необхідно обов'язково записати її у дитячий садочок або до школи. У Польщі навчаються за польською програмою, але паралельно можна віддалено навчатися ще й в українській школі.

"Якщо люди вже тут – це потрібно робити швидко, поки місця ще є. Бо коли місць не стане, почнуть відкривати якісь школи в палатках і це не буде добре. Краще подати дитину в школу зараз," – додає Єнджи.

Мовні курси

Щоб українцям було легше адаптуватися у Польщі їм необхідно пройти мовні курси. Зокрема, це необхідно й для того, щоб в разі виникнення важливих запитань можна було напряму звернутися до офіційного представника польських організацій. У деяких містах курси з вивчення польської мови для українців проводять безкоштовно. 

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, скільки грошей українці витратили у Польщі на продукти та інші послуги.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram – Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше