Учені знайшли на глибині 100 км невідомий прохід під Панамою – що про нього відомо

Геологи знайшли прохід на глибині близько 100 км, завдяки якому потік речовини з мантії проходить шлях від Галапагоських островів до Панами. На їхню думку, відкриття може пояснити проблему, пов'язану з вулканами

Науковець з океанографічного інституту Вудс-Гоул (Массачусетс США) Девід Бекаерт і його колеги хотіли отримати дані про:

  • Функціонування субдукції (ця зона знаходиться на межі літосферних плит, уздовж котрої відбувається занурення одних блоків земної кори під інші) біля Центральної Америки.
  • Причини відсутності вулканізму в районі Панами. Зазначається, що причиною активного вулканізму та сильних землетрусів у зоні субдукції є взаємодія блоків земної кори. Безпосередньо на зазначених територіях тектонічна плита Кокос опускається вниз під плити Північної Америки, Карибського басейну та Панами, але протягом тривалого часу науковці фіксують затишшя. За словами Бекаерта, це може бути обумовлено отвором в тектонічній плиті Кокос.
Гаряче джерело у Панамі, де дослідники збирали рідини і гази, щоб простежити рух матеріалів з мантії
Гаряче джерело у Панамі, де дослідники збирали рідини і гази, щоб простежити рух матеріалів з мантії
Фото: Пітер Баррі/Океанографічний інститут Вудс-Хоул

Для отримання інформації щодо першого пункту геологи дослідили геохімію цього району, під час чого встановили дивні аномалії. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Space.

"Ми виявили, що у західній Панамі та в Коста-Ріці є деякі ознаки такої геохімії, які нагадують такі самі, але на Галапагоських островах"

Було незрозуміло, як порода мантії з Галапагоських островів опинилася в Панамі, але сейсмічне зображення мантії та комп'ютерне моделювання вказало на існування прихованого отвору на глибині 100 км під Панамою.

"Прямо під Панамою є отвір, вікно в плиті, через яке проникає ця порода"

Учені вважають, що цей фактор пояснює відсутність вулканічної активності у Панамі. Справа у воді, закладеній у корі плит. Останні занурюються, що впливає на утворення вулканів, бо внаслідок впливу води температура плавлення гірських порід знижується та утворюється магма.

На думку дослідників, прохід під Панамою вказує на існування розриву в корі, у якій міститься багато води. Саме тому отримування потоку розплавленої магми стає важчим.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що вчені знайшли під льодовиком в Антарктиді тварин, які живуть в абсолютній темряві.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше