"Жодного корабля, гарнізону, підрозділу": як 1992 року Україна – попри погрози Москви – "з нуля" відновлювала свої Військово-морські сили

ВМС ЗСУ колаж 5.ua
На сьогодні українська армія є єдиною в Європі та однією з небагатьох у світі, яка веде сухопутну війну – гідно протистоїть ворогові та захищає незалежність своєї держави. Не лише на суші, але й у морі...

5 липня 1918 р. був оприлюднений закон про уніформу для українського флоту.

18 липня 1918 р. відбулося прийняття закону про Військово-морський прапор України.

У липні того ж 1918 р. створено постійнодіюче з'єднання Військово-морського Флоту Української держави – бригаду тральщиків.

А якщо дивитися в зовсім сиву давнину, то не можна не згадати морський похід і блискучу перемогу київського князя Олега під Константинополем у червні – липні 907 р.

 • 18 січня 1992 р. особовий склад 3-ї школи водолазів Чорноморського флоту в Севастополі під керівництвом капітана ІІІ рангу Олександра Клюєва склав присягу на вірність народу України.

Це був перший підрозділ колишньої Радянської Армії, що присягнув Українським Військово-морським силам.

 • Першим командувачем ВМС з 1992 до 1993 р. був віцеадмірал Борис Кожин. 

У березні 1992 р. контрадмірал Кожин став командиром Кримської військово-морської бази. Раніше, ще будучи начальником штабу бази, Борис Кожин, як згадував капітан І рангу Мирослав Мамчак, допомагав комісії з підготовки Всеукраїнського референдуму 1991 р.

У січні 1992 р. офіцерські збори Кримської військово-морської бази обговорювали Указ президента України про складання присяги українському народу. А в березні контрадмірал Кожин став командиром Кримської ВМБ. Командування Чорноморського флоту Росії обманом, погрозами, начіплюванням ярликів "бандерівців" і "зрадників", мордуванням людей, вигнанням офіцерів, які присягнули Україні, з територій в/ч під конвоєм навіть без права забрати особисті речі, – перешкоджали прийняттю присяги на вірність Україні. Були навіть телеграми з Москви "Прімєнять оружіє протів бандітов на пороженіє". Але зупинити людей, які хотіли служити саме на українському флоті, було неможливо.

Борис Кожин (другий ліворуч) біля корабля управління "Славутич", 1993
Борис Кожин (другий ліворуч) біля корабля управління "Славутич", 1993Вікіпедія

Ось як згадував ті події Борис Кожин.

"7 квітня 1992 року... о 8-й годині я вже був на службі. До 11-ї години час пролетів швидко… Потім почалися телефонні дзвінки, ці дзвінки у мене викликали тривогу. Це був момент, коли я, як людина, повинен щось різати по-живому і рухатись, невідомо куди. Я повинен був думати про сім’ю – дружину, сина, доньку… І ці суперечливі думки переслідували мене. Я підняв слухавку і голос повідомив, що за мною приїде машина. Ніяких пояснень не було, але стало зрозуміло, що час "Ч" настав.

Я думав, може, я неправильне рішення прийняв, може, не треба було того робити? Годину я сидів у кабінеті й аналізував ситуацію. Порадитись не було з ким. Та вже й не було в цьому потреби. Тому я знайомим шляхом пішов додому. У дворі побачив чорну "Волгу". Двері відчинились і голос із машини мені сказав: "Пане Борисе, у Вас є 15 хвилин. Треба зібратись і їхати до Севастополя". То був Ігор Тенюх.

Я діяв на рівні підсвідомості, яка мене привела до квартири. Відкрив двері, взяв свою невеличку "тривожну" валізу, поклав усе необхідне, залишив на столі записку для сім'ї, сів у машину і поїхав... Проїжджаючи повз військові містечка, я побачив, що робиться щось незвичне. На КПП стоять озброєні вахти. Бігають люди з протигазами… Я зрозумів – щось трапилось. А у глибині душі усвідомив, що я є причиною цих подій. Потім усі ці припущення підтвердилися.

До Севастополя прибула парламентсько-урядова комісія на чолі з першим заступником голови ВР України Василем Дурдинцем. Комісія зібралася в кабінеті глави адміністрації Севастополя... Із Василем Дурдинцем розмовляли в окремому кабінеті, аналізуючи події, що відбуваються. Ситуація була дуже складною і невизначеною, вона потребувала негайних змін. Я зрозумів, що вже не належу до Чорноморського флоту Російської Федерації, однак і тут я ніхто.

Про створення флоту України на базі Чорноморського флоту не може бути й мови. Флот піднято за бойовою тривогою, і жодного корабля, гарнізону чи навіть підрозділу Україні ніхто не передаватиме. Тому, обговоривши ситуацію з членами комісії, Василь Дурдинець прийняв рішення звернутися до президента, щоб отримати його дозвіл на створення Військово-морських сил України на базі можливостей власної кораблебудівної промисловості з призначенням їх командувача контрадмірала Бориса Борисовича Кожина.

Президент Леонід Кравчук таке рішення схвалив. Я був призначений командувачем ВМС України без єдиного корабля, військової частини, літака, бронетранспортера... Почалося будівництво українського флоту з нуля".

Підйом прапора на судні ВМС України, поч. 1990-х
Підйом прапора на судні ВМС України, поч. 1990-хistpravda.com.ua

Так контрадмірал Борис Кожин став першим адміралом незалежної України, командувачем її Військово-морських сил. За неповні 2 роки командування Кожина в умовах жорсткої конфронтації з російськими шовіністами, внутрішніми ворогами України, ціною надлюдських зусиль офіцерів, мічманів, прапорщиків, матросів, солдат і за жертовної допомоги всього українського народу було створено з нуля Військово-морські сили України.

 • 21 липня 1992 р. сторожовий корабель "СКР-112" із піднятим український прапором перейшов із Криму до Одеси. Щоби змусити екіпаж "СКР-112" відмовитися від присяги на вірність українському народові, російська сторона переслідувала його із залученням сторожового корабля "Разітєльний", двох протичовнових літаків "Бе-12" та інших кораблів і особового складу.
Легендарний СКР-112, вже з українським бортовим номером
Легендарний СКР-112, вже з українським бортовим номеромвідкриті джерела
 • Уперше День ВМС відзначався у Севастополі 1 серпня 1997 р. Згідно з указом президента від 17 серпня 1996 р., свято встановили на честь перших широкомасштабних навчань українського військового флоту "Море-96", що відбувалися з 30 липня до 1 серпня.
 • Згідно з указом президента Віктора Ющенка від 24 березня 2006 р., день Військово-морських сил ЗСУ відзначався щорічно в першу неділю липня. З 2012 р. почали відзначати в останню неділю липня. 2015 р. ми знову повернулися до святкування Дня Військово-морських сил Збройних сил України в першу неділю липня.
 • Багатонаціональні навчання "Сі Бриз" проходять щороку на території України, починаючи з 1997 р. Співорганізаторами навчань є Україна та США.

 • У 2011 р. першим підрозділом ЗСУ, який заступив на бойове чергування у складі бойової тактичної групи Європейського Союзу HelBRoC, став підрозділ 1-го окремого батальйону морської піхоти ВМС.
ВМС ЗСУ (Крим)
ВМС ЗСУ (Крим)Армія FM
 • У складі ВМС до російського вторгнення проходили службу 15 470 осіб, на озброєнні перебували 5 корветів, 1 фрегат, 3 тральщики, 2 десантні кораблі, 1 підводний човен, 49 допоміжних кораблів і 35 літаків.
 • У березні 2014 р., у період анексії Криму, Україна втратила приблизно 85% кораблів свого флоту, ключові військово-морські бази та розвинену інфраструктуру на території півострова. Штаб ВМС України передислокований в Одесу.
 • Навесні 2014-го український флот сприяв стабілізації обстановки в Одеській та Миколаївській областях. Адже тоді була цілком реальна загроза розширення російської агресії на південь України. Тож довелося готуватися до опору і протистояти розповсюдженню сепаратизму. Швидкими темпами відновлювався і нарощувався втрачений через анексію Криму потенціал ВМС. Уже з вересня морська піхота долучилася до участі в АТО на сході нашої держави.
 • У 2016 р. Марина Каналюк вперше в історії ВМС стала капітаном І рангу серед жінок. Марина не зрадила присягу під час окупації Криму Росією.
 • 18 квітня 2018 р. Нацбанк випустив в обіг монету, присвячену 100-річчю створення Українського військово-морського флоту. Адже 29 квітня 1918 року адмірал М. Саблін – командувач Чорноморським флотом, ураховуючи настрої більшості українських моряків, офіційно проголосив увесь Чорноморський флот у Севастополі та Криму флотом УНР та наказав підняти український прапор. Цей день став видатним для українського державного флоту та святом українського моря, днем, коли "ціла українська фльота виявила свою приналежність до Батьківщини".
Монета до 100-річчя ВМС ЗСУ
Монета до 100-річчя ВМС ЗСУold.bank.gov.ua
 • 1 липня 2018 р. в Одесі під час урочистих заходів із нагоди Дня ВМС до складу національного флоту включені 4 малі броньовані артилерійські катери: "Вишгород", "Лубни", "Кременчук" і "Нікополь".
 • 13 листопада 2019 р. на американських патрульних катерах Island здійнялися український та прапор національних ВМС. "Старобільськ" і "Слов'янськ" – катери, передані Україні Сполученими Штатами в рамках військової допомоги.
 • У 2020 р., після успішних випробувань, прийнято на озброєння український береговий мобільний ракетний комплекс "Нептун", з протикорабельними ракетами. Призначення підрозділів, оснащених ним, – контроль територіальних вод і проливних зон; захист військово-морських баз, берегових об'єктів та інфраструктури; захист узбережжя на небезпечних напрямках імовірного висадження десанту. Радіус дії "Нептуна" – оснащений протикорабельною крилатою ракетою РК-360МУ дальністю понад 250 км – дозволяє контролювати не тільки узбережжя морів, а й тимчасово окуповану територію Криму.
 • 21 червня 2021 р. Україна та Велика Британія домовилися про спільне будівництво бойових кораблів для українських Військово-морських сил. Об'єднане Королівство також візьме участь у зведенні двох баз ВМС України.
ВМС ЗСУ
ВМС ЗСУFacebook / ВМС ЗС України

Ще 2000 року перший командир ВМС України сказав: "Той, хто довго стверджував, що Українського флоту не було і не може бути, – не знає історії. Сучасні здобутки перекреслюють такі думки… Справді, важко повірити, що не так давно у спини людям, які одягнули форму українських моряків, свідомо і назавжди обрали шлях підтримки і творення національної держави, лунала лайка і погрози на зразок: "Зрадник!", "Бандера!", "Кривавий адмірал", "ВМС України – геть із Севастополя", "Крим з Росією!", "Рух" – це фашизм", "Слава Союзу", "Слава КПСС" та інші"...

Читайте також: Від Покуття до Донбасу: який вигляд мали українки-наречені 100 і більше років тому – неймовірні фото

Попередній матеріал
Солодка небезпека: якої шкоди може наробити морозиво у спеку і як правильно обирати пломбір
Наступний матеріал
Земля – товар: хто та на яких умовах зможе купити
Loading...