Учені виявили підземну пожежу, яка триває вже 6 тис років і може призвести до катастрофи – фото

На території національного парку "Палаюча гора", що знаходиться в Австралії, вже як мінімум 6 тис років під землею продовжується загадкова пожежа. Науковці стверджують, що це найтриваліша пожежа на нашій планеті.

Це нетипове явище виникло під горою Вінген (штат Новий Південний Уельс). Місцевий народ Ванаруа її так назвав, бо це перекладається як "вогонь".

Ті люди вважають це місце священним і використовують його, щоб готувати їжу та виготовляти зброю. Згідно з міфом, пожежа могла бути викликана сльозами вдови чи смолоскипом воїна, який став жертвою нечистої сили. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Аlert.

Є наукова версія, що глибоко під землею стався спалах вугільних пластів, який неможливо загасити. Учені вважають, що "Палаюча гора" – найтриваліша пожежа на нашій планеті в історії. У професора Імперського коледжу Лондона Гільєрмо Рейна є припущення, що температура пожежі досягає 1000 градусів за Цельсієм, а також вона могла охопити вугільну кулю діаметром від 5 до 10 метрів.

Перше документування європейцями цього явища сталося у 1828 році, коли з'явилася інформація від місцевого робітника, що на території нацпарку нібито знаходиться вулкан. Згодом це місце дослідив геолог Чарльз Плейделл Ніл Вілтон і зафіксував горіння у вугільних пластах, а у підсумку було встановлено шлях полум'я, що становив 6,5 км. На основі цього з'явилося припущення, що пожежа триває як мінімум 6 тис років.

Читайте також:

Вогнище розташоване на 30-метровій глибині та розповсюджується з приблизною швидкістю 1 метр на рік на південь. Це явище від звичайної пожежі відрізняє те, що вугільні пласті замість відкритого вогню просто поступово тліють. Це можна порівняти з вогнищем для барбекю.

Якщо відвідати "Палаючу гору", то там можна помітити тільки дим і білий попіл, який покриває теплу землю. Також можна відчути запах сірки від мінералів і помітити жовто-червоне каміння. 

"Попереду вогню, куди він ще не дійшов, ви бачите цей прекрасний евкаліптовий ліс. Там, де зараз вогонь, немає абсолютно нічого живого, навіть трави. І там, де була пожежа 20-30 років тому, ліс повернувся, але це інший ліс – вогонь сформував ландшафт", – розповів учений.

На думку Рейна, насправді вугілля може горіти не 6 тис років, а сотні тисяч років. Однак, для підтвердження цієї гіпотези потрібно провести більше досліджень. Також науковець назвав потенційну причину виникнення цього явища:

"Це могла бути лісова пожежа від удару блискавки, від якої виникла оголена поверхня. Або це міг бути спалах через нагрівання вугілля. Він міг горіти тисячі років без втручання людини. У міру розвитку вогню він нагріває гору, змушуючи її розширюватися і тріскатися, впускаючи кисень, щоб вогонь міг рухатися вперед. Вогонь виробляє власний димар і власне джерело кисню"

За словами Рейна, під час відвідування у 2014 році нацпарку він встановив, що пожежа поступово наближається до невеликої річки, внаслідок чого вогонь зможе опинитися на поверхні та спровокувати катастрофічні наслідки. Однак, також цілком можливо, що вогонь просунеться глибше вниз по покладах вугілля та згасне.

"Вплив зміни клімату на пожежі у вугільних пластах та вплив пожеж на вугільні пласти на зміну клімату – це безумовно те, про що ми повинні дуже турбуватися. Найбільше засмучує той факт, що ці пожежі нікому не приносять користі – це величезне потенційне джерело тепла та енергії, яке не використовується", – додав дослідник.

Цікаво, що навіть сучасні технології майже не можуть зупинити тління вугільних пластів без використання величезної кількості води та рідкого азоту.

До речі, нещодавно "Дивогляд" розповів про найважливіші наукові відкриття 2021 року.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше