Одне з останніх датується XVIII ст, коли внаслідок смертоносної чуми постраждала Мазурія – історична область північного сходу Польщі. За словами президентки наукового фонду Даджна Єжи Окуліч-Козарина Агнешка Яремек, існують письмові згадки, згідно яким на кладовищі поблизу церкви не вистачало місця для покійних, а тому у період з 1710 по 1711 роки людей ховали по дорозі в Мронгово. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Wydarzenia.
Читайте також: Учені знайшли кладовище морських істот, які населяли Землю мільйони років тому – фото
Археологи вважають, що знайдене будівельниками місце – те саме, що згадується у архівних документах. Вже протягом кількох тижнів розкопок вони виявили в 60 могилах рештки близько сотні людей, яких вбила чума. Переважно їх закопували цілим сім'ї.
"Після чуми поруч з могилами жертв цієї хвороби ховали інших загиблих. Імовірно, тут могли відбуватися поховання до початку XIX століття. Вони відрізняються від поховань жертв чуми, менш організовані, багатошарові", – розповіла Агнешка Яремек.
Президентка наукового фонду також стверджує, що кістки відправлять фахівцям для антропологічного аналізу та різних експертиз. Потім рештки, з великою ймовірністю, перепоховають у братській могилі.
Окрім цього, завдяки розкопкам у Миколайках учені знайшли залишки городища, якому приблизно 4 тис років. Воно існувало до часів Римської Імперії. Земля зберегла артефакти тих часів, а саме намиста з синього скла та уламки керамічного посуду.
У вчених є припущення, що стародавні люди обрали цю місцевість для життя, бо тут було близько озеро, а також зручний невеликий пагорб. У часи римського впливу і так званої Богачевської культури площа поселення могла бути 3-5 тис м².
Читайте також: 18 місяців темряви та масова смертність: який рік в історії людства був найжахливішим – історик
Відомо, що бубонна чума спровокувала кілька смертельних епідемій у часи Середньовіччя. Найтрагічніша – так звана "Чорна смерть", яка нанесла колосальну шкоду європейським країнам у XIV ст.
Вона почалася у східно-європейських країнах десь у 1320-х і 1330-х роках, а вже у 1346 почала тероризувати Крим. Через кілька років бубонна чума забрала життя близько 15 млн людей (1/4 усього населення Європи).
Польща постраждала від епідемії у 1351 році. Приблизно у той період вона проникла від Прибалтики до Києва, Чернігова, Переяслава та деяких міст на території сучасної Росії. У XVIII ст Росія зіткнулася ще з одним спалахом чуми, яка потрапила з Османської імперії.
До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, що вчені розкрили секрет рослини, яка "не може померти" вже 3 тис років.
Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!