У це важко повірити: ТОП-5 міфів про Землю

Є думка, що всі знання, які ми отримали зі шкільної лави – істина в останній інстанції. Однак, за словами фахівця Метта Брауна, все не так однозначно.

Цього разу експерт зосередив увагу на популярних вигадках, про які ми могли чути на уроках географії. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Focus.

Відкриття Америки належить Колумбу, а навколосвітня подорож – Магеллану

Христофор Колумб – персона, сповнена міфів. Є думка, що він – перший європеєць, який досяг Нового Світу, але це не так, бо насправді досягнення належить вікінгам. Окрім цього, Колумб ніколи не був на землях Північної Америки та не вірив, що Земля має плоску форму.

Читайте також: Археологи знайшли помешкання жінки-вікінга, яка перетнула Атлантику за 500 років до Колумба

Тим не менш, сьогоднішнім людям переважно відомо про ці міфи, чого не скажеш про Фернана Магеллана. Коли той покинув Іспанію у 1519 році, то навколосвітня подорож не входила у його плани.

Насправді чоловік був у пошуках західного маршруту навколо Америки до Островів прянощів в Індонезії, що йому вдалося реалізувати. Однак, Магеллан був вбитий у місцевій війні за території, а 18 членів екіпажу, які відправилися у шлях першими – саме ті люди, які здійснили навколосвітню подорож за одне плавання.

У кожного моря є берегова лінія

Кирилівка, Азовське море
Кирилівка, Азовське море
Фото: Shutterstock

Океан – величезний простір відкритих вод, а ось моря хоча б з одного боку прилягають до суші. В іншому випадку кордон – більш туманне поняття, а тому вчені докладають багато сил для розуміння, де море перетворюється в океан.

Загалом, у кожного моря є берег, але існує один виняток – Саргасове море. Воно знаходиться в Атлантичному океані, обмежене течіями та не має сухопутних кордонів.

Замість останніх його оточує Північноатлантичний кругообіг. Завдяки виру Саргасове море має спокійні та чисті води, хоча й ті стають все більш забрудненими через пластикові відходи.

Людство безповоротно пошкодило озоновий шар

Озонова діра
Озонова діра
Фото: Shutterstock

Під кінець минулого сторіччя над Південним Полюсом виявили значне поглиблення в озоновому шарі. Учені дізналися про проникнення у верхні шари атмосфери так званих молекул хлорофлуорокарбонів, якими користуються для охолодження і в аерозольних балонах.

Там вони досить просто вступили у реакцію з озоном і почали його виводити з обігу швидшими темпами, ніж той відновлювався. Чим менше озону – тим менше захист від ультрафіолетових променів. Масштаби проблеми зростали у міру зменшення шару.

Багато людей вірили у неминучість світової кризи у галузі суспільної охорони здоров'я. Також у той період почали широко розповсюджувати інформацію про кліматичні зміни, викликані людською діяльністю.

Тим не менш, пройшов час і серйозне занепокоєння щодо виснаження озонового шару зникло. Хто у подібній ситуації буде виключати, що небезпека кліматичних змін не виявиться черговою мухою, роздутою до розмірів слона?

Так чи інакше, Монреальський протокол 1987 року заборонив хлорофлуорокарбони та пов'язані з ними хімічні речовини. Протягом наступного часу показники рівня озону стабілізувалися, а потім почали відновлюватися.

Безумовно, ніхто не говорить про повне зникнення озонової діри, але все ж таки вона стала менше. На думку фахівців, до кінця XXI ст вона знову повернеться до початкового рівня.

Читайте також: Шокуючі теорії змов, які виявилися правдою

Найвища гора на планеті – Еверест

Еверест
Фото: uk.wikipedia.org

Якщо вам здається, що заперечення цього тезису – абсурд, то прислухайтеся до написаного далі. Справа у тому, як саме вимірювати те, яка гора на Землі найвища.

Еверест має висоту 8 848 м – це відстань між рівне моря та його вершиною. Однак, існують гори, які розташовані нижче рівня моря.

Одразу треба згадати про Мауна-Кеа – вулкан на Гаваях. Відстань від морського дна до вершини цієї гори – 10,2 тис м. Якщо розглянути варіант, при якому оточуючі Мауна-Кеа океани осушаться, то вона була б найвищою вершиною нашої планети.

Кожний вулкан виглядає саме так, як люди звикли його уявляти

Виверження вулкану
Виверження вулкану
Фото: Shutterstock

Переважно завдяки Голлівуду ми вважаємо, що кожен вулкан – це висока, конусоподібна структура, виступаюча з тропічного лісу. Припустимо, ви бачили, як у фільмах вулкан обов'язково має лавовий колодязь з вируючою лавою.

Однак, у реальному житті це не так, бо вулкани мають різні форми та розміри, а також розташовані у будь-яких кліматичних поясах. Дивовижно, але той самий лавовий колодязь – справжня рідкість, бо лише 6 вулканів мають басейн лави, який можна розгледіти зі схилу.

Переважно вулкани виглядають не так, як ми про них уявляємо. Вчені вважають, що 75-80% всього викиду магми відбувається в океані, а по всій Землі всього може існувати до мільйона підводних вулканів.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що учені розкрили секрет рослини, яка "не може померти" вже 3 тис років.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше