Український учений знайшов на Афоні невідомі пустельні обителі, які заснували українські ченці – фото

За словами українського дослідника афонської спадщини та історика Сергія Шумило, він знайшов на Афоні невідомі пустельні обителі, засновані українськими ченцями. Учений відвідав пустельну обитель "Аксион Естін", відому переказом про архангела Гавриїла, який у цьому храмі вперше заспівав відому молитву "Достойно є" і однойменного чудотворного образу Пресвятої Богородиці.

Обитель знаходиться серед гірських лісів у районі Капсала. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Центр інформації УПЦ і Facebook ученого.

Читайте також: Археологи знайшли найбільше поселення древніх римлян в Україні – фото

"Зараз у цій обителі подвизаються грецькі ченці. Але мало хто знає навіть на Афоні, що колись ця видатна святогірська пустельна обитель була тісно пов'язана з вихідцями з України )) Зокрема, виходець з козацького шляхетського роду з Катеринославщини ієросхимонах Йосиф у 1841 р. власними силами відновив та відбудував цю знамениту келію, яка тривалий час стояла занедбаною та напівзруйнованою...", – розповів Шумило.

Історик вважає, що на зв'язок цього місця з українцями вказує ікона преподобних Антонія і Феодосія Києво-Печерських кінця XVIII – початку ХІХ ст, яка зберігається в обителі. На цих територіях, поблизу Іллінського скиту, кілька століть тому були інші келійні обителі з українськими ченцями.

Окрім цього, Шумило побував у "руській келії" святителя Димитрія (Туптала), засновану в XIX ст колишнім козаком з Катеринославщини схимонахом Симеоном (Сахно).

"Навколо цієї пустельної обителі тоді зібралось братство до 10 чоловік. Серед них схимонах Симеон (Назаренко), схимонах Феофан (Поворознюк), монах Косьма (Коваленко) з Волині та інші. На жаль, в ХХ ст. обитель повністю занепала і пустою та закинутою посеред гірських лісів стояла багато років, поки не так давно у ній оселився румунський чернець-пустельник о. Паїсій, який почав її відбудовувати заново з руїн", – зазначив дослідник.

Пустельні обителі, засновані українськими ченцями
Пустельні обителі, засновані українськими ченцями
Фото: Сергій Шумило / Facebook

Читайте також: Українець викупив у "чорних археологів" 1000-літню сокиру з тризубом часів Київської Русі – фото

На Афоні чоловік шукав сліди стародавнього українського чернецтва, під час чого він відвідав проживаючих у келіях пустельників Капсали. Їх заснували українські ченці.

"Дуже гостинно і з любов'ю прийняв нас грецький пустельник старець Аліпій з Микільської келії, яка колись теж була "руською". Він справжній аскет і подвижник, безперестанно перебуває в Ісусовій молитві, ходить босоніж, власноруч вирізає з дерева і воску ікони, людей бачить дуже рідко, тож дуже зрадів, коли побачив нас... Він виніс чимало старовинних фотографій, показуючи і розповідаючи історію цієї та навколишніх "руських келій"...", – розповів історик.

Шумило також дізнався, що на цих територіях у XIX ст знаходилися інші пустельні обителі з ченцями з Черкаської, Харківської і Черніговської областей. Дослідник планує створити путівник по колишнім українським пустельним обителям Капсали, де він розповість про їх подвижників та історію.

Пустельні обителі, засновані українськими ченцями
Пустельні обителі, засновані українськими ченцями
Фото: Сергій Шумило / Facebook

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв в Україні знайшли стародавнє житло людини, якому понад 30 тис років. Його форма нагадала археологам азіатську юрту.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше