Катастрофа неминуча: чи є у людства шанс вижити – звіт ООН

Планета вже оголосила "червоний" рівень тривоги

Через діяльність людини життя на Землі опинилося під неминучою загрозою. Про це йдеться у доповіді міжурядової групи експертів зі зміни клімату ООН (IPCC), передає "Дивогляд" із посиланням на CNBC.

Експерти заявили, що, якщо у найближча 20 років людство не змінить стратегію ведення бізнесу і своє ставлення до природи, кліматична катастрофа, викликана глобальним потеплінням і супутніми екстремальними явищами (наприклад, масштабні лісові пожежі), відіб’ється на всіх галузях діяльності людей.

За даними кліматологів ООН, у найближчі десятиліття результати глобального потепління стануть відчутними у всіх куточках планети. Особливо помітним цей вплив буде у сфері охорони здоров’я і сільському господарстві.

Забруднення повітря
Забруднення повітря
Фото: Shutterstock

Викиди парникових газів в результаті діяльності людини є причиною потепління приблизно на 1,1 градуса Цельсія з 1850-1900 років, і в найближчі 20 років середнє значення перевищить 1,5 градуса за Цельсієм, заявили в ООН.

"Масштаби нещодавніх змін у кліматичній системі в цілому і поточний стан її багатьох аспектів є безпрецедентними протягом багатьох століть і багатьох тисячоліть", — зазначили у звіті.

У 2019 році концентрація вуглекислого газу в атмосфері була найвища за останні два мільйони років. Окрім того, температура поверхні землі по всьому світу "з 1970 року збільшувалася швидше за будь-які інші п’ятдесятирічні періоди в історії за останні дві тисячі років".

Науковці застерігають, що значна частина рослин і тварин не зможуть пристосуватися до значних кліматичних змін, такі як посухи, повені, збільшення рівня моря, зменшення площі крижаного покриву в Арктиці, тощо.

Якщо людство докладе зусиль для зменшення шкідливих викидів в атмосферу, принаймні до середини цього століття температура поверхні землі продовжуватиме збільшуватися. Але до 2100 року температура залишиться на рівні +1-1,8 градусів, порівняно з доіндустріальною епохою.

Якщо ж нічого не зміниться, то до кінця століття глобальна температура зросте на 5,7 градусів, що стане катастрофічним для значної частини населення планети.

Забруднення повітря
Забруднення повітря
Фото: niehs.nih.gov

Доповідь випущений напередодні переговорів ООН з клімату, відомих як COP26, які пройдуть на початку листопада. Майже 200 країн ратифікували Паризьку кліматичну угоду на COP21 в 2015 році, стратегічною метою якої є стримування зростання глобальної температури вище 1,5 градуса за Цельсієм і масштабні заходи зі скорочення викидів вуглецю. На початку серпня експерти IPCC заявили, що однієї боротьби з обсягами утворення вуглекислого газу на планеті недостатньо і слід зробити все можливе, щоб мінімізувати утворення метану від різних сфер діяльності людини.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше