Станція "Академік Вернадський"

За 8 тис км: хвилі цунамі після виверження вулкану біля Тонги докотилися аж до українських полярників – відео

Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ)

Виверження вулкану мало максимально можливу силу

Українські полярники, які перебувають зараз в Антарктичному науковому центрі "Академік Вернадський" зафіксували наслідки виверження підводного вулкану в Тихому океані біля королівства Тонга, передає "Дивогляд".

Нагадаємо, потужне виверження підводного вулкану Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай відбулося у південній частині Тихого океану у суботу, 15 січня. Стовп попелу піднявся на висоту 20 км, а сила виверження склала максимальних 5 балів.

Активність вулкану спровокувала землетрус магнітудою 5-5,8 балів та цунамі, хвилі від якого докотилися аж до Антарктиди, подолавши відстань у 7,8 тис км.

"Хвиля дійшла до нас висотою 60 см, і це з урахуванням того, що акваторії вкриті суцільною кригою", розповів метеоролог Олександр Надточій.

Українські полярники, які в цей час продовжували відкопувати від снігу доріжку на причал Jetty, також помітили незвичне коливання вод.

Більше того, були зафіксовані "стрибки" атмосферного тиску, які відображені на відповідному графіку. Адже потужний вибух вулкану можна порівняти з відкриттям пляшки шампанського. В момент виверження біля жерла поширюється вибухова хвиля, яка в міру зниження енергії через кілька десятків кілометрів перетворюється на звукову, а через сотні і тисячі км переходить у коливання атмосферного тиску, яке і вловлюють чутливі датчики.

До речі, такі ж атмосферні зміни були зареєстровані і в Україні, і навіть на Алясці.

Українські полярники вже кілька тижнів розкопують антарктичну станцію після рекордних грудневих снігопадів.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ