День кажана: як українські вчені зробили дивовижне відкриття про секс цих створінь (фото)

Сьогодні, 17 квітня, у світі відзначають День кажана – з цієї нагоди ми нагадаємо про те, як українські вчені зробили відкриття, пов'язане з інтимним життям цих створінь

День кажана – це свято, яке відзначається в різних куточках світу. Воно присвячене вшануванню та популяризації цих нічних мисливців. Цей день був започаткований Міжнародною організацією охорони рукокрилих.

У деяких культурах кажан вважається символом мудрості та таємничості, в інших – об'єктом фольклору та легенд. Відомо, що усі види кажанів України занесені до Червоної книги.

Свято може включати в себе різноманітні заходи: від лекцій і презентацій про життя кажанів до організації нічних екскурсій або навіть мистецьких виставок, присвячених цим дивовижним тваринам. Головна мета – підвищити свідомість про важливу роль кажанів у екосистемі та заохочити їх захист.

Відкриття українських дослідників

Українські вчені спільно з нідерландськими колегами виявили цікаві особливості сексуального життя кажанів. Їхній статевий акт відрізняється від того, що спостерігається в інших ссавців, через особливі розміри статевого органа. Під час сексу самець використовує свій пеніс як додаткову кінцівку, повідомляє "Дивогляд" із посиланням на "ВВС".

Довгий час вчені не розуміли, як саме відбувається секс у кажанів. Адже у стані ерекції пеніс самців стає більшим за п'яту частину їхнього тіла і значно перевищує розміри органів самок.

Однак українські та нідерландські науковці нарешті розгадали цю загадку, встановивши, що кажани, а точніше, пізні пергачі, не здійснюють статевого акту із проникненням. Замість цього самець натискає свій пеніс до геніталій самки, а запліднення відбувається за допомогою тертя, під час якого передається сперма. Таких процесів у природі не спостерігалося раніше.

Схема статевого органу кажана
Схема статевого органу кажана
Фото: Current Biology

За словами біолога та автора відомого блогу "Довколоботаніка" Олексія Коваленка, вченим вдалося вперше зафіксувати сексуальний акт кажанів. Відеозаписи були зняті на горищі церкви у Нідерландах та в українському центрі реабілітації рукокрилих.

"Автори проаналізували 93 ймовірні випадки спарювання, які сталися на горищі цієї церкви, і ще 4 випадки в центрі реабілітації рукокрилих в Україні. Під час статевого акту самець хапає самку за спину і кусає її за потилицю, мабуть, щоб утриматись. Потім він рухає своїм ерегованим пенісом, шукаючи органи у самки. Проникнення не відбувається, але ймовірно, що статеві клітини потрапляють всередину. Найдовший такий статевий акт тривав 12,7 години, але половина зареєстрованих копуляцій тривала 53 хвилини або трохи менше. Важливий нюанс – вчені не брали зразків із самок, щоб довести, що сперма потрапила всередину їхніх статевих органів. Але поки все схоже на те, що інтерпретація вченими поведінки, що спостерігається ними, вірна", – розповів він.

Учені стверджують, що сексуальне життя кажанів інших видів також досить незвичайне. Деякі з них паруються, звисаючи вниз головою з гілок, інші усамітнюються на стінах печер або скелястих ущелин.

Кажани зазвичай не моногамні, іноді вони навіть вступають у відносини з представниками тієї ж статі. Є також свідчення, що самки деяких видів кажанів збуджують своїх партнерів своїм ротом.

Раніше "Дивогляд" розповідав про те, як відбувся конкурс краси серед кажанів.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше