"Це неймовірно": учені показали відбитки дитячих долонь у печері, якій від 169 до 266 тис років – фото

У Кесанзі (Тибетське нагір'я) дослідники знайшли сліди рук і ніг, що збереглися в травертині від гарячого джерела. У доісторичних печерах часто знаходять відбитки рук, бо ці частини тіла часто використовували як трафарет, а фарба була розподілена по краю руки.

Травертин, який зберіг стародавні відбитки дитячих рук, є прісноводним вапняком, який часто використовують як плитку для ванної кімнати. У цьому випадку він відклався з гарячих вод, які живляться геотермальним теплом. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Direct.

Читайте також: Незвичайна знахідка в Сибіру змінює погляд учених на історію людства – фото

Учені стверджують, що виявлені 5 відбитків рук і ніг залишили двоє дітей, віком від 7 до 12 років. Якщо враховувати їх розміщення, це сталося не випадково.

Є версія, що відбитки могли залишитися після гри, а тому це можна назвати витвором доісторичного мистецтва чи стародавнім графіті. Радіоізотопне датування показало, що відбитки залишили приблизно 169-226 тисяч років тому.

Тобто, в епоху середнього плейстоцену. На думку вчених, це вказує на життя найранніших людей (чи їхніх прямих предків) на Тибетському нагір'ї. За словами експертів, йдеться про найбільш ранній зразок парієтального мистецтва.

"Це неймовірно, якщо враховувати, що Кесанг знаходиться на висоті понад 4 200 метрів і тут було холодно навіть у міжльодовиковий період. А вік відбитків робить їх найстарішим зразком парієтального мистецтва в світі", – стверджують Метью Роберт Беннет і Саллі Крістін Рейнольдс із Борнмутського університету.

Читайте також: "Людина-дракон": знайдений 88 років тому череп може належати невідомому виду людини – фото

Наразі важко встановити, до якого виду людей належали діти, які залишили відбитки пальців. Можливо, вони були денисовцями. Це припущення обумовлено нещодавно знайденими скелетами цього виду на Тибетському нагір'ї.

"Чи можна розглядати ці відбитки як мистецтво? Але позначки зроблені навмисно і мають чітку композицію. Що б вони не являли собою, вони очевидно викликають образи дітей, які насолоджуються грою", – стверджує Беннет.

Доісторичне наскельне мистецтво має наступні популярні теми:

  • Тварини
  • Абстрактні знаки
  • Людські руки

Останні зазвичай проявляються у двох варіантах:

  • Доісторичні люди наносили на долоню пігмент чорного, білого чи червоного кольору, а потім прикладали її до стіни
  • Долоні використовувалися як трафарет на стіні, а навколо них розпорошували пігмент або випльовували фарбу. Завдяки цьому з'являвся силует долоні.

Читайте також: Учені розкрили одну з таємниць еволюції людини

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше