Чорна діра

Учені вперше в історії зафіксували можливе народження чорної діри

Shutterstock

Нова сторінка в астрономії

Міжнародна група астрономів вперше в історії змогла зафіксувати ймовірне народження чорної діри. Результати дослідження були опубліковані у журналі Nature, передає "Дивогляд".

Відомо, що чорні діри виникають внаслідок колапсу вмираючих зірок, які мають масу у 40-50 разів більшу від маси Сонця. Однак раніше учені не могли відрізнити колапс великої зірки від спалаху наднової, внаслідок якого утворюється нейтронна зірка.

Розрахунки показують, що народження чорної діри супроводжується викидами із вмираючої зірки речовини, яка вилітає на величезній швидкості (наприклад, у вигляді релятивістських джетів). При зіткненні з речовиною, що падає в чорну діру, ці струмені утворюють високоенергетичний спалах.

Астрономи двічі зафіксували невідомий вид спалаху, який повинен був виникнути в результаті зіткнення речовини, що швидко рухається, з навколишнім космічним газом.

Спектроскопічні спостереження показали, що обидва випадки могли бути пов'язані з зірками Вольфа-Райє, які дуже потужні.

Зорі Вольфа-Райє клас зір, для яких характерні дуже висока температура й світність, а також наявність у спектрі широких смуг випромінювання водню, гелію, а також вуглецю, азоту й кисню в різних ступенях іонізації. Світність цих зірок від тисяч до мільйонів разів перевищує світність Сонця.

Ці вибухи були дуже короткочасними, тож дослідники змогли відкинути варіант народження наднової. Щойно зіткнення між швидкою речовиною та її оточенням припинилося, джерело практично зникло, а не світилося протягом довгого часу. Саме це й дає підстави вважати, що це було утворення чорної діри, що швидко поглинула майже всю речовину.

Нещодавно учені також розповіли, що стали свідками того, як чорна діра розриває зірку.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ