"Гинути на війні – це вибір хлопців", – вважає, як він сам себе називає, вільна людина, якій некомфортно через війну, український стендап-комік Андрій Щегель. Ось це його інтерв'ю журналісту Роману Скрипіну наробило неабиякого галасу у мережі. Хтось Щегеля критикував, хтось був шокований такими висловлюваннями, а хтось навіть погрожував йому. Та ще більше коміку дісталося після його ж реакції на це інтерв'ю.
"Україна – *обаний цирк з попаяними дебілами, які не мають шансів на цивілізоване життя. Я готовий ніколи туди не повертатись", – заявив Андрій.
Та пізніше втомлений від війни український гуморист заявив, що насправді не зневажає українців. І взагалі це велике непорозуміння, яке сталося через схильність засобів масової інформації виривати слова з контексту.
"Я в жодному разі не вважаю, що вибір людини – саме гинути на війні, і маю на увазі, що українці свідомо вибирають Україну і бажання за неї боротись", – переконує комік.
З відповіддю горе-коміку не забарилися у Раді нацбезпеки й оборони.
"Є закони, які треба поважати. Навіть якщо це зробив, сиди собі мовчки там у Туреччині чи де ти сидиш, а коли ти ганьбишся на всю країну і починаєш потім там щось вибачатися, я не чув його вибачень, і прийматися вони не будуть", – заявив секретар РНБО України Олексій Данілов.
Утім ця ситуація відкрила очі на більше глобальну проблему, ніж коміки-втікачі. А саме схеми, за допомогою яких чоловікам вдається виїжджати з України, поки інші захищають її від окупантів. І про одну з таких Андрій Щегель і сам розповів: "Подаєте заявку в Мінкульт, вам Олександр Ткаченко, теж, мабуть, ваш друг і фанат, підписує вам дозвіл на виїзд і ви виїжджаєте".
Після скандалу надання таких дозволів Мінкультом розглядатимуть на засіданні Ставки верховного головнокомандувача, повідомили в РНБО. У Мінкульті ж поки що вирішили змінити процес отримання дозволів на виїзд для українських артистів за кордон. А поки вирішували, де є прогалини, під загрозою зриву опинилися десятки благодійних концертів. Уже попрощалися з промозаходом перед "Євробаченням" і учасники гурту "Творчі".
"Сьогодні подальша робота всіх артистів у цьому напрямку під питанням через "митців"-зрадників, які виїхали та не повернулися в Україну. Під питанням наша участь у всіх промозаходах перед "Євробаченням" та можливість представити свою країну і творчість там найкращим чином", – зауважив гурт.
Та все ж ситуація вирішилася на користь артистів. "Творчі" таки отримали дозвіл на виїзд до столиці Кенії. І подякували за це Мінкульту. Очільник відомства вже повідомив, на які зміни щодо виїзду слід готуватися всім, хто звернеться до них по дозвіл.
"Всі ці люди мають надати підтвердження від своїх організацій, що в цих організаціях ведеться військовий облік. По-друге, мають бути надані контракти, стосовно того, для чого вони власне виїжджають", – пояснив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Також потрібно буде надати звіт про результати поїздки, а ще діятиме обмеження на перебування за кордоном до 60 діб. Та не Мінкультом єдиним. Тікати з України ухилянтам від війська вдається і завдяки системі "Шлях", яку координує Мінінфраструктури. Цю систему створювали, аби ліцензовані перевізники не втратили можливість працювати. А ще, аби волонтери могли легально возити з-за кордону гуманітарну допомогу та вантажі для ЗСУ. Та от назад до України повертаються не всі.
"Розповсюдженою схемою зараз, на жаль, стало внесення даних до підсистеми "Шлях". Так от за період воєнного стану завдяки цій підсистемі майже мільйоном громадян нашим аналізом встановлено виїзд і не повернулося тисяча осіб", – зазначив заступник голови Національної поліції України, начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе.
У Мінінфраструктури відповіли: для втікачів застосовують санкції. У разі, якщо водій, який є співробітником компанії-перевізника не повернувся з-за кордону впродовж 60 днів, усю компанію відключають від сервісу.
"Ми маємо вже 9 таких перевізників, яких відключили вже від системи "Шлях" через порушення вимог", – каже заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач.
А от із волонтерами складніше. Бо якщо везуть допомогу не від благодійного фонду, то їм поки що навіть не потрібно звітувати про те, де вони були і що привезли. Тож у міністерстві планують посилити контроль на всіх етапах.
"Міністерство зараз ініціювало процес розробки змін до порядку подачі заяв, їх розгляду і пакету необхідних документів. Ми будемо деталізувати ту інформацію, яку має подати благодійна організація для того, щоб дійсно поїхати за гуманітарною допомогою", – додав Сергій Деркач.
А поки над вдосконаленням дозволів від Мінкульту та системи "Шлях" працюють, залишаються інші способи перетину кордону. Відверто нелегальні.
"Одним зі способів є підроблення саме довідок, які виключають можливість у тому числі призову і дозволяють виїзд за кордон. Ми майже 1200 підозр оголосили особам, які у такий спосіб намагалися уникнути мобілізації", – каже Максим Цуцкірідзе.
І про ще один спосіб розповів той-таки горезвісний комік Андрій Щегель. Він із гордістю поділився історією його друзів, які "з*обувались з України в Словаччину через ліс вночі 10 кілометрів".
Тобто друзі Щегеля перетнули кордон поза межами пункту пропуску. Однак для таких порушників кримінальної відповідальності не передбачено. За законом, їм світить лише штраф. Утім чималий.
"8200 осіб покинуло територію завдяки незаконному перетину поза пунктами пропуску. Вони несуть адміністративну відповідальність. Зараз працює робоча група щодо криміналізації. Адміністративний штраф – він починається, якщо я не помиляюся, 260 тисяч і закінчується 760", – повідомив заступник голови Нацполіції.
А от тим, хто сприяв таким порушникам, приміром, допомагав пройти через ліси чи гори, світить уже кримінальна відповідальність – від 3 до 5 років за ґратами. Якщо організаторів було кілька, то від 5 до 7 років, а якщо вони залучили ще й службову особу, то взагалі до 9 років тюрми.
Юрій Пугач, Микола Довгий та Олексій Тищенко, "5 канал"
Читайте також: Подоляк про ситуацію з мобілізацією в Україні.
Дивіться також: Повістки всім і будь-де: чи справді в Україні діє агресивна мобілізація чи це чергова ІПСО рф
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.