Називає Крим українським та планує налагоджувати дружні відносини з Києвом. Новою президенткою Молдови стала проєвропейська кандидатка Мая Санду. Вона обійшла проросійського главу Ігоря Додона на 16% голосів. Явка становить 52%. Чинний президент хоче оскаржувати результати виборів. Натомість Мая Санду приймає вітання з перемогою від європейських політиків. І вже поговорила телефоном із президентом України – домовилися про зустріч. У своїх перших заявах Україну назвала партнером. То чи зміниться курс Молдови з новою лідеркою та чого очікувати Києву від сусідки – знають журналісти "5 каналу".
Мая Санду – перша жінка, яка очолить Молдову. У другому турі колишню міністерку освіти і голову уряду підтримали майже 58% виборців. Тоді як чинний президент – Ігор Додон – набрав трохи більше ніж 42% голосів. Кількість громадян, які проголосували за Санду, найбільша в історії країни. В основному це жителі центральних районів і великих міст, зокрема й столиці. Масово голосували виборці й з-за кордоном. Серед діаспори Мая Санду здобула 93% підтримки.
"Ми стали свідками унікальної активності громадян. Попри кризу, відсутність довіри до влади, брудну передвиборчу кампанію, люди голосували – як усередині країни, так і за її межами. Зробили це, бо їм не байдуже. Хочуть, щоб їхній голос почули", – зазначила Мая Санду.
За Ігоря Додона натомість найактивніше голосували сільські райони і – традиційно – мешканці окупованого Росією Придністров'я. Чинний лідер устиг і попередньо привітати суперницю з перемогою – і водночас пообіцяв оскаржити результати голосування. Мовляв, у вибори втрутилася Європа.
"Ми маємо інформацію про порушення процедур під час голосування за кордоном. Тому поки що не коментуватиму результати волевиявлення. Ми збиратимемо всю інформацію. Я оптимістично оцінюю свої шанси", – зазначив Додон.
При владі Ігор Додон – від 2016-го. Він старий друг офіційної Москви і вважає Крим російським. На відміну від свого попередника, Мая Санду виступає за євроінтеграцію Молдови та не раз публічно підтримувала територіальну цілісність України. Свою позицію підтверджує й у статусі обраної глави держави.
Налагодження відносин з Україною для Маї Санду – одне з ключових завдань. За президенства Додона дипломатичні відносини між Києвом і Кишиневом фактично були заморожені. Тепер новоспечена лідерка хоче вивести країну з ізоляції – заявила в коментарі агенції "РБК".
"Я вже поговорила з президентом Зеленським. Ми домовилися, що ми відновимо наші дружні відносини, що досить скоро в нас буде зустріч. І ми працюватимемо разом, щоб між нашими країнами були дуже добрі відносини", – зазначила Санду.
Для Молдови Україна – стратегічний партнер. Особливо у питанні звільнення Придністров'я від російських військових. Там вони перебувають від 92-го року – буцімто як миротворча місія. У 2016-му Київ уже обіцяв надати "зелений коридор" для виведення російських військ та озброєння із самопроголошеної республіки. Втім, за попереднього президента Молдови цього так і не сталося. Нова лідерка планує знову поставити це питання на кін. Діалог хоче продовжувати як із Росією, так і зі Сполученими Штатами.
Утім очікувати на радикально новий курс із новою президенткою Кишинева поки що не варто – кажуть експерти. Молдова – парламентська республіка. Повноваження президента дуже обмежені, а чинний парламент поки контролюють соціалісти, які підтримують Додона. Він перебуватиме у кріслі глави до 24 грудня. Тож головне завдання перед Маєю Санду – знайти соратників та сформувати новий уряд. Вона вже заявила про намір провести дострокові парламентські вибори. А ще новообраній лідерці доведеться об'єднати суспільство, яке президентські вибори істотно розділили на два табори.
Христина Катарина, "5 канал"