Станом на 13 лютого встановлено імена 1082 російських "чмобіків", які загинули на війні в Україні – і це кількість лише за чотири місяці боїв. Про це пише ВВС на підставі списку підтверджених загиблих російських військовослужбовців, складених спільно з волонтерами.
З цієї кількості 40% мобілізованих, смерть яких була підтверджена, загинули в період з 1 січня.
Реальні втрати серед "чмобіків" можуть бути набагато вищими, позаяк у багатьох повідомленнях про солдатів, що з жовтня повернулися з України в мішках, не вказується їхній статус (іноді неможливо зрозуміти, чи це був контрактник, чи доброволець, чи мобілізований).
Відомо, що близько пів сотні мобілізованих померли на території росії, у пунктах збору або у військових частинах. Найчастіше причиною смерті ставали проблеми зі здоров'ям або запізне надання меддопомоги, пише видання.
За словами мобілізованих та їхніх родичів, відправка на службу часто проходила без медогляду: "Брали всіх, не важливо який стан, дві ноги, дві руки – йди воюй".
Вісім окупантів скоїли суїцид. Щонайменше шість померли внаслідок нещасних випадків на навчаннях або в автомобільних аваріях. Таких випадків, припускають журналісти, більше, але часто військові замовчують причини смерті мобілізованих у пунктах підготовки.
Фахівці кажуть, що російська армія не має змоги прийняти, розмістити і навчити стільки людей. Мобілізованим бракувало обмундирування та приміщень для проживання. Навчальна база теж на це не розрахована. Новобранці окупаційної армії скаржаться на нестачу інструкторів та відсутність нормальної бойової підготовки. Тож дисципліна падала, починалися конфлікти – і з начальством, і в самих колективах.
"Наприклад, досі незрозуміло, що сталося 15 жовтня на полігоні у Білгородській обл. Тоді один із військових, нещодавно прибулих до частини, під час занять відкрив стрілянину по товаришах по службі. Відомо про 11 загиблих, щонайменше четверо з них були мобілізовані", – йдеться в повідомленні ВВС.
Ну й українські захисники не дають оркам розслабитися. Зокрема, попадання ракет HIMARS у будівлю ПТУ у Макіївці 1 січня. Видання встановило імена 109 загиблих окупантів – з них щонайменше 107 осіб були мобілізованими. При цьому міноборони росії визнало загибель 89-ти (а згадку про те, що вони були мобілізованими, відомство благополучно прибрало). Британська ж розвідка стверджує, що під час обстрілу ПТУ могло піти на добриво близько 300 російських вояк.
Цікаво, що міноборони рф вважає, буцімто мобілізовані самі винні в тому, що їх обстріляли, пише видання. За версією чиновників, солдати в Макіївці нібито активно використовували мобільні телефони, що допомогло українській розвідці встановити місце масового скупчення російських військовослужбовців.
Але військові експерти нагадали, що військових поселили в тій самій будівлі, де був весь боєкомплект, а поряд стояла вся техніка полку.
"Ідея розділити особовий склад на групи за безліччю локацій видається логічною. Але це ускладнює забезпечення мобілізованих їжею, умови підтримки особистої гігієни, і – що особливо важливо для військових – підтримку дисципліни. У зоні бойових дій, коли зброю на руках мають усі військові, викликані з цивілки офіцери запасу не мають інших важелів на особовий склад, окрім особистого контролю. Це могло бути однією з причин того, що весь особовий склад полку самарського в Макіївці зібрали в одне приміщення", – зауважують журналісти.
Мобілізовані частою причиною свох проблем називають поганий або непрацюючий зв'язок, а також застарілі карти.
Як пише видання, перші повідомлення про бойові втрати "чмобіків" з'явилися на початку жовтня 2022 р. – менш як за два тижні після початку мобілізації. А перед відправкою на фронт перші загони мобілізованих мали 3-7 днів на підготовку.
"Ми першого дня приїхали, ще жодного разу не стріляли, а нас, як м'ясо, – у штурмову групу і послали з двома гранатометами. Я на них читав інструкцію, як ними користуватися", – цитує ВВС розповідь мобілізованого челябінця, який якось усе-таки вижив у першому бою.
Багато тих, хто опинився на передовій у жовтні – листопаді, розповідали приблизно однакове: відправляли на фронт без чітких вказівки і не пояснюючи, де вони перебувають. Починався обстріл – вони бігли хто куди, командир зникав чи гинув. Тож підрозділи діяли хаотично і розпадалися на групи, які гинули чи потрапляли у полон.
Загони мобілізованих, прибулих на фронт у листопаді – грудні 2022-го, були краще згуртовані й екіпіровані. Але була інша проблема: часто їх тренували за одними спеціальностями, наприклад, як артилеристів, а на фронті перекидали в піхоту. Тож "чмобіки" знову опинятися на передовій непідготовленими.
За даними ВВС, з середини грудня стрімко зросли щоденні втрати російських військових. У 2022 р. російські джерела щотижня повідомляли про 250-300 загиблих. Але журналісти підтверджують прізвища щонайменше 600, а з кінця січня – в середньому по 700 осіб щотижня. І це дані, знайдені й перевірені за відкритими джерелами.
У наступальній операції, яку нині розпочинає москва, кістяк низки передових частин становлять мобілізовані, тож їхні втрати можуть стрімко збільшуватися, кажуть журналісти. За наявними даними, за останні 2 місяці щонайменше 30% усіх загиблих орків – це ті, хто нещодавно прийшов із цивілки.
Читайте також: Ексклюзив від ЗСУ: 19-річний "чмобік" розповів про знущання офіцерів і як потрапив у полон
Дивіться відео за темою: погляньте на цих мобілізованих на росії
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.