Поки у США ще рахують голоси, ймовірний переможець президентських виборів Джо Байден поговорив про війну в Україні. Розмову провів із прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном та президентом Франції Еммануелем Макроном. Джо Байден заявив: готовий співпрацювати в питаннях глобальних викликів. Серед яких і війна в Україні. Тож як перемога Джо Байдена вплине на Україну і на наші відносини зі стратегічним партнером? Кореспондентка "5 каналу" Марія Писаренко збирала думки.
Україна мимоволі вплинула на хід президентських виборів у США більше, ніж сама б того хотіла. Так, президент Дональд Трамп ледь не втратив свою посаду через розмову з українським президентом. У процедурі імпічменту він втратив і політичні бали. Натомість їх здобув його конкурент і переможець цих виборів Джо Байден. Але і в його політичній біографії Україна залишила суперечливий політичний слід.
Мова про його сина Гантера Байдена. Той від лютого 2019 року був членом ради директорів газовидобувної фірми "Бурісма". Вона фігурує у кількох провадженнях щодо корупції. Цією історією Байдену дорікав і Дональд Трамп. Мовляв, Байден-молодший отримував хабарі від працівників фірми українських олігархів за лобіювання їхніх інтересів у США. При тому не мав статусу лобіста і використовував посаду свого батька.
"Що такого він зробив для "Бурісми", за що отримав 183 тисячі доларів від них?" – запитував Трамп.
Дати хід цій справі і просив президента Володимира Зеленського Дональд Трамп у липні торік. Навесні ж нардеп Андрій Деркач оприлюднив записи розмов, у яких нібито Байден просив тодішнього президента Петра Порошенка звільнити генпрокурора Віктора Шокіна. Бо той розслідував справу щодо "Бурісми". Нардепи від "Слуги народи" вимагали створити тимчасову слідчу комісію. Керівництво фракції уже тепер запевняє: її створення блокували навмисно.
"Ми розуміємо, що двопалатна підтримка Конгресу США і двопартійна, ну і двопалатна також, це для нас найбільший пріоритет, тому не хочемо втручатися ні в які міжнародні справи інших держав", – наголошує Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу".
У Державному бюро розслідувань від лютого лежало кримінальне провадження щодо тиску на генпрокурора з боку Джо Байдена. Тепер з'ясувалося, справу вже закрили – постанова про це датована 23 вересня.
"Ми єдина країна у світі, де є провадження щодо президента Сполучених Штатів", – каже Євген Магда, директор Інституту світової політики.
Нарешті після півторарічної перерви США призначать посла в Україну – генерал-лейтенанта у відставці Кіта Дейтона. Він, імовірно, опікуватиметься військовою підтримкою, але вже без летальної зброї. Безпекову допомогу Україні Байден не раз обіцяв під час передвиборних перегонів.
"В цьому фінансовому році це десь 250 млн грошей, але це гроші, які надходять сюди не просто так, а це гроші, на які готують наших військових, на які Україна закуповуватиме певні обсяги обладнання. Підштовхувати Україну до більш активних дій на Донбасі чи повернення Криму США не будуть", – каже Євген Магда, директор Інституту світової політики.
Аналітики прогнозують: за нового президента США пожвавлять зовнішню торгівлю. В Україні вони можуть знову зацікавитися газовими трубами. Це зручний спосіб доставки енергоресурсу з Балтійського регіону. Туди зі США давно планують привозити свій зріджений газ на продаж європейцям.
"Десь з весни активізується американський вплив Україні в різних формах – від додаткових процесів по українським олігархам. Пан Фірташ сидить в Австрії, він під американським правосуддям, пан Коломойський під американським правосуддям", – наголошує Павло Кухта, економіст.
Найбільший вплив президентство Байдена матиме на антикорупційну політику в Україні. В адміністрації Барака Обами він був одним із головних помічників нашої держави у створенні системи боротьби з корупціонерами. Особисто дзвонив президенту Порошенку і контролював просування реформи.
"Нині завдання Кремля та олігархічних сил – зробити з Україну державу, яка зараз провалиться. І зробити це до того, як новий президент набуде своїх повноважень. Важливо, коли главою держави, ключового стратегічного партнера, є людина, яка розуміється, що таке Україна, що таке Росія, і має свою особисту історію", – зазначає Дар’я Каленюк, виконавча директорка Центру протидії корупції.
Джо Байден на посаді віцепрезидента адміністрації Обами приїздив до України шість разів. 2015-го навіть виступав у Верховній Раді. Під час цьогорічної виборчої кампанії він заявив: готовий зробити Україну пріоритетом міжнародної політики в разі своєї перемоги.
Марія Писаренко, Михайло Третяк, Євген Сакун, "5 канал"