Промисловість
Промисловість 5 канал

Ідея вільних економічних зон на Донбасі: очікування уряду та прогнози експертів

Читайте по-русски
Над втіленням ідеї зараз спільно працюють три міністерства - економіки, фінансів та реінтеграції окупованих територій

Спеціальні податкові умови для окупованих територій Сходу України - як крок до встановлення миру на Донбасі. Таку ідею оголосив Леонід Кравчук одразу після призначення головою української делегації в Тристоронній контактній групі. Про це ж потім на повний голос заговорили у Кабміні.

"Це концепція, ми працюємо над нею зараз, з точки зору забезпечення безпеки бізнесу, з точки зору страхування бізнесових ризиків там. Це ті речі, які необхідно пропрацювати, прийняти законодавчу базу, утворити і власне провести комунікацію з бізнесом, чого потребує бізнес, щоби бути там. Бізнесмени самі дадуть відповіді, що їм потрібно для цього", - сказав прем'єр Шмигаль.

Над втіленням ідеї зараз спільно працюють три міністерства - економіки, фінансів та реінтеграції окупованих територій.

"І територія ОТГ вздовж лінії дотику, тобто найбільш постраждалі території, і території усієї Донецької-Луганської областей, які знаходяться під контролем українського уряду. Буде іти мова про цілу систему стратегічних кроків щодо розвитку цих територій", - пояснив радник віцепрем'єра Резнікова Андрій Мирошніченко.

"Ми вже мали економічні вільні зони при прем'єрі, здається Януковичу, і тоді ці вільні економічні зони не призводили до відновлення якісного економічного життя, а ставали певними напівофшорними зонами", - зазначив голова правління ГО"Сильні громади" Валентин Красноперов.

Фахівці кажуть - кілька років тому Україна вже намагалася створити схожі зони зі спеціальними економічними умовами на прифронтових територіях.

"Мова йшла про пільги на податок на нерухомість і податок на сплату землі підприємцям. і це був не дуже правильний крок, бо це були пільги за рахунок місцевого самоврядування. Уряд руками місцевого самоврядування вирішив проблему місцевих громад. У 16-му році Авдіївка недоотримала 70 мільйонів гривень, Торецьк - 35. І ця практика показала, що це частково рятує підприємства, які знаходяться на тій території, але б'є сильно по місцевому розвитку", - пояснив Красноперов.

Якщо нові податкові правила від уряду приваблять інвестиції, на охочих вести бізнес очікуватимуть проблеми, що створюватимуться через специфіку регіону.

"Є реальна проблема з робочою силою. Там багато є людей або вже пенсійного віку, або передпенсійного, які не готові і не будуть міняти професію, з вугільника на працівника конвеєру автомобільного заводу. Це об'єктивна реальність, яка працює не лише в Україні, а й в інших країна світу", - запевняє голова експерто-аналітичної ради Борис Кушнірук.

Поки ж в уряді опрацьовують деталі такого плану. Сподіваються, що вже за пів року зможуть перевірити його в дії.

"У першу чергу іде мова, на першому етапі, про підконтрольні території, які сьогодні є в Донецькій та Луганській області. Ми не будемо чекати жодних домовленостей, щоб розвивати свою країну, свої території. Вони повинні бути зразком", - вважає радник Резнікова Андрій Мирошніченко.

Створення нових робочих місць, наповнення бюджету, умови для ведення бізнесу. Українська влада від введення вільної економічної зони на окупованих територіях бачить лише позитив. Але чи стане вона аргументом для ОРДЛО на шляху подальшого порозуміння? За умови, що рішення прийматимуть в Кремлі. Де готові підтримати лише один напрям - із поступками України в питаннях суверенітету та незалежності.

Петро Троць, Василь Кобець, "5 канал".

Попередній матеріал
Звільнити всіх затриманих та розслідувати факти тортур: правозахисники Білорусі звернулися до голови МВС
Наступний матеріал
Небезпечний вантаж під Одесою: як зберігають тисячі тонн аміачної селітри в порту "Південний"
Loading...

Кравчук запропонував нове формулювання замість "особливого статусу" Донбасу

У ЦВК кажуть, що місцеві вибори на лінії зіткнення все ж можуть відбутися

Офіс генпрокурора відкрив справи проти понад 100 іноземних найманців за участь у війні на Донбасі

Лукашенко погодився видати Україні "вагнерівців", але з умовою (оновлено)

87-річний перший прем'єр Вітольд Фокін у ТКГ: чим відомий політик і якими є реакції на призначення

5 канал - трансляція наживо