Українець викупив у "чорних археологів" 1000-літню сокиру з тризубом часів Київської Русі – фото

Мешканець Львову Тарас Хмеловський придбав у "чорних археологів" 1000-літню сокиру, на яку нанесено герб князя Володимира. Згодом її отримав від чоловіка Національний музей історії України.

У грудні 2019 року Хмеловський, який є львівським підприємцем і археологом за освітою, викупив у "чорних археологів" сокиру часів Київської Русі. Тоді її вартість була $10 тис. Знахідка датується X–XIII століттями. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на ZAXID.NET.

"Вона була знайдена у кінці жовтня 2019 року на території Чернігова. Чоловік, який її знайшов, виставив цю річ на продаж на інтернет-аукціоні Violity. Він офіційний, на ньому з'являються різні знахідки", – стверджує Хмеловський.

На думку деяких експертів, ця сокира належить до кінця X – початку XI століття. На сокирі можна розгледіти тризуб – герб князівської влади Володимира Святославовича. На думку директора Національного музею історії України Федіра Андрощука, Хмеловський купив бойову сокиру.

Читайте також: Археологи розкопали "український Стоунхендж" – фото

Цікаво, що львів'янину вдалося придбати цю знахідку лише з другого разу. Вперше аукціон провели у листопаді 2019 року.

"Мене виключили з торгів. Я був новим учасником із нульовим рейтингом, а таким не дали можливості змагатися за цей лот. Тоді сокиру купили за понад 222,2 тис. грн. Але переможець торгів не сплатив ціни. Ми були налаштовані на перемогу. Мені вдалося напряму сконтактувати з продавцем і ми домовилися про продаж. Так вона потрапила до мене", – зазначив чоловік.

У Хмеловського запитали, чи не хотів він залишити цю сокиру собі.

"Ще на етапі, коли я вирішив її викупити, у мене не виникало думки залишати її у себе, я хотів її передати державі. Якби залишив, це хіба могло принести егоїстичне, естетичне задоволення і більше нічого. Я знаю, що жоден справжній археолог ніколи не візьме собі жодної речі з розкопу у власність. І для мене не стояло вибору залишити її собі. Я не є колекціонером. Мені більше подобається робити те, що я роблю. Я тішуся, що вдалося викупити цю річ і тепер вона буде в музеї. Там є фахівці, які далі будуть працювати з цією знахідкою і далі продовжать роботу в цьому напрямку", – розповів Хмеловський.

Читайте також: Учені розкрили секрет рослини, яка "не може померти" вже 3 тис років – фото

1000-літня сокира з гербом князя Володимира
1000-літня сокира з гербом князя Володимира
Фото: Тарас Хмеловський

Реставрація сокири була проведена художником-реставратором Віктором Голубом. Корозія пошкодила залізну основу знахідки, а тому перед ним було непросте завдання. Також експерту довелося розкрити інкрустацію сріблом та стабілізувати річ.

У суботу, 21 серпня, Національний музей історії України офіційно отримав от Хмеловського сокиру. Згодом її виставлять для огляду.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що учені показали реконструкцію корони легендарного Данила Галицького.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше